Kaymakam Soley sitemkar konuştu: "Ben bu ilçenin Kaymakamıyım"

Kaymakam Soley sitemkar konuştu: "Ben bu ilçenin Kaymakamıyım"

Karacasu’da kültür turizmiyle birlikte eko ve doğa turizminin de hayata geçirilerek cazibe merkezi olması yolunda ilk adım atıldı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Komisyonun ilk destinasyon toplantısına başkanlık eden Kaymakam Ahmet Soley, "Ben bu ilçenin kaymakamıyım" diyerek isim vermeden yaptığı sitemkar konuşması ile göndermede bulundu. Soley, "2020 Karacasu'nun GEKA'da öncelikli olduğu bir yıl olacak" dedi.

Kaymakamlık toplantı salonunda Kaymakam Ahmet Soley Başkanlığında Karacasu Destinasyon Yönetim Komisyonu toplantısı yapıldı. Komisyonun ilk toplantısına Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Başkanı Barış Kıyak, Karacasu MYO ve ilgili kamu kurumlarından yetkili isimler katıldı. Karacasu’da göreve yeni başlayan Afrodisias Müze Müdürü Tenzile Uysal’ın da katıldığı ilk toplantıda konuşmasına sitemle başlayan Kaymakam Soley, yerel  yönetimle yaşanan bazı kopuklukları dile getirip bu kopukluklar ve fevri kişisel girişimler yüzünden yaşadığı bazı zorlukları dile getirdi.

SİTEMKAR KONUŞTU
Yaşanan bazı kopukluklarla ilgili serzenişini sürdüren Kaymakam Soley, bir gün önce Belediye Başkanı Zeki İnal ile birlikte Denizli’de GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan’ı ziyaret etti. GEKA’ya sundukları her iki projenin de onaylanmasının ardından Başkan İnal ile birlikte protokol imzalayan Kaymakam Soley, belediye ile aralarında yaşadıkları bazı kopuklukları yaşadığı olaydan örnek vererek anlattı. Kaymakam Soley, “GEKA’ya biz daha önce proje sunmuştuk. Belediye de benzer içerikte bir proje sundu. Eğer GEKA’daki yönetimin iyimser bakışı olmasa idi her belediyenin sunduğu proje kabul edilmezdi. O proje de onaydan geçti” diyerek geçtiğimiz Cuma günü yaşadığı bir olayı anlattı; “Ben bu ilçenin kaymakamıyım. Sayın valimiz beni arayıp ‘Kaymakam Bey, uluslararası bir maraton yapılıyormuş. Onun için bana görüşmeye geleceklermiş bilgin var mı diyor?’  Yaşadığım olayı düşünebiliyor musunuz? ‘Benim bundan haberim yok’ dedim. Böyle kopukluklar olmaması lazım. Biz her şeye desteğiz. Gerekirse projesini biz de hazırlarız, hazırladık da. Bunun içi nde biz Karacasu’da destinasyon yönetimi oluşturulmasına ve burada alınan kararlar dışında yapılan tüm kuruluşlarca dışlanmasına. Ben yapıyorum diyen varsa buyursun yapsın. Hiç kimsenin birine atlatmak gibi bir lüksü yoktur. Yapılan çalışmalardan pay çıkarılmasına anlam veremiyorum” dedi.

EMEKLİ OLACAĞI TARİHİ VERDİ
Reklam peşinde koştuğunu dahi söyleyenler olduğunu ileri süren Kaymakam Soley, son iki aydır yapılan hizmetleri duyurmadığı gibi haber dahi yaptırmadığını söyledi. Mesleğin son iki yılında reklama ihtiyacı olmadığını belirterek emekli olacağı tarihi veren Soley, “23 Mart 2023 mesai bitiminde ben de sıradan bir vatandaşım. Belki de daha önce emekli oluruz. Biz eğer birliksek gücüz. Bu birliği kopardığımız anda hiç bir yere varamayız. Birbirimizi engeller dururuz” dedi.

