Katil zanlısı polise müebbet hapis istemi 

Katil zanlısı polise müebbet hapis istemi 

Aydın'da otomobilinin yolunu kestiği kendisi gibi polis memuru olan eski kız arkadaşını öldürüp, annesini de yaralayan Suat Teke'nin (27), tutuklu yargılandığı davada savcı mütalaasını verdi.

A+A-

 

Aydın'ın Efeler ilçesinde, otomobilinin yolunu kestiği kendisi gibi polis memuru olan eski kız arkadaşı Hatice Büşra Çetinkaya'yı (29) beylik tabancasıyla öldürüp, annesi Güngör Çetinkaya'yı (59) yaralayan Suat Teke'nin (27), tutuklu yargılandığı davada savcı mütalaasını verdi. Savcı, sanığa öldürme suçunu 'tasarlayarak' değil 'kasten' işlediği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet yerine müebbet hapis istedi.

Katil zanlısı Teke hakkında, 'tasarlayarak öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan' 5 yıla kadar hapis ve 'tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan da 20 yıla kadar hapis istemiyle, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın 6'ncı duruşmasına sanık Suat Teke tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Öldürülen Hatice Büşra Çetinkaya'nın avukatları, babası Zekeriya Çetinkaya (60), annesi Güngör Çetinkaya ve ablası Ayşe Selcan Demir de (34) salonda hazır bulundu. Duruşmaya Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi adına Avukat Bilge Girgin de katıldı. 
“DÜŞÜNEREK CEZA VERMELERİNİ TALEP EDİYORUZ"
Sanık ve diğer avukatların dinlenmesinden sonra söz alan Girgin, "Bu olayda gerçekte zarar gören maktulün ailesidir. Ancak esasen tüm dünyadaki ve Türkiye'deki kadınlar zarar görmektedir. Ülkemizde her gün en az bir kadın öldürülmektedir. İster tasarlansın, ister tasarlanmasın, ister vahşice olsun en az bir kadın ölüyor. Mahkemelerden öncelikle tüm kadınları düşünerek ceza vermelerini talep ediyoruz" dedi.
SAVCI MÜTALAASINI VERDİ
Daha sonra savcı mütalaasını verdi. Savcı, bir kimsenin yaşam hakkı ve vücut bütünlüğüne karşı eylemde bulunmaya sebatla ve koşulsuz olarak karar vermesi, düşünüp planladığı suçu işlemeden önce makul bir süre geçmesi, ruhi sükunet gibi kriterlerin de somut olayda bulunmaması nedeniyle, sanık Teke'nin tasarlayarak değil, kasten öldürme suçunu işlediğini belirtti. Bu nedenle sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis yerine müebbet hapis cezası verilmesini istedi. Savcı, Güngör Çetinkaya'yı da yaralayan sanığa aynı gerekçelerle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs değil kasten öldürmeye teşebbüs suçlarından 15 yıla kadar hapis ile cezası verilmesini talep etti. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında yasal unsurlar oluşmadığı gerekçesiyle sanık Teke'nin kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan beraatini istedi.
“BEYANLARI ANLAYAMADIM” 
Savcının mütalaasını açıklamasının ardından söz verilen tutuklu sanık Suat Teke, "Biraz rahatsızım. Bu nedenle okunan mütalaayı anlayamadım. Daha sonra verilen beyanları da anlayamadım" dedi.
Hatice Büşra Çetinkaya'nın babası Zekeriya Çetinkaya'nın avukatı Gökhan Bozkurt ise mütalaaya katılmadıklarını belirterek, "Yazılı beyanlarımızı sunmak üzere tarafımıza süre verilmesini talep ediyoruz. Baştan beri toplanan tüm deliller iddianamede anlatılan olayları teyit etmiştir. Gece vakti araç kiralayıp Siber'deki diyaloglarını kullanıp bilmemesi gereken evin adresini öğrenip daha sonra maktulü ve annesini takip ederek önlerini kesmiştir. Sonra da Hatice Büşra Çetinkaya'yı öldürüp, annesi Güngör Çetinkaya'yı da yaralamıştır. Sanık elbette ki eylemlerini tasarlamıştır" dedi.
Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı beyanların alınmasının ardından, sanık Suat Teke'nin tutukluluk halinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

katil-zanlisi-polise-muebbet-hapis-istemi-246878-d44e41a46710d304f42e7ed730f976a7.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.