Kenan Evren ismi Aydın'dan kaldırılamadı

Kenan Evren ismi Aydın'dan kaldırılamadı

2015’te ölen 12 Eylül 1980 darbesinin baş aktörü Kenan Evren’in adı Aydın’da adının verildiği her iki caddeden de kaldırıldı. Süreç dahilinde Aydın'da Evren'in adını taşıyan hiçbir sokak ve cadde kalmadığı öğrenildi.

A+A-

MURAT TAN- Aydın’da geçtiğimiz dönem Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi ile Fadime Orbay döneminde de İncirliova Belediye Meclisi’ne sunulan önergelerin ardından yapılan değişikliklerle 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren’in adı, Aydın’da bulunduğu her iki caddeden de kaldırıldı. CHP Genel Merkezi’nin geçtiğimiz günlerde il başkanlıklarına Evren’in adının belediye meclislerine önerge sunularak kaldırılmasıyla ilgili verdiği talimat, Aydın’da Evren’in adını taşıyan hiçbir cadde ve sokak kalmadığı için yerine getirilemedi.

AYDIN’DA ÖNERGE SUNULMADI

CHP Genel Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde CHP Aydın İl Başkanlığı’nın da aralarında bulunduğu 81 il başkanlığına yazı göndererek, 12 Eylül darbesini gerçekleştiren Kenan Evren’in adının cadde ve sokaklardan kaldırılması için belediye meclislerine önerge sunulması talimatını verdi. Kenan Evren’in adı geçtiğimiz dönemde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun aldığı karar gereği, Kuşadası Güzelçamlı’daki bir caddeden kaldırıldığı için Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 yılı Aralık ayı ikinci birleşiminde herhangi bir önerge sunulmadı. Ayrıca Aydın’da Evren’in adını taşıyan hiçbir sokak kalmadığı için adının kaldırılmasıyla ilgili olarak, Aralık ayındaki ilçe belediyelerinin meclis toplantılarında da herhangi bir önerge sunulmadı.

ÖLÜMÜNDEN 1 AY SONRA ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde 9 Haziran 2015’te Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu başkanlığında toplanan meclis, 12 Eylül askeri darbesinin baş aktörü olan ve meclis toplantısından tam 1 ay önce hayatını kaybeden darbeci Kenan Evren'in adını taşıyan caddenin ismini 'Erdal Eren' olarak değiştirmişti. Belediye İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı'nın teklifiyle meclise gelen değişiklik, oybirliğiyle kabul edilmişti. 12 Eylül darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü suçlamasıyla hüküm giyen ve yaşı büyütülüp 17 yaşında asılarak idam edilen Erdal Eren’in ismi Aydın Valiliği tarafından sorgulanmıştı. Valilik, Büyükşehir Belediyesi'ne bir yazı gönderip, Belediye Meclisi tarafından adı Kuşadası ilçesi, Güzelçamlı Mahallesi'ndeki Kenan Evren Caddesi'ne oybirliğiyle verilen Erdal Eren'in açık kimlik bilgisini istemiş, kente geçmişteki hizmetlerini sormuştu.

Öte yandan darbeci Evren’in adını taşıyan belediye hizmet binası önündeki caddenin adı da İncirliova eski dönem başkanı Fadime Orbay tarafından Prof. Dr. Türkan Saylan Caddesi olarak değiştirilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.