Karacasu'dan yurt dışına ihraç ediliyor

Karacasu'dan yurt dışına ihraç ediliyor

Karacasu’da bilhassa kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan ada çayının yerini adını Babadağ’dan alan 'baba çayı' aldı. 

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Dikmen Mahallesi'nde yaşayan 53 yaşındaki Nurtekin Altıntaş, Babadağ'dan topladığı şifalı kır bitkilerini Karacasu pazarında satarak geçimini sağlıyor. Kekik balıyla ün yapan Dikmen Mahallesi'nde, vatandaşların önemli geçim kaynakları arasına giren ve her derde deva baba çayını satan Altıntaş, “Ada çayının yerini baba çayı aldı. Mutlaka herkese tavsiye ederim” dedi.

GEÇİM KAYNAĞI OLDU
Yılın 12 ayı Karacasu'nun pazarı olan her Pazartesi günü dağlardan topladığı dağ kekiği, sarı kantaron otu, ada çayı, baba çayı, kır nergisi gibi sayısız şifalı bitkinin yanı sıra, pekmez, nar ekşisi, sirke gibi kendi yaptıkları yöresel ürünleri satarak geçimini sağlayan Nurtekin Altıntaş, “Karacasululara baba çayını alıştırdık. Ada çayının yerini baba çayı aldı. İlk kez duyanlar ilk önce ‘ada çayı mı?’ diye soruyor. Ada çayı değil baba çayı diyorum. Merak edip alıyorlar. Tadına bakıp faydasını görenler tekrar alıyor” dedi.

ŞİFALI BİTKİ ÇAYLARI ARASINDA YERİNİ ALDI
Altıntaş, Babadağ eteklerindeki Dikmen ve Yeniköy Mahallesindeki Babadağ’ın yamacında, kayalıklar arasında doğal ortamda yetişen ‘Baba çayının’ ada çayı, ıhlamur gibi bitki çayları arasında yerini aldığını söyledi.

Son yıllarda adını duyuran baba çayının çok güzel bir içimi olduğu gibi her derde deva olduğunu sözlerine ekleyen Altıntaş, “Köylüler yetiştirmeye kalktı. Ama tutturamadılar. İçimi çok güzel bir çay, herkese tavsiye ederim. Midenin yanı sıra gribal enfeksiyon, bağırsak sistemi, damar yolları, romatizma ve daha pek çok hastalığa iyi geliyor. Bir kez tadına bakan, bir daha içmek için köylülerden satın alıp götürmek istiyor” dedi.

YURT DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR
Baharın gelmesiyle nisan, mayıs aylarında tomurcuk çiçeği üzerindeyken toplanıp, kurutularak demetler halinde satıldığını belirten Altıntaş, “Mahalleye gelen tüccarlar eliyle İstanbul’a, oradan da yurt dışına ihraç ediliyor. Ayrıca büyük şehirlerde aktarlarda da yerini aldı. Gelen misafirlere mutlaka tavsiye ediyorum. Siyah çayı her zaman içiyorsunuz. Bir kere de baba çayı içip bir tadına bakın diyorum. Pişman olmuyorlar. Alan bir daha alıyor” diye konuştu.

karacasunun-gecim-kaynaklari-arasina-baba-cayi-girdi-109172-cdfc04835682b6bf16d69d1a560f9037.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.