Karacasulu muhtar vatandaşa hizmette yarışıyor

Karacasulu muhtar vatandaşa hizmette yarışıyor

Karacasu’da 38 mahalle muhtarı koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlara hizmet için yarışıyor

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Bunlardan biri de Karacasu’nun en eğitimli muhtarı Çamköy Mahallesi Muhtarı Servet Ümit Coşan, yaşlılara hizmet götürmek için yoğun mesai harcıyor. 

Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle en büyük risk grubunda olan 65 yaş ve üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yurt genelinde olduğu gibi Karacasu’da da Kaymakamlık SYDV bünyesinde Vefa Sosyal Destek grubu kuruldu. Kamu personeli ve gönüllülerden oluşan Vefa Sosyal Destek grubu yaşlılara ve sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde tüm vatandaşlara canla başla hizmet verirken mahalle muhtarları da yaşlılara hizmette geri kalmayıp adeta birbirleriyle yarıştı. 

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ ALMIŞ TEK MUHTAR
Karacasu’daki içe merkezi ve merkeze bağlı 38 mahalle muhtarı mahallelerindeki yaşlı vatandaşların mağdur olmaması için canla başla çalışmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Karacasu’nun en eğitimli üniversiteden terk etmiş Çamköy Mahallesi’nin sevilen muhtarı 49 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Servet Ümit Coşan. Ortaklar Köy Enstitüsü mezunu bir ilkokul öğretmeninin çocuğu olan Muhtar Coşan, 1992’de Adıyaman Meslek Yüksek Okulu İktisadi İdari Bilimler Fakültesini kazandı. Evin tek oğlu olduğu için annesinin baskısıyla birinci sınıfta eğitimini yarıda bırakıp köyüne dönerek çiftçi olarak hayatını devam ettirdi.  

20 YILLIK EFSANE MUHTARI DEVİRDİ
31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Çamköy Mahallesinde 4 dönem olmak üzere 20 yıldır muhtarlık yapan ve yıkılmaz denilen Hüseyin Şimşek’i devirerek koltuğuna oturan Karacasu’nun yüksek tahsil yapmış tek muhtarı  Servet Ümit Coşan, mahallesine hizmet getirmek için yerel yönetimlerin ve kamu kurumlarının kapısını aşındıranlardan. Koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle mahallesindeki yalnız yaşayan ve kimsesi olmayan yaşlılara kol kanat geren muhtar Coşan, 65 yaş üzerinde olup sokağa çıkma yasağı olan kendisinden önceki muhtar Hüseyin Şimşek’in siparişlerini alıp pazar alışverişini yaparken yakalandı. 

YAŞLILARI TEK TEK DOLAŞIP HAL HATIR SORUYOR
Eline tutuşturulan liste doğrultusunda geldiği Karacasu pazarında alışveriş yapıp köyüne götürerek yedinden yetmişe herkesin takdirini kazanan muhtar Coşan, “Mahallemdeki tüm yaşlıları dolaşıp hal hatırlarını, bir ihtiyaçları olup olmadığını soruyorum. Yaşlı vatandaş çok ama çoğunun çoluğu çocuğu var. Yalnız yaşayan 30 kadar yaşlımız var. Kimsesiz olmayanların Pazar alışverişini yapıyorum, maaşlarını çekip teslim ediyorum. Market ilaç gibi ihtiyaçlarını karşılayarak mağdur etmemeye özen gösteriyorum. Benden önceki muhtar Hüseyin Şimşek, 65 yaş üstünde olması nedeniyle sokağa çıkamıyor. Seçim önü rekabet yaşamış olsak da, seçim bitti, aramızda rekabette bitti. Abi kardeş gibi ben onun tecrübelerinden faydalanıyorum. Tıkandığım yerde bana yol gösteriyor. Ben de ona elimden geldiğince saygıda hürmette kusur etmemeye çalışıyorum” dedi. 

TAHSİLİM YARIM BIRAKTIĞIM İÇİN PİŞMANLIK DUYDUM
Hayatında hiç pazar alışverişi yapmadığını söyleyen Coşan, koronavirüs nedeniyle hiç yapmadıkları kadar Pazar alışverişinde bulunduklarını kaydetti. Tahsilini yarım bıraktığı içinde çok pişmanlık duyduğunu anlatan Coşan, “O günün şartları öyle gerektirdi okuyamadım. Babam köy enstitüsü mezunuydu. Elinden her iş gelirdi. Babamla hep gurur duydum. Eğitimimi yarım bıraktığım için sonradan çok pişman oldum” diye konuştu. 

 

karacasunun-en-egitimli-muhtari-163069-a34b78efa914f9de7bcabc61a20701d5.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.