DÜZENSİZ YAPILAN BİR EKO TURİZM VAR
İlki düzenlenen destinasyon toplantısının 3 ayda bir mutlaka yapılması gerektiğini belirten kaymakam Soley, “Turizmin sorunları, yaptıklarımız ve yapmamız gerekenlerin konuşulacağı bu toplantıda Karacasu’da neler yapılabilir bunu göreceğiz. Biz de şu ana kadar algılanan tek turizm var kültür turizmi. O da Afrodisias ve müze. Gerçekte değerlendirilmesi gereken ancak ikinci planda kalmış bir de etnografya müzemiz var. Düzensiz yapılan bir eko turizm var. Doğa yürüyüşleri için sürekli olarak her hafta sonu Karacasu’ya gelen gruplar var. Fakat bunların ne parkurları belirlenmiş ne de yürüyüş alanları. Güvenlikleri ayrıca bir sorun. Maazallah bir olay meydana gelse ilk yardımları bir sorun. Geçende kendi hemşerimizde yaşadık. Efe Sarp’ı Bursa’da kaybettik. Burada yaşamayacağımız ne malum. Bunların belli bir düzen altında yapılması gerekli” diye konuştu.

DEĞERLENDİREMEDİĞİMİZ BİR TURİZM POTANSİYELİ VAR
Karacasu’da değerlendirilemeyen bir eko turizm potansiyeli olduğuna dikkat çeken Soley, “Bizim değerlendiremediğimiz çağlayan doğal parkı, Arapapıştı Kanyonu, Sırtlanini Mağarası, ormanlarımız ve yaylalarımız, Işıklar Göleti gibi turizm kaynaklarımız var. Bunların da bir turizm bütünlüğü içinde sunulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2020 KARACASU’NUN GEKA’DA ÖNCELİKLİ OLDUĞU YIL OLACAK
Kaymakam Soley turizmde yaşanan en büyük sıkıntının konaklama olduğunu belirterek “Turizmin gelişmesinde en önemli sıkıntılarından birisi de benim geldiğimden beri dile getirdiğim konaklama. Turizmin gelişmesi için 50 yataklı bir konaklama tesisine acil ihtiyacı var. Bunu belediye olarak mı yoksa nasıl belirleriz bilmiyorum. Artık bunu Karacasulu bir yatırımcının yapacağından emin değilim. Bunun içinde biz GEKA’dan gelen bir teklifle eko turizm çalıştayı yapacağız. Bu çalıştayda amacımız yapılması gerekenleri belirleyip yola çıkmak. 2020 Karacasu’nun GEKA’da öncelikli olduğu bir yıl olacak. Geçen seneki festivalle attığımız adımın arkasını getirerek inşallah Karacasu’da turizmin gelişmesine katkı verebiliriz” şeklinde konuştu.

18 ŞUBAT SALI EKO TURİZM ÇALIŞTAYI YAPILACAK
Ardından söz alan GEKA Başkanı Barış Kıyak, GEKA olarak eko turizmde ne yapmaya çalıştıklarını anlattı. Komisyon üyelerinin değerlendirmelerinin ardından 18 Şubat Salı günü Karacasu’da Büyükşehir Belediyesine ait Kültür Merkezinde Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, turizm dernekleri, belediye, üniversite, turizmcilerden oluşan 60 kişinin dışarıdan katılımıyla geniş kapsamlı bir eko turizm çalıştayı düzenleneceği bildirildi.

kaymakam-resti-cekti-ben-bu-ilcenin-kaymakamiyim-149074-954ca28aa9edd5155f8671bca59703d4.jpgkaymakam-resti-cekti-ben-bu-ilcenin-kaymakamiyim-149074-4579218a894b4e66f008af016e2a9acb.jpgkaymakam-resti-cekti-ben-bu-ilcenin-kaymakamiyim-149074-e5325a52434f9c933fad65f13f6ae641.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.