Kıbrıs gazileri 46 yıl sonra madalyalarına kavuştu

Kıbrıs gazileri 46 yıl sonra madalyalarına kavuştu

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Karacasu Kaymakamlığı tarafından yaptırılan ilçe girişindeki şehitlik abidesinin açılışını yaptı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin “Ayşe Tatile Çıktı” parolası ile gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Koordinasyonunda dağıtımı yapılan Milli Mücadele madalya törenine katılan Vali Köşger, 13 Kıbrıs gazisine madalyalarını takdim etti. 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) öncülüğünde düzenlenen eko turizm destinasyonları çalıştayına katılmak için geldiği Karacasu’da Kaymakamlık tarafından terör şehitleri anısına yaptırılan devasa büyüklükteki şehitlik anıtının açılını yaptı. Kaymakam Ahmet Soley’in ev sahipliğini yaptığı törene Vali Yavuz Selim Köşger, Belediye Başkanı Zeki İnal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mesut İnan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, İŞKUR Aydın il Müdür Rahmi Terzi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Karacasu MYO Müdürü Umut Tolga Gümüş, Kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, şehit aileