Kayır: "Çok güzel bir duygu"
Yayınlanma:
ABONE OL

Kayır: "Çok güzel bir duygu"

AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ebru Alp Kayır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından göreve atanan ilk kadın kolları başkanı olma özelliğini taşıyor.

Kayır, 28 Ağustos 2023 tarihi itibariyle partide kadın kolları başkanı atamalarını artık Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmaya başladığını, kendisinin de bu yeni süreçte ilk atanan kadın kolları başkanı olduğunu anlattı.

Hedef Haber'in sorularını yanıtlayan Kayır, Cumhurbaşkanı tarafından atanan ilk kadın kolları başkanı olmanın, kendisi için çok büyük bir gurur olduğunu belirtti.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-c6ec6df55d118300e4437178be30074f.jpeg

-Kendinizden bahseder misiniz?

1977 Aydın doğumluyum. Ziraat mühendisiyim. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünden mezunum. Şu an için bir marka tescil firmam var, onu çalıştırıyorum. Onun dışında da iş sağlığı güvenliği mezunuyum. İş sağlığından dolayı da İzmir’de bir firmaya bağlıyım. Orada da iş sağlığı güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. Ayrıyeten Aydın’da Ticaret Odası mühendisiyim. 17 tane de esnaf odalarının mühendisliğini yapıyorum. Evliyim, 3 tane oğlum var. Bütün günüm nasıl geçiyor derseniz, sabah kalkıyoruz, işe gidiyoruz, akşam oluyor, bitiyor. Bunun dışında da hani yoğun bir hayatımız var ama hep buralardayız.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-4e624aae80dcd5f1acbb994203ba2be7.jpeg

-AK Parti’de görev almanız nasıl oldu?

AK Parti’ye esasında 2015 senesinde Seda Sarıbaş vekilimle beraber katıldım. Seda Sarıbaş vekilim o zaman Kadın Kolları Başkanı olduğunda yeni bir yönetim kuracaktı ve beni çağırdı. Orada da uzun bir süre AR-GE Başkanlığı yaptım. Sonra 2018 yılının Şubat ayında ayrıldım 3’üncü çocuğum oldu. Üstüne de bir oğlum büyük oğlum rahatsız olduğu için de orada bir ara verdim. Yani yaklaşık 2 buçuk sene boyunca bir ara verdim. Ama ilk başlama tarihim 2015 yılında Seda Sarıbaş vekilimle beraber yaptım. Arkasından geçen dönemlerde de Gökhan Ökten başkanım başkan olduğunda bizzat aradı bana, 'Ben seni ana kademede çalıştırmak istiyorum.’ dedi, ben de tekrar geri döndüm. Gökhan başkanımın görev aldığının arkasından bir ay sonunda ben de onunla birlikte başladım. Ana kademede çalıştım. Sonra da Duygu başkanım istifa etmişti. İstifa ettikten sonra yine böyle bir görev görüşüldü. Olmak istediğime karar verince Ankara’ya gittik. Ankara'da bir süreçler geçirdik. Şimdi de kadın kolları başkanı olarak görev yapıyorum.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-38a7cb7c782c356657ee03ebf27cb4ee.jpg

-Türkiye’de Cumhurbaşkanı tarafından atanmış ilk kadın kolları başkanı olmak nasıl bir duygu?

Çok güzel bir duygu çünkü biz Ankara’ya gittiğimizde şunu gördük, kadınlara ayrı bir ilgi, alaka var. Hani bizler de hep AK Parti deyince aklımıza esaslı erkekler geliyor diyoruz. Ama tam tersi, Ankara Genel Merkez’e gittiğimizde kadınlara enteresan bir bakış açıları var, çok güzel. Ben buradan mülakatlara girdim. Yaklaşık 8 tane kadındık, 8 tane kadının arkasından 3 kadın kaldık. Kadın kolları başkanı olmak için Ankara’ya gittik. Ankara'da da mülakatlara girdik. Mülakatın sonunda bizim Genel Merkez’imizde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanımız Ayşe Keşir hanımefendi bizim bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından görüşmemiz gerektiğini, onun tarafından seçileceğimizi söylediğinde tabi bir heyecan aldı ama güzel bir heyecandı. Hani herkes diyor ki çok mu heyecanlıydı? Yok esasında çok şeydi, böyle nasıl diyeyim, huzurlu bir ortamdı.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-81ca2d1e8f0eb6827143e53dd3344ba4.jpg

