Kestanenin başkenti Aydın'da hasat heyecanı

Kestanenin başkenti Aydın'da hasat heyecanı

Kestanenin başkenti olarak bilinen Aydın'da, yaylalara göç eden üreticilerde hasat heyecanı yaşanıyor. Sırıklarla yükseklerden düşürülen kestaneler, kent ekonomisine katkı sunuyor.

A+A-

Hasat zamanında da risk de yaşayan işçiler, adeta cambaz gibi işlerini sürdürüyor. Efeler ilçesi Eğrikavak Mahallesi’nde kestanede hasat dönemi başladı. Kentte, 73 bin 433 dekar alanda yılda 27 bin ton kestane üretimi yapılırken, Türkiye'de üretilen 63 bin 580 ton kestanenin yüzde 41,28'ini ise Aydın karşılıyor. İncir, zeytin, pamuğa nazaran toplaması zor olan kestane için kadınlar 250, erkekler ise ağaçların yüksekliğine göre 600 liraya kadar yevmiye alıyor. Bazı erkek işçiler ise ‘sırıkçı’ adı verilen erkek işçiler, ellerine aldıkları 3 metre uzunluğundaki sırıklarla 15-20 metre yüksekliğindeki ağaçlara çıkıyor. Cambaz misali dalların üzerinde adeta dans eden işçiler, sırıklarla kestaneyi yere düşürüyor. Düşen kestaneler de dışı dikenli olması nedeniyle eldiven giyen kadınlar tarafından tek tek toplanıyor.
YÜZDE 10’LUK VERİM KAYBI
Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Türkiye'de en fazla kestane üretiminin Aydın'da yapıldığını kaydetti. Kestanenin 600 rakımın üzerinde yetiştiğini vurgulayan Kendirlioğlu, ürünün, kuraklıktan az da olsa etkilendiğini, bunun da yüzde 10'luk bir verim kaybına yol açtığını belirtti. Fiyatlardan dolayı oldukça mutlu olduğunu aktaran Kendirlioğlu, "Fiyatlar ve kalite gayet güzel. Kilogramı 30-40 lira arasında değişiyor. Üreticilerimiz hem fiyatlardan hem de ürünün kalitesinden gayet memnun. Şu anda herhangi bir sıkıntı görünmüyor." dedi.
REKOLTE DÜŞÜK KALİTE İYİ
Kendisi de üretici olan Eğrikavak Mahallesi Muhtarı Muhsin Kıyar, kestanenin çok değerli bir mahsul olduğunu belirterek, “Hasatların en zoru ve ağırı kestanedir. Ağaçtan düşüp beli kırılanlar, dikenli kestanenin gözüne gelmesinden dolayı gözü kör olanlar bile var. Hatta ölümlere kadar yol açan bir mahsul. Kuraklıktan dolayı etkilendik ama son dönemde olan yağıştan dolayı toparladık. Kuraklık olmasına rağmen rekolte düşük ama kalitesinde herhangi bir sorun yok." diye konuştu.
“ÖLÜM TEHLİKESİ VAR”
Sırıkla çalışan işçilerden Mesut Demirtaş da riskli bir iş yaptıklarını kaydederek, “Ölüm tehlikesi var. Benim bildiğim 3 kişi bu işten hayatını kaybetti. Artık korkmuyorum. Elbette korktuğumuz yerler oluyor ama alıştık. Gücün ve kuvvetin yerinde olması lazım. Bazen çok ince dallara gidiyoruz. Ölümle göz göze geldiğimiz durumlar oluyor, daldan dala geçiyoruz. Bu işin cambazı olduk." dedi.
Kadın işçilerden Kübra Ayan da tek gayelerinin ekmek parası kazanmak olduğunu belirerek, “Gelmesek de olmuyor çünkü para kazanmamız lazım. Aydın'da en zor iş kestane toplamak. Dolayısıyla pahalı da oluyor. Hem eğilip hem de beraberinde çuvalları sürerek yanımızda taşımak ağır oluyor." dedi.

kestanenin-baskenti-aydinda-hasat-heyecani-241805-0c8114a6132b9b2fea392e376c3db273-003.jpgkestanenin-baskenti-aydinda-hasat-heyecani-241805-a51d8f453de55e517bc5043fccf84aba.jpgkestanenin-baskenti-aydinda-hasat-heyecani-241805-52cd2493eb30dc0a2f279fe4b3020f63-001.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.