(GÜLAY ÖZTEKİN) Proje kapsamında kurulan S.S. Karacasu Kadın Girişimcilik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 1. Olağan Genel Kurulunu yaptı. Kooperatif bünyesinde açılıp kadınlar eliyle işletilecek olan Kadıneli Restoran & Kafeterya da faaliyetine başlamış oldu.
Karacasu’ya 5 ay önce atanan Kaymakam Ahmet Soley’in son görev yeri olan ilçeye gelir gelmez kalıcı bir eser bırakmak adına “Kadınım Güçlüyüm Yarınlara Umutla Bakıyorum” projesi başlattı. Proje kapsamında ilçede yaşayan kadınların meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla İŞKUR destekli aşçı yamağı kursu açıldı. Kursun sonunda kadınların aldıkları sertifika ile kalmayıp onlara istihdam yaratmak, kendi işyerlerini kurarak evde ürettikleri ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla “Karacasu Kadın Girişimcilik Tarımsal Kalkınma Kooperatifi” kuruldu. Kooperatif bünyesinde açılan kadınların kendi eliyle işleteceği yöresel ev yemeklerinden oluşacak Kadıneli Restoran & Kafeterya, yapılan ilk genel kurulla birlikte resmen faaliyetine başladı.
YEREL ÜRÜNLER SATIŞ MAĞAZASI DA HAYATA GEÇİRİLİYOR
Sevenler Caddesi üzerindeki Dere Apartmanının zemin katında açılan restoranda kooperatif üyesi kadınlar, her türlü ev yemekleri, erişte, mantı, sarma, reçel gibi kendi ürettikleri her türlü gıda ürünlerini yapmaya başladı. Restoranın yanında açılan Yerel Ürünler Satış Mağazasında da kadınların el emeği göz nuru ile yaptığı takı, çanta, iğne oyası, süs ve hediyelik eşya gibi el ürünlerinin satışı yapılacak.
İLK GENEL KURULUNU YAPTI
Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleri ile yürütülecek olan kooperatif, 7 kurucu üyenin katılımı ile kuruldu. Şermin Coşkun başkanlığında kurulan kooperatif, 15 üyesiyle ilk genel kurulunu Kadıneli Restoranda yaptı. Kaymakam Ahmet Soley, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, kooperatif üyelerinin katıldığı genel kurulda 3 kişiden oluşan asil ve yedek yönetim kurulu ile 2 kişiden oluşan denetim kurulu seçildi. Kooperatif başkanlığına kurucu başkan Şermin Coşkun, yönetim kuruluna ise Aysun Orta ve Hülya Doyurum getirildi.
E-TİCARET İNTERNET PAZARLAMA AĞI KURULACAK
Amaçlarının esnafla rekabet etmek olmadığını, kadınların lokantada olmayan yöresel ev yemeklerinin üreterek ev ekonomisine katkı sağlamalarının amaçlandığını belirten Kaymakam Soley, kadınlar eliyle işletilecek restoran & kafe ve yerel ürünler satış mağazasıyla birlikte e-ticaret pazarlama ağı oluşturup her türlü gıda ve yöresel ürünlerin internet üzerinden pazarlanmasını sağlamak olduğunu ifade etti.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR İŞLETME OLACAK
Kaymakam Soley, “Kooperatif bünyesinde hizmete giren Restoran & Kafeterya, el ürünleri satış mağazası ve e-ticaretin yanı sıra ileriye dönük yeni projelerle kooperatifin kendi işletmesi olacak çocuklar için kreş, huzur evi, apart otel, restoran gibi tesis ve atölyeleri de zaman içinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. İnşallah Türkiye’ye örnek bir işletme olacak. Gayemiz kadınlarımıza istihdam sağlayarak kendi ayakları üzerinde durabilmelerine ve aile bütçelerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak ” diyerek hayırlı olmasını diledi. Restoran ve kafeterya ile satış mağazasının yerel seçimlerin ardından Nisan ayında açılışı yapılarak resmen faaliyetine başlayacağı bildirildi.

karacasulu-kadinlar-restorankafeterya-isletecek-93885-0c340fb3b1c1885464a5bb38aa66b325.jpgkaracasulu-kadinlar-restorankafeterya-isletecek-93885-44e6602f96ae39546cf5ee2821844cf2.jpgkaracasulu-kadinlar-restorankafeterya-isletecek-93885-a995934846db93ea0bf61c5c43a4343e.jpgkaracasulu-kadinlar-restorankafeterya-isletecek-93885-b5fda7cb5fe40a239bcff7ddc9819b2e.jpg

Kaynak: TÜRKER KOCAKAHYA