Sayın Cumhurbaşkanı’mız hepimizi teker teker odaya aldı, hepimizle teker teker görüştü. Aynı şekilde CV’lerimizi inceledi. Bir kaç tane soru sordu. Ondan sonra da bizden bir izin istedi, 'Ben üçünüzü değerlendireyim' dedi. Sonra tekrar aldı bizi odasına ve o esnada Kadın Kolları Başkanı olarak beni atadı, tabi daha önceden hiç bu şekilde olmamıştı. Erkeklerde ana kademede bunu yapıyordu ama kadınlarda ilk defa ben oldum. Bundan sonraki kadınlarımızı da hep aynı şekilde artık sayın Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor. Eğer çok işi olursa Ayşe Keşir hanımefendi atıyor. Ama şu anda bakıyorum mesela ben de sosyal medyadan izliyorum. Sayın Cumhurbaşkanım kadın kolları başkanını artık kendi atamak istiyor. Bana da çok özel bir gündü. Ondan sonra bana zaten bu görev teklif edildiğinde tam 14 Ağustos’tu. AK Parti’nin kuruluş yıldönümüydü. Hani o gün bile Gökhan başkanım böyle böyle diye söylediğinde tüylerim diken diken oldu. Hani seçilemesem bile bu görevi bana nail görmeleri çok güzeldi. Bana 46 yaşımda Sayın Cumhurbaşkanımız ile tanışmak nasip oldu. 3 arkadaş gittik, biri 28, biri 31 yaşındaydı. Hani onlar için de çok güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Çünkü onlara da bu kadar genç bir yaşta sayın cumhurbaşkanımızla tanışmak nasip oldu.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-3d3b524f53074a2415441760ec323daa.jpg

-Kadın Kolları olarak Aydın’da ne gibi işler yapmayı planlıyorsunuz?

Şimdi önümüzde bir yerel seçim var. Yerel seçimlerde şöyle bir özelliğimiz var, biz kadınlar olarak her yere girebilme kapasitesindeyiz. Erkeklerimiz tabi ki biraz daha bu konuda çekiniyorlar ama bizler öyle olmuyoruz. Ben her eve girelim, herkese dokunalım istiyorum. Herkesin oyunu isteyelim istiyorum. Bu sene de biz Aydın’da normalde bizim 50 tane asil olmamız gerekirken biz bu sene 100’üncü yıla özel dedik 100 tane kadınla girelim dedik. Çünkü ne demek? 50 tane eve girmeyeceğiz de aynı anda 100 tane eve gireceğiz demek o günlerde biz bazen 3-4 tane program yapıyoruz. Bu ne demek? 4 katı demek. Onun için bu sene böyle bir şey yaptım. 100 tane AK Kadınımızla beraber yola çıktık.

cumhurbaskani-tarafindan-atanan-ilk-kadin-kolu-baskani-aydinda-421197-0b495eec6f4b3a8bfe4c2f99594dbc84.jpg

-Peki, Aydın’da şu anda kayıtlı olarak toplamda kaç tane AK Kadın var?

Şimdi şöyle bir şey söyleyeyim, ben devraldığımda 4 bin 800 küsurdu. Her gün yeni yeni kayıtlar yapıyoruz. Tabi bizim ilçelerimiz var. 17 ilçemiz var, 17 ilçemizde aynı şekilde. Ama şu anda 5 bin 80 civarında bir sayımız oldu. Yani 'Her üye yeni bir üye' diye bir kampanyamız var. Bundan dolayı ne kadar fazla kadınımızı kaydedersek bizim için iyi. Mesela AK Parti Bilgi Sistemleri (AKBİS) diye bir sistemimiz var. AKBİS'te hedeflenen sayı 11 bin, ben şu anda esasında yarısındayım. Yarısını daha geçirmem lazım diye düşünüyorum. Onun için ne kadar insana dokunabilirsek, ne kadar kayıt alabilirsek iyi. Mesela, ben AK Partiliyim, AK Parti Kadın Kolları Başkanıyım ama eşim AK Partili değil ya da annem AK Partili değil, biz bunları da kaydediyoruz. Eski dönemlerde bize hizmet vermiş olan arkadaşlarımızı teker teker arıyoruz, onlardan da yardım istiyoruz çünkü herkesin emeği bizim için önemli. AK Parti Kadın Kolları olarak bu zamana kadar ben beşinci başkanım, benden önceki 4 başkanım da heyecanla ilerlettiler, ben de aynı şekilde onlardan daha fazla heyecanla ilerletiyorum. Çünkü az bir seçim zamanımız kaldı. Sahalara çıkıyoruz. Herkesin bize söylediği şey, 'Artık biz belediyeciliği beğenmiyoruz ve hizmet görmek istiyoruz' diyorlar. O yüzden sahalardayız. Bütün kadınlarımız ile sahalarda Aydın’ın iyi bir hizmet görmesini istiyoruz. Hizmet için de buradayız.

Muhabir
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.