Kendini ödüllendirmek isteyenlerin adresi

Kendini ödüllendirmek isteyenlerin adresi

Aydın’da farklı konseptiyle dikkat çeken ve 4 kardeşin ortak çalıştırdığı Mahir Tostçu, şimdiye dek alışılmış klişe tost imajını bir kenara atıp, lezzetli ve bir o kadar da değişik tost çeşitlerini müşterilerinin damak zevkine sunuyor.

A+A-

( ABDURRAHMAN FIRAT ) İnsanların sırf kendilerini ödüllendirmek amacıyla bile gittiği bu mekan, her geçen gün popülaritesini giderek artırmaya devam ediyor.

Aydın’ın Güzelhisar Mahallesi’nde Mahir, Nafiz, Serhat ve Salim Taşçı kardeşlerin ortak olarak çalıştırdığı Mahir Tostçu,  gerek ilgi çeken konseptleriyle gerekse tostlarının sunumu ve lezzetiyle bilindik tost algısını yıkıp giderek popüler olan bir mekan haline geliyor. Aslen Siirtli olduklarını belirten Mahir Taşçı, ailesinin 50 yılı aşkın bir süredir Aydın’da bulunduğunu ve kendisinin de uzun yıllardır hizmet sektörünün içinde olduğunu dile getirirken, açtıkları bu mekan ile tostu sadece bir aperatif olmaktan çıkarıp daha farklı bir konseptle buluşturmak hayaliyle işe başladıklarını ifade etti. 
Aydın’daki yemek kültürünün aperatife yoğunlaşmış olmasına değinen Mahir Taşçı, “14 yıl hizmet sektöründe çalıştım. Cafe, restoran şefliği ve yöneticiliği… Aydın’da yıllardır gördüğüm en büyük eksikliklerden biri yemek kültürüydü. Ne yapılırsa yapılsın, çok üst düzey restoranlar bile açılsa Aydın’da her zaman yemeğin ilk taşı aperatif oldu, tost oldu. Hiçbir şey önüne geçemedi. Biz de süreci öyle bir hale getirelim ki hem ana yemek halini alsın hem de yine o tost kültüründen çıkmayalım dedik. Süreci bu şekilde yaptık” şeklinde konuştu.

İŞLERİNE İKİ ELLE SARILDILAR
Ailecek yemek konusuna meraklı olduklarını söyleyen Taşçı, kardeşlerden en büyüğü Nafiz Taşçı’nın önceden baklava ustası olduğunu belirtirken, ev ortamında aslında 4 kardeşin geçinemediği zamanlar olduğunu ancak hepsi işlerine çok profesyonelce baktıkları için işlerinin bu şekilde kolayca ilerleyebildiğini söyledi. 
Aydın’da daha önce bir bireyi ve imajını baz alarak hiç işletme kurulmadığını ve kendilerini ön plana koymaya cesaret edemedikleri için başka firmaların isimlerini alıp bu şekilde ilerlediklerine dikkat çeken Taşçı, “Ben hep şunu söylerim hizmet sektöründe insanlar iki şeye gelir; ya hizmete ya lezzete. Bir yerin hizmeti kötü de olsa lezzeti iyiyse oraya gidersiniz. Biz olaya hep bu anlayışla yaklaştık. Benim lezzetten daha önce düşündüğüm şey, hizmettir. Örneğin bir çay ya da kahve de içseniz bunu size getiren insan daha önemli. Muhatap olduğunuz insan o işletmeyi temsil eder. Bu yüzden konseptimiz bu şekilde. Kendimi ön plana koymamdaki nedene gelince uzun yıllar Aydın’da hizmet sektöründe çalışınca belli bir kitle ismimi veya suretimi biliyordu. Tanınırlık açısından insanların işini biraz daha kolaylaştırmak için böyle bir konsept işine girdik” dedi.
İstedikleri müşteri kitlesi hedefine daha 2. ayda ulaştıklarını ve bu yolda müşterilerinin onları hiç yalnız bırakmadığına değinen Mahir Taşçı, tostu ne kadar daha şımartabiliriz sorusuna yönelik çalıştıklarını, her geçen gün daha güzel işler ortaya koymaya çalıştıklarını ifade etti.

4 ŞUBE DAHA AÇILMASI PLANLANIYOR
İsim ve telif haklarının patentini aldıkları ve franchising çalışmalarına başlayan mekanın, yakın şehirlerde olmak kaydıyla 4 şubesinin daha açılması planlanıyor. 6 ay gibi kısa bir sürede çok hızlı ve güzel bir ilerleyişlerinin olduğunu dile getiren Taşçı, tostlarının en büyük özelliğinin ana malzemelerin el yapımı olması ve sunumundan ileri geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
 “Tostumuzun en büyük özelliği ana malzemelerimizin el yapımı olması. Kavurmamız, çemenimiz ve tandır ekmeğimiz el yapımı. Ana malzemeler bu şekilde olunca insanlara daha lezzetli geliyor. Bir diğer önemli özelliğimiz ise sunumlarımızı insanların kendini özel hissetmesini sağlayacak şekilde gerçekleştiriyoruz. İnsanlar buraya geldiği zaman klişe, kağıda sarılmış ve yanında turşunun olduğu bir tostla karşılaşmıyorlar. Kısa sürede bu kadar ilerleme kaydetmemizdeki en önemli etken bu. İnsanlarda bir merak oluşturuyoruz ve zaten geldiklerinde meraklarının haklı yere olduğuna kanaat getiriyorlar. Biz yemeğin en alt tabakası olan tostu, tıpkı steakhouse’lardaki gibi ahşap sunum tabaklarında veriyoruz. Yani insanlara kendini değerli hissettiriyoruz. Bundan dolayı insanlar kendilerini ödüllendirmek amacıyla bile Mahir Tostçu’ya geliyorlar.”

kendini-odullendirmek-isteyenlerin-adresi-114358-c57624867aae4a8147a18a21985ecf0b.jpgkendini-odullendirmek-isteyenlerin-adresi-114358-34cfdc79f68edda8113c5db7a2e621d0.jpgkendini-odullendirmek-isteyenlerin-adresi-114358-c9117268f0571199a8e3c992c3544a8a.jpgkendini-odullendirmek-isteyenlerin-adresi-114358-e83e96a8cc64254973759be65c83ee6f.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.