KARAR SİZİN…
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

KARAR SİZİN…

Adaylar sahaya indi

Aydın’da belediye başkan adayları seçime iki ay kala sahaya indi. Siyasetin ısındığı son günlerde ilçelerde seçim çalışmalarını sürdüren başkan adayları, resmi olarak vaatlerini henüz açıklamadı. Hedef Gazetesi, Şubat ayında açıklanması muhtemel hizmet vaatlerini okurları için derledi.. 
Aydın’da Millet İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı mevcut CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu olurken, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş gösterildi. 2014 Yerel Seçimleri’nde meydanlarda boy gösteren her iki aday da seçmene birçok vaatte bulunmuştu. İki ay sonra yapılacak yerel seçimler öncesinde Aydın halkı, adayların yeni vaatlerini açıklamasını bekliyor. 
ÇERÇİOĞLU, YENİ PROJE HAZIRLIKLARINDA
Özellikle sosyal belediyecilik kapsamında 2014’teki projelerine ilave olarak yeni projelerle halkın karşısına çıkması beklenen CHP’li Çerçioğlu, bugüne kadar sadece çiftçilere yönelik il geneline Ege Yem ve süt satış noktalarını kuracağının sözünü verdi. İlçe belediye başkan adaylarının da belli olmasıyla birlikte hummalı proje çalışmalarına başladığı öğrenilen Çerçioğlu’nun ilerleyen günlerde vaatlerini kamuoyu ile paylaşacağı belirtildi. 

SAVAŞ’IN PROJELERİ ŞEKİLLENMEYE BAŞLIYOR

Cumhur İttifakı adayı Savaş, şubat ayının ortalarında görkemli bir programla projelerini açıklayacağını bildirdi. 
31 Mart Yerel Seçimlerine dönük olarak ise Savaş, su fiyatlarında yüzde 50 indirim yapacağını ve kendisini “Turist Ömer” olarak eleştiren Çerçioğlu’na gönderme yaparcasına devasa bir kültür merkezi yapıp ismini de “Turist Ömer” koyacağını söyledi.  Aydın’daki bütün alt yapı eksiklikleriyle birlikte kadınlara yönelik istihdam projeleriyle ilgili vaatlerde bulunan Savaş, toplu organizasyonların yapılabileceği fuar, festival alanı oluşturacaklarını ifade etti. Büyükşehir adayı Savaş, “Su ücretlerini yüzde 50 indiriyoruz, 5 yıl zam yapmıyoruz. Aydın’ı ortak akılla, üniversitemizle, STK’larımızla, muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla hep birlikte yönetiyoruz. En büyük projemiz Aydın Büyükşehir bütçesini etkin ve verimli kullanmak olacak. Sayın Çerçioğlu 2014 senesinde 113 proje açıkladı. 13 tanesini yaptı. Söz verip de yapamadığımız hiçbir projemiz olmayacak. Alt yapı kanalizasyon olmayan hiçbir mahallemiz kalmayacak. Esnafımızla asla rekabet etmeyeceğiz” dedi. 
Öte yandan bazı ilçelerde ittifak adaylarının bir çoğu da halen projelerini açıklamazken vaatleri şekillenen adaylar zaman zaman vatandaşlara önümüzdeki döneme sığdırmayı planladıkları icraatlarını anlatıyor. 

