Kemerci; Biz 2020 yılını unuttuk

Kemerci; Biz 2020 yılını unuttuk

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken alınan tedbirlerden dolayı birçok sektör sekteye uğradı. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Bunların başında gelen eğlence sektörü ise normalleşme döneminde nasıl bir çalışma beklendiği ise merak konusu oldu. 
Aydın’ın en gözde mekanlarından biri olan Şarlo Kafe sadece Aydın’ın değil bir çok ünlü isme ev sahipliği yapıyor. Aydın’da uzun süredir işletme sahibi olan iki kuzen Altan Kemerci ve Hakan Kaya Aydınlılara sundukları hizmet ile birçok organizasyona imza atarlarken pandemi sürecinde ise kapalı kaldılar. İşletme sahiplerinden olan Altan Kemerci, pandemi ve normalleşme süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

’30 YILLIK İŞLETMELER İŞ YERLERİNİ KAPATTI’
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda geçici süre kepenk indiren eğlence sektörü ile ilgili gelecek olan genelgenin açıklanmasını beklediklerini söyleyen işletme sahibi Kemerci, sektör olarak çok zorlu bir süreç geçirdiklerini ifade etti. Kemerci, “Ortada kirli bir gündem var. Kimse sektörde ne olacağını bilmiyor ve buda gerçekten zor bir süreç. Bu sektörde çalışan binlerce insan var, günlük çalışan, part time çalışan, tam gün çalışan ve özellikle müzisyenler başlı başına büyük sorun yaşıyorlar ve zor durumdalar. Çünkü müzisyenler günü birlik işlere gittikleri için işleri olmadığı takdirde evlerindeler. Bankalar, krediler verdi ancak kira stopajından da vazgeçilmedi. Krediler sayesinde piyasada esnafın borcunun üzerine sadece borç eklendi. Ben bir işletmeciyim 20’ye yakın kişiye ekmek veriyorum ama herhangi bir destek alamadım kredi kullandık zaten. Normal şartlarda sıkıntılı bir çizginiz yoksa bankalar tarafından zaten kredilerimiz veriliyordu.  Aydın’da kira indirimi yüzde 30 yapıldıysa yüzde 70’de yapılmayan yerler var. Çünkü herkes kendini düşünüyor. Dükkan sahibi, benimde gelirim buradan diyor ve kirasını almak istiyor. Bunun altında ezilen birçok işletme var kapanan yüzlerce iş yeri var. Benim bildiğim 30 yıllık iş yerleri var kepenk kapatan. Sadece eğlence sektöründen bahsetmiyorum. Terzisi de var, fotoğrafçısı da var. Ekonomik olarak sıkıntı çeken bir çok iş yeri kapatmak zorunda kaldı” diye konuştu.

‘2020 YILINI BİZ UNUTTUK’
Normalleşmenin insanları tedirgin edeceğini ve 2020 yılında işletmeler daha fazla zarar etmemesi için böyle bir kararın alındığını ifade eden Kemerci, “2020 yılını biz unuttuk. Normalleşmeye de geçsek insanların içerisinde bir tedirginlik var. Çay ocağına bile gitsen acaba diye soruyor insanlar. Şimdi hizmette eğlence sektörü en son akla gelen sektör. İnsanlar vaktinden kalırsa bizim işletmelerimize geliyor. Dolayısıyla benim düşüncem işletmelerimizin tam randımanlı olarak faaliyete girmesi, para kazanması veya zarar etmemesi konusu. Bu zorlu ekonomik ve virüs süreci 2021 bulur. Şuan sadece daha fazla zarara girmeden nasıl yapabiliriz onun planlamasını yapıyoruz ve tüm arkadaşlarımda bu yönde planlar yapıyor. Mesafe şartları konuşulduğu gibiyse çok zor. 10 tane masa atabilen bir işletme nasıl mesafeye dikkat edebilir, kaç müşteri alabilir. 4 kişi geldi nasıl oturacak masada, insanlar bu süreçte kendi oto kontrollerini kendileri sağlamalı” dedi.

‘EĞLENCE SEKTÖRÜ CİDDİ İSTİHDAM SAĞLIYOR’

İşletme olarak normalleşme dönemine hazırlık olarak bütün tedbirlerinin hazır olduğunu anlatan Kemerci, ”Tabi ki işletme olarak bizler tedbirlerimizi alacağız. Maskelerimiz, ateş ölçerlerimiz ve her gün anlaşmış olduğumuz bir firma tarafından iş yerimiz her sabah mekan açılmadan dezenfekte ve temizliklerimiz detaylı olarak yapılacak. Bu süreçte ciddi anlamda bizi ikinci sınıf vatandaş olarak görmesinler çünkü ciddi bir potansiyelde istihdam sağlıyoruz. Bize bağlı 23 toptancıyla çalışıyoruz ve bizden sebeplenen bu toptancılar şuan işsiz kaldı neden çünkü mal satamıyor. Zincirleme kaza gibi.” diye konuştu. 

kemerci-biz-2020-yilini-unuttuk-163123-9ddcee1112e39b431981740254b6ef07.jpeg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.