Kaya israfın önüne geçti; “Milyonları sıcak suda eritmişler”

Kaya israfın önüne geçti; “Milyonları sıcak suda eritmişler”

İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, 31 Mart’ta göreve seçildiği 5 aydan bu yana yaklaşık 6 milyon liralık borç ödediklerini söyledi. 

A+A-

MURAT TAN- Göreve seçilir seçilmez mali disiplin için düğmeye basan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, 6 aylık süreç dahilinde toplamda 5 milyon 946 bin 975 liralık borç ödediklerini belirtti. Ödenen borçlara ilişkin kalem kalem detaylı açıklamalarda bulunan Kaya, tasarrufta bulunacak tedbirleri alırken hiçbir hizmeti de aksatmadıklarını vurguladı. 
İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, son mali duruma ve ödedikleri borçlara ilişkin basın toplantısı yaptı. Toplantıda belediyenin borçlarını ve 5 ayda ödedikleri toplam tutarı açıklayan Kaya, önceki dönemde jeotermal enerji tespiti ve sondaj kuyusunun yerinin belirlenmesi için 13 milyon 690 bin lira bedelli sözleşeme yapıldığını ve bunun 7 milyon lirasını ödediklerini söyledi. “Ortada ne kuyu, ne sıcak suyu var” diyen Kaya, “Bu dosyayı savcılığa verdik. Sonucu sizlerle paylaşacağız. Özel bankadan 5 milyon 305 bin lira bunun için çekilmiş. Firmaya ödenen 7 milyon liraya karşılık elimizde sadece etüt rapor var. 5 ayda İncirliova’yı bu kadar düzelttik. Geriye kalan 4.5 yılda daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi. 

“ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLİR OLACAĞIZ”
 Geçtiğimiz Temmuz ayında mali durumla ilgili de bilgilendirme yapan İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, 5 aylık sürede belediyenin ödediği borçlara ilişkin detaylı açıklama yaptı. Göreve seçildiğinde, belediyenin kapısının herkese açık olacağını ve şeffaf, hesap verebilir bir belediye anlayışını tesis edeceklerinin sözünü verdiğini hatırlatan Başkan Kaya, “Harcadığımız her kuruşun hesabını vereceğiz diye söz verdim. Göreve seçildiğimiz 5 aylık dönemde yaptığımız hizmetlerin yanında büyük meblağda borç ödedik. İncirliova halkına hizmet ve ödediğimiz borçları duyuracağız demiştik. Göreve seçildiğimiz 5 aylık sürede toplamda 5 milyon 946 bin 975 liralık borç ödedik” dedi. 

“TASARRUFLARIMIZI ARTIRDIK”
2014-2019 yıları arasında İncirliova ilçesi ve mahallelerinde belediye tarafından toplamda 19 milyon 910 bin liralık taşınmaz satışı yapıldığını söyleyen Kaya, “ 10 Nisan 2019 tarihi öncesine baktığımızda belediyemizin personele olan borcu 1 milyon 64 bin lira, banka kredi borcu 5 milyon 305 bin lira, elektrik borcu 167 bin lira, resmi kurum borçları 15 milyon 531 bin lira, akaryakıt borçları 298 bin lira, esnafa olan borçlar 1 milyon 754 bin lira, şirketlere olan borçlarsa 7 milyon 636 bin lira olmak üzere toplamda 31 milyon 759 bin liralık borcumuz söz konusuydu. 5 ayda toplamda 5 milyon 946 bin 975 liralık borç ödedik. Araç kiralama ve akaryakıttansa 625 bin lira tasarrufta bulunduk. Kiralanan araçları yıllık 274 bin lira para ödüyormuşuz. Geçen yılın aynı dönemine göre 5 ayda 143 bin lira yakıt tasarrufu yaptık. Buna göre yılda yaklaşık 350 bin lira yakıt tasarrufunda bulunacağız” diye konuştu. 

“4.5 YILDA DAHA DA GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ”
Belediyenin önceki dönemde alacağı olan 60 mükellefin borcunun sıfırlandığını söyleyen Kaya, “5 mükellef ile anlaşarak icra işlemi engellenerek taksitlendirme yapılmıştır.Esnaf ve şirkete olan borç tutarı 9 milyon 391 bin liradır. Bugüne kadar 3 milyon 700 bin lira ödedik. Yine önceki dönemde işten çıkarılan personellere de 455 bin lira kıdem tazminatı ödedik. Bunun yanında şuna dikkat çekmek istiyoruz. Jeotermal enerji tespit ve arama  sondaj kuyusundan yerinin belirlenmesi için 13 milyon 690 bin lira bedelli sözleşeme yapılmış. Bunun 7 milyon lirasını ödemişiz. Ortada ne kuyu, ne sıcak suyu var. Bu dosyayı savcılığa verdik. Sonucu sizlerle paylaşacağız. Özel bankadan 5 milyon 305 bin lira bunun için çekilmiş. İhaleyi kazanan firma 114 bin lira için bizi icraya vermiş. Arazi başka bir firmaya devredilmiş. 7 milyon karşılık elimizde etüt rapor var. 5 ayda İncirliova’yı bu kadar düzelttik. Geriye kalan 4.5 yılda daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum” dedi.

whatsapp-image-2019-09-11-at-13-06-25.jpegwhatsapp-image-2019-09-11-at-13-06-27.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum