Kendirlioğlu’dan destekleme çağrısı

Kendirlioğlu’dan destekleme çağrısı

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, ilde devam eden sağanak yağış ve dolu nedeniyle Efeler, İncirliova ve Koçarlı hattındaki 6 bin dönüm pamuk ekili arazinin sular altında kaldığını söyledi.

A+A-

(MURAT TAN) Yüksek girdi maliyeti nedeniyle zor durumdaki çiftçinin, son yağışlar yüzünden zarara uğradığını belirten Kendirlioğlu, pamuk primi desteklemelerinde, kalan yüzde 30 ödemenin de bir an önce yapılmasını istedi. 

Aydın Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, il genelinde etkili olan sağanak yağış ve dolu nedeniyle Aydın’ın kuzey bölgesinde yer yer kiraz, zeytin ve ceviz gibi ağaçlarla birlikte Bozdoğan, Karacasu ve Karpuzlu’nun dağlık kesimlerinde zeytin ürünlerinin zarara uğradığını belirtti. Devam eden sağanak yağışların Efeler, İncirliova ve Koçarlı hattındaki 6 bin dönüm pamuk ekili araziyi sular altında bıraktığını söyleyen Kendirlioğlu, pamuk üreticilerinin son zararlar karşısında mağdur olduğunu belirterek, yüzde 70’i Ramazan bayramı öncesinde ödenen pamuk primi desteklemelerinin kalan yüzde 30’unun da bir an önce yatırılması gerektiğini vurguladı. 

“SAĞANAK YAĞIŞ VE DOLU ZARARA NEDEN OLDU”

Geçen haftadan bu yana doluyla karışık sağanak yağışların Aydın’ın bilhassa kuzeyindeki dağ köylerini de olumsuz etkilediğini söyleyen Kendirlioğlu, “Bu bölgelerimizdeki kiraz, kestane, ceviz ve zeytin olmak üzere ağaçlarımız bunlardan etkilendi. Ortakayacık ve Yukarıkayacık’taki kiraz üreticilerimizin zararı söz konusu. Zararı bizzat kendimiz de heyet eşliğinde giderek tespit ettik.  Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Ahmet Ökdem ile  Kaymakamımız Cemal Şahin de bu zarar tespit çalışmalarımıza katıldılar. da vardı. Zarar tespitinin ardından yine yağışlar devam etti. Dolu yine aynı şekilde Aydın’ın kuzeyindeki dağ köylerinden Nazilli’ye kadar zararlar oluşturdu. Ayrıca Aydın’ın güneyindeki dağ köylerinde kısmi de olsa Karpuzlu, Bozdoğan ve Karacasu’da da muhtelif de olsa zararlarımız söz konusudur” diye konuştu. 

“PAMUK ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA”

Aydın’da Efeler, Koçarlı ve İncirliova hattında bulunan yaklaşık 6 bin dönüm pamuk ekili arazide dolu ve aşırı yağıştan kaynaklı zararlar oluştuğunu belirten Kendirlioğlu, “Şu anda bile tarlalarımızın içerisinde bir miktar su var. Çiftçilerimiz gerek kendi imkanlarıyla gerekse sulama birliklerinin imkanları ile suların tahliye işlemlerine devam ediyor. Bu zamanda yağan yağmurun pamuk ürününe doğrudan doğruya zararı olur. Şu anda çiftçilerimiz herhangi bir işlem yapamıyor. İlaç, çapa, gübre gibi rutin işler yapılamıyor. Zarar sadece görünen değil, görünmeyen zararlar da söz konusu. Yapılması gereken işlerin yapılmamasından dolayı da bir zarar oluşuyor. Sadece aşırı yağışlardan kaynaklı olarak altı bin dönüm arazide zararlar söz konusu değil. Söke’den Nazilli’ye kadar pamuk ekim alanlarında türlü sorunlarımız var” dedi. 

“YÜZDE 30’LUK ÖDEME BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR” 

Mayıs ayı sonu itibariyle pamuk primi desteklemelerinin yüzde yetmişinin çiftçilerin hesaplarına yattığını hatırlatan Kendirlioğlu, “Bu gelen para zaten borçlu halde bulunan çiftçilerimize tam manasıyla yetmedi. Bir an önce geri kalan yüzde otuzunun da hesaplarımıza geçmesi için yetkililere sesleniyoruz. Zaten hava şartları kötü bir şekilde ilerliyor. Bunun üzerine primin bir kısmının alınmamasıyla birlikte girdi maliyetlerinin de çok yüksek olması çiftçiyi zor duruma soktu. Çiftçi en çok ekime başlarken para harcar. Akaryakıt, gübre, ilaç, tohum gibi ana girdi kalemleriyle ilgili harcamalar ekime başlarken yapılır. Pamuk primi desteklemelerinde henüz ödenmeyen yüzde otuzluk meblağın bu nedenle de bir an önce yatmasını istiyoruz. Üreticilerimizden de bu konuda çok büyük talep var. İkinci olarak da 2019 yılında ektiğimiz pamuğun primiyle ilgili halen bir açıklama yok. Bunun bir an önce açıklanmasını yetkililerden talep ediyoruz. Kaldı ki pamuk primi desteklemesinin yapılıp yapılmayacağını da bilmiyoruz. Eğer pamuk primi verilecekse şartları nelerdir, bunun da belirlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Önceden miktarı zamanı ve ne şekilde verileceği belli olsun, biz de tedbirimizi ona göre alalım” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.