KİM SEÇİLİRSE EFELER’İN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Aydın'ın merkez ilçesi Efeler'de yerel seçime Cumhur İttifakı adayı MHP'li Ümmet Akın, Millet İttifakı adayı CHP'li Fatih Atay, Demokrat Parti adayı Mesut Özakcan katılacak.
Millet İttifakı adayı CHP’li Atay, “Engellilerin rahat edecekleri bir proje gerçekleştireceğim. Tarımla ilgili projelerimiz var. Çalışan kadınların çocukları için kreş, taziye evleri, çocuklar için spor alanları, film ve müzik festivalleri ve kitap fuarları gibi projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde detaylarını kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. 
CHP'den bir dönem milletvekilli, bir dönem de başkanlık yapan Mesut Özakcan, 31 Mart seçimlerinde aday gösterilmemesinin ardından DP'den aday olduğunu açıklamıştı. Özakcan, adaylığına ilişkin açıklamalarda bulunarak Efeler için vaatlerini şöyle sıraladı:
"Önümüzdeki dönemin en önemli projesi yaklaşık 50 milyon liralık bir yatırımla yeni belediye binası olacak. Bugüne kadar doğru dürüst hizmet almayan köylerimize de ağırlık veriyoruz. Yol ve temizlik hizmetlerini en ücra köşelere kadar ulaştırıyoruz. Sadece köylerimize değil ilçemizin tamamına hizmet götürüyoruz."
Efeler Belediyesi'nin borcu olmayan ender belediyelerden biri olduğuna dikkati çeken Özakcan, "Belediyemize kaynak yaratmak için güneş enerjisi santrali kuruyoruz. İhalesini yaptık. Belediyemizin enerji ihtiyacını karşılayıp, fazlasını da sisteme satıp para kazanacağız. Vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, temel ihtiyaçlarına en uygun koşullarda ulaşmalarını sağlamak için projeler üretmeye devam edeceğiz" dedi. 

NAZİLLİ’DE KIYASIYA BİR SEÇİM SÜRCİ YAŞANACAK

Aydın'ın en büyük ilçelerinden olan Nazilli'de seçim yarışına Cumhur İttifakı adayı MHP'li Haluk Alıcık ile Millet İttifakı Adayı İYİ Parti'li Kürşat Engin Özcan katılacak. 
Her iki aday da seçim için iddiasını korurken Alıcık, başkanlık dönemine ilişkin açıklamalarda bulunarak vaatlerini şöyle sıraladı:
"Ustalık döneminde biz kendimizi Nazilli'nin önemli projelerine adayacağız. Devletimiz ve milletimizle uyumlu bir şekilde bu projeleri gerçekleştireceğiz. En önemlilerinden birisi meydan projesi. Beş Eylül ilkokulunun olduğu alanı istimlak ederek Nazilli'yi bir meydana kavuşturacağız. Üstünü trafiğe kapatacağız, altı battı çıktıları ve otoparkı ile kullanışlı hale gelecek. Bir diğeri; Sümer Kampüsü'ne değer katacak olan hafif raylı sistem, lojistik merkezi, millet bahçesi ve fuar alanı olacak. Öte yandan halk, kentsel dönüşümü bizimle tanıyacak, Cumhuriyet Meydanında yaşanan araç ve yaya trafiği Tren İstasyonu alt geçidi ile son bulacak, onarım bekleyen birçok noktayı da cazibe merkezi haline getireceğiz."
Öte yandan Alıcık'ın hazırda bekleyen projeleri arasında; içme suyu-yağmur suyu ve kanalizasyon yenileme projesi, tüm mahallelerde doğalgaz döşeme çalışması, Devlet Karayolları üzeri üst geçit ve alt geçit projeleri, yeni bulvar ve caddelerin açılması gibi 45 maddeden oluşan çalışma yer alıyor.

"ANLATIRSAK GAZOZUN GAZI KAÇAR"

Alıcık'ın yaklaşan mahalli idare seçimlerindeki tek rakibi Kürşat Engin Özcan ise vaatlerini açıklama noktasında geri durdu. Esprili bir dille "Şu an anlatırsak gazozun gazı kaçar" diyen Özcan 40 yılı aşkın süredir Nazilli'de yaşadığını, sorunların tamamına hakim olduğunu ifade etti.

AZBAZDAR, “SORUNLARA BAHANE DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”

Cumhur İttifakı’nın MHP Söke Belediye Başkan Adayı Mehmet Beliğ Azbazdar, projeleri ve seçim vaatleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında “Söke’de ‘Ben’ yok ‘Biz’ varız” diyen Başkan Adayı Azbazdar,  hazırladığı 9 temel projesini de ayrı ayrı başlıklar altında kamuoyunun bilgisine sundu. 
9 projeden başka onlarca projeyi de göreve seçilirse hayata geçireceğinin sözünü veren Azbazdar, “Ben proje adamıyım. 130 proje vaat edip 13’ünü yapacak değiliz. Hamdolsun, bu en temel 9 projeden ziyade onlarca projeyi yapacak bilgi, donanım ve tecrübeye de sahibiz. Eğer yetki verilirse gerçekleştirmeyi umduğumuz onlarca projeyi hayata geçirdikçe, halkımız da bu gerçeği görecektir” dedi. 

