Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) 1 kilogram buğdayı 10 lira 50 kuruştan sigortalarken, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 kilogram buğday için 9 lira 25 kuruş alım fiyatı belirlemesi eleştiri konusu oldu. İktidarı söz konusu farkı fiyatlandırma üzerinden hedef alan CHP Aydın Milletvekili Karakoz, “TMO acil olarak aklını başına almalı ve girdi maliyetlerindeki artışları göz önüne alarak buğday alım fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanmalı ve en az 15 liraya çıkarmalıdır” dedi.

Karakozdan Bugdaydaki Carpik Fiyatlandirmaya Tepki Bugdaydaki Carpik Fiyatlandirma Elestiri Konusu Oldu Sevgi Demir 478721 28Efd8B3C52D6Bce78E665A0B21Ba62B

“İKİ KURUM BİRBİRİNDEN HABERSİZ BİR ŞEKİLDE İŞ GÖRÜYOR”

Karakoz, çarpık fiyatlandırmayı eleştirdiği açıklamasında, iki kurumun birbirinden habersiz olduğuna dikkat çekerek, “Devletin Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TARSİM; 7 ay önce çiftçinin 1 kilo buğdayını 10 lira 50 kuruştan sigortalıyor ve çiftçinin işlemlerini bu bedel üzerinden yapıyor. Devletin bir diğer kurumu olan TMO ise bugün 1 kilo buğday için 9 lira 25 kuruş alım fiyat belirliyor. Devlete ait iki kurum birbirinden habersiz bir şekilde iş görüyor. Kurumlardan biri sigorta yapıyor diğeri sigorta yapılan fiyatın altında değer biçiyor. İktidarın yüksek fiyattan sigorta ettiği ürün için düşük fiyat açıklaması hem vatandaşı kandırmaktır hem de iş bilmezliktir. Normal hayatta ticaretle uğraşanlar bu şekilde bir sigorta poliçesi düzenleseler dolandırıcılıktan hâkim karşısına çıkarlar” diye konuştu.

Bakanlıktan belediyelere yakın takip! Bakanlıktan belediyelere yakın takip!

Karakozdan Bugdaydaki Carpik Fiyatlandirmaya Tepki Bugdaydaki Carpik Fiyatlandirma Elestiri Konusu Oldu Sevgi Demir 478721 C092B2B2E4C3C158C9Ec5C9Eed131329

“EN AZ 15 LİRAYA ÇIKARMALIDIR”

Devlet yönetmenin ciddi bir iş olduğunu vurgulayan Karakoz, “Ciddiyetten uzak olan AKP iktidarı bu ülkeyi yönetemediğini bir kez daha göstermiştir. AKP; bu ülkenin çiftçisini destekleyemiyor. Çiftçinin ürettiği buğdaya hak ettiği değeri vermiyor, veremiyor. İşin trajikomik yanı ise buğday üreticisi; 9 lira 25 kuruş fiyat biçilen 1 kilo buğdayı sattığında fırından 1 tane bile ekmek alamıyor. AKP iktidarı “milletin efendisi” dediğimiz çiftçimizi yalnız bırakmıştır, adeta üretimden kaçması için tekelci piyasanın eline atmıştır ve yüksek enflasyona boğdurmuştur. TMO acil olarak aklını başına almalı ve girdi maliyetlerindeki artışları göz önüne alarak buğday alım fiyatlarını yeniden belirlemek için toplanmalı ve en az 15 liraya çıkarmalıdır” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Sevgi Demir