AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Karşı olduğumuz Jeotermal değil

A+A-

Jeotermal konusunda algılanamayan bir nokta var. Aydın ve Aydınlılar olarak jeotermal karşıtı eylemler ile biliniyoruz. ‘Jeotermal istemiyoruz’ diye haykırıyoruz. Peki biz jeotermale mi karşıyız, yoksa jeotermalin vahşice kullanılmasına ve doğayı, çevreyi tahrip etmesine mi karşıyız?
Jeotermal, savunucularının da ifade ettiği gibi ulusal kaynağımız. Ulusal ve geri dönüşümü, bir başka söylem ile yenilenebilme olasılığı bulunan kaynağımız. Fosil yakıtlardan değil, ancak bunun da doğru kullanılması gerekiyor.
Hani doktorlar bazı tavsiyelerde bulunur. Şu gıdayı alırsanız şu hastalıklardan korunursanız diye ve ardından eklerler ancak kararında olmalı, yoksa yarardan çok zarar getirdiği söylenir. İşte jeotermal de aynen öyle; faydalı bir enerji kaynağı ancak doğru kullanıldığı taktirde. Yoksa bir kenti tamamen yok edebilecek güçleri barındırır içinde.
KANITLAMAK SİZİN GÖREVİNİZ

Jeotermalin zararlı olduğu ifade edilirken, milletvekilleri çıkıyor bu tartışmaları safsata olarak nitelendiriyor. Sonra da aynı vekil bir toplantıda jeotermalin zararlarını beş yıldır büyükşehir belediyesinin neden araştırmadığını soruyor.
Sayın vekil; öncelikle şunu bilmelisin ki, bu merkezi yönetim, yerel yönetim kavgasının da ötesinde bir konu. Jeotermalin Aydın’a ve Aydın Ovası’na vereceği zararlar sadece bizi veya büyükşehir belediyesini etkilemeyecek. Bu sorun top yekin hepimizi ilgilendiren, hepimizi etkileyecek bir sorundu. 
Jeotermalin zararlarının araştırılmasına gelecek olursak da, bu da tamamen sizin ve hükümetinizin sorumluluğunda. Zira jeotermal sahalarını ihaleye çıkarak ve vahşice kullanılmasına göz yuman sizlersizin. Topluman jeotermalin zararsız olduğunu kanıtlamak zorunda olan da sizsiniz. Biz zararlı, siz değil diyorsunuz. Zararsız olduğunu kanıtlamak da size, hükümetinize düşmektedir.
ÜNİVERSİTE NE İŞ YAPAR
Yıllardır Aydın’da jeotermalin zararlarından söz ediliyor. Vatandaş bu konuda örgütlenip eylemler yapıyor. Peki Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi bu konuda ne yapıyor?
Yanıt kocaman bir hiç gibi görünüyor.
Ziraat Fakültesi’nin bu konuyu kendisine görev edinip bugüne kadar gerekli araştırmayı yapmış ve elde ettiği olumlu veya olumsuz bulguları kamuoyu ile paylaşmış olmalıydı. Ancak bu konuda ADÜ Ziraat Fakültesi tarafından yapılmış bur araştırma ve sonuçları kamuoyu ile paylaşılmış değildir. O halde bu anlamda Ziraat Fakültesi de üzerine düşeni yapmamış demektir.
DENETİMSİZLİK
Jeotermali savunan ve zararsız olduğunu öne sürenler, özellikle de AKP milletvekilleri şunu bilmeliler ki, jeotermal karşıtlığı değildir yapılan eylemlerin özü. Yapılan eylemlerin özünde yatan jeotermalin vahşice kullanılması, denetimsiz bir biçimde şirketlerin insafına kalmış bir biçimde kullanılmasına karşı olmaktır. Bunu bir anlayabilseniz zaten sorunun çözümü yolunda dev bir adım atmış olacaksınız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar