(GÜLAY ÖZTEKİN) Karacasu Ziraat Odası’nın öncülüğünde bir yıl önce kurulan 118 ortaklı Karacasu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde kurulacak olan zeytin tatlandırma, paketleme, kırma, çizme, eleme ve zeytinyağı yarı otomatik şişeleme tesisinin ihalesi gerçekleştirdi. Tek firmanın katıldığı ihaleye 477 bin 380 TL teklif veren Aydın’dan SCE makine kazandı.
Karacasu Belediyesinin de ortağı olduğu Karacasu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ilk zeytin tatlandırma, paketleme şişeleme tesisi için düğmeye bastı. Güney Ege Kalkınma Ajansı GEKA’ya sunduğu 500 bin hibe destekli projesi kabul edilen kooperatif, belediyeden 3 yıllığına kiraladığı eski Tekel Binasında ilk tesisini hayata geçirmek için ihaleye çıktı. Kurulacak olan tesisin makine ve ekipmanlarının alımı için yapılan ihale, kooperatifin kurucu başkanı, aynı zamanda Ziraat Odası Başkanı İsa Sevinç, Belediye Meclis Üyesi ve eski başkan yardımcısı Erdinç Gümüş, Ziraat Odası Tarım Danışmanı Barış Çevi'kten oluşan 3 kişilik ihale komisyonu, GEKA yetkilisi, Proje danışmanı ve kooperatif ortağı üreticilerin katılımı ile gerçekleşti.

İHALEYE TEK FİRMA KATILDI
Tekel binasından gerçekleştirilen ihaleye Aydın’dan katılan SCE makine yüklenici firma dışında katılan olmadı. Yüklenici firmanın 477 bin 380 TL’ye 90 günde bitirme garantisi ile teklif verdiği ihale dosyası incelenip şartnameye uygun olduğu görüldü. İhaleyi alan yüklenici firma SCE Makine ile kooperatif ve GEKA arasında üçlü protokole imza atıldı.
İKİNCİ BİR KOOPERATİF KURULAMIYORDU
Kooperatif Başkanı İsa Sevinç, ihalenin Karacasu’ya ve kooperatif ortağı üreticilere hayırlı uğurlu olmasını diledi. Sevinç, Karacasu’da yaklaşık 40 yıl önce kurulan BİKA kooperatifi nedeniyle yasaların ikinci bir kooperatife izin vermemesinden dolayı uzun yıllar üreticilerin kooperatif kurma çabasının sonuçsuz kaldığını söyledi. Yasadan kaynaklanan sorunun Vali Yavuz Seli Köşger, AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı ve eski ile Tarım Müdürü ve şu anda Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş’ın sayesinde bugünlere gelindiğini ifade eden Sevinç, “Kendilerine şükran, minnet borçluyum. Karacasu çiftçisi adına teşekkür ediyorum” dedi.

KARACASULU ÜRETİCİLER KENDİ TESİSLERİNİ KURUYOR
Tesisin 90 gün içinde teslim edilmesi şartıyla ihaleye giren firma yetkilileri, makineleri 2 ay içinde kurup teslim etmeyi planladıklarını söyleyen Sevinç, “Dünya Gıda Örgütünün istediği kriterlerde nikom saçlardan yaptık. Ürettiğimiz iyi tarım ve organik tarıma yönelik ürünlerimize öncelik vereceğiz. İşlediğimiz ürüne barkot numaralarını da işleyerek Karacasu’daki üreticinin ne şartlarda hangi koşullarda işlediğini barkot sistemi ile anında görebilecek. Ortaklarımızın talep etmesi halinde bazı tatlandırma tanklarımızı kendilerine tahsis edip ürettikleri mamullerini işlemelerine yardımcı olacağız. İlk etaptaki hedefimiz piyasanın talep ettiği bölgemizde en iyi mamulleri işleyip kaliteli sağlam bir şekilde piyasaya çıkmak istiyoruz” diye konuştu.
Sevinç, Antik Afrodisias ya da Markam Karacasu markasını kullanıp yurt içi ve yurt dışı pazarlarda markamızdan söz ettirmek gibi hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.

karacasulu-ureticiler-kendi-tesislerini-kuruyor-95159-32960e74eddb30ece1f8be14b2d8a329.jpgkaracasulu-ureticiler-kendi-tesislerini-kuruyor-95159-b82be5183b97a8a556137243745dbafb.jpgkaracasulu-ureticiler-kendi-tesislerini-kuruyor-95159-de362a6b122939fd42d2072a7657a528.jpgkaracasulu-ureticiler-kendi-tesislerini-kuruyor-95159-f640ea34afae4aaf9b9469b215b61dbf.jpg

Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN