AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kart akıllı sistem yanlış

A+A-

Teknolojinin hayatımızın her alanında yer aldığı bu dönemlerde tüm kolaylıklar elimizin altında. Özellikle pandemi sürecinde internetin hayatımızdaki yeri gün yüzünü çıktı. Sokağa çıkma kısıtlamasında market alışverişi, günlük ihtiyaçlar ev gereçlerine kadar birçok ihtiyacımızı evden sipariş vererek karşıladık. Bu süreçte kargo şirketleri ise yoğun bir tempoyla mesai harcadılar.

Elektrik, telefon, internet, doğalgaz faturalarımızı internet bankacılığıyla ödeyerek sokağa çıkmadan yapabildik. Şimdi gelelim asıl konuya, akıllı su kartları. Kart akıllı ancak uygulama sıfır. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu süreçte su deponuzda bir önceki dönemden hazırda suyunuz varsa şanslısınız ama yoksa her ihtiyacımızı internet üzerinden yapabildiğimiz bu günlerde akıllı su kartlarına su yüklemesini internetten yapamıyoruz. Pandemi sürecinde vatandaşın dışarıya çıkmaya mecbur bırakan tek işlemdi diyebiliriz. Devlet tarafından sürekli olarak vatandaşların evde kalması gerektiğinin vurgulandığı günlerde, sadece su yüklemek için dışarıya gitmek zorunda kalan vatandaşlar oldukça tepkiliydi.

Bende bir kiracı olarak evimde akıllı su sayacı kullanıyorum. Yükleme yaptınız ve suyunuzu yüklendi. Ama yükleme noktalarında deponuzda ne kadar suyunuz var ne kadar daha yüklemeniz gerektiği ile ilgili size bir bilgi yok. Evde suyunuz bittiğinde deponuzda yedek suyunuz varsa şanslısınız, yoksa internetten su yükleme sistemi yok. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde her işlemin internetten yapılmasının teşvik edildiği bir zaman diliminde elektronik su saatlerine internetten su yüklemesi yapılmalıdır. Bence bu mantıklı fikre daha uygun bir sistem getirilmeli diye düşünüyorum.

Sosyal medya üzerinden akıllı su kartları ile ilgili çok fazla vatandaşın tepki gösterdiğine şahit oldum. Bir vatandaş şöyle anlatmış yaşadığı olayı; ’Evimde su bitti gittim 50 liralık yükleme yaptım. Zaten suya zam geldi ve yüklediğim su hemen bitti. Elimi yıkadığım bir günde sular kesildi ve suyun neden kesildiği merak ettim. Sokağa çıkma kısıtlaması var ve ben dışarı çıkmak zorunda kaldım. Çünkü, internet dünyasında yaşadığımız bu günlerde su yüklemesi sadece yükleme noktalarından oluyor” diyerek yaşadığı mağduriyeti anlatıyor.

Sistemde yanlış gidenin ne olduğu belli ve insanlar mağdur. Kart akıllı ama sistem yanlış.

Önceki ve Sonraki Yazılar