“SU ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİLECEK” 

İlk olarak Aydın Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak olan projelerinden bahseden Azbazdar, “En önemli olarak Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ile uyum içinde mecliste göreve başlar başlamaz, su ücretlerinin yüzde 50 oranında indirimiyle birlikte dönem dahilinde hiçbir artışa gidilmemesini sağlamak olacaktır. Elektrik enerjisi zamlı su ücreti için asla bahane olamaz. Gerekirse belediye, elektrik enerjisini de mevzuattan doğan yetki çerçevesinde kendi geliştireceği projelerle karşılayabilir. Yine ilk 6 aylık süre zarfında Aydın Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak ortaya konulacak olan çalışmayla Söke Çayı’nın ıslahı ve çevre düzenlenmesini de sağlayacağız” diye konuştu. 

“YERALTI VE YERÜSTÜ OTOPARKLARI KURACAĞIZ”

Söke’de tespit edilecek olan 5 merkeze yeraltı ve yerüstü otoparkları kuracaklarını söyleyen Azbazdar, “Ulaşım projeleri ile başta Söke ilçe kent merkezi olmak üzere uzak mahallelerde dahi trafiği büyük ölçüde rahatlatacak yol düzenleme çalışmalarını hayata geçireceğiz. Söke’ye 49 mahallesini de entegre olarak kapsayacak ‘Üstyapı Projeleri’ kapsamında türlü eksiklikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak, sosyal tesisler ve parklar başta olmak üzere kent estetiği, sosyal yaşantısı ve çehresini değiştirecek yeni ve modern donatılar da kazandıracağız. Ayrıca eski belde ve köylerden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki altyapı eksikliklerini de ivedilikle çözüme kavuşturacağız” dedi. 

“SÖKE’Yİ PARSELASYON ANLAYIŞINDAN KURTARACAĞIZ”

Söke’nin Lokomotifi’ olma yolunda dünden bugüne hatrı sayılır ilerlemeler kaydeden Söke Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) altyapı ve yol yapım çalışmalarına destek de bulunarak arıtma tesisi yapım sürecini hızlandıracaklarını söyleyen Azbazdar, “Çevreyle barışık bir OSB olması için gereken tedbirlerin alınması noktasında da öncü olacağız. Söke’de yerleşik olan ‘Parselasyon’ anlayışından büyükşehir ile entegre ve uyumlu bir koordinasyonla kurtularak vatandaşın sorunlarına bahane üretmeden hızlı ve etkin çözümler ortaya koyacağız. ‘Üretken Belediyecilik; Bütüncül Yaklaşım, Birlikte Yönetim’ anlayışı ve prensibi çerçevesinde uygulamaya sokulacak olan mali disiplin ve bütçe planlamasıyla kaynaklarımızın verimli ve çözüm odaklı kullanılmasını sağlayacağız” diye konuştu. 
“SPORDA ALT YAPILARIN GELİŞMESİNE ÖNEM VERECEĞİZ”
Kısa, orta ve uzun vadeli vizyoner projeler hazırlayacaklarının altını çizen Azbazdar, “Çiftçiden esnafa, memurdan işçiye, yaşlısından gencine kadar toplumun her kesiminin türlü sıkıntılarının çözümü noktasında birlik, beraberlik ve dayanışma şuuru ve sağduyusuyla el ele bir bütün olacağız. Bu kapsamda özellikle geçmişte 21 branşta başarılı sporcular yetiştiren Söke Belediyespor örneğinde olduğu gibi özellikle sporda gençliğe gereken her türlü desteği sağlayarak, alt yapıların gelişmesine  ve amatör sporculara da önem vereceğiz” dedi.

whatsapp-image-2019-01-31-at-19-45-35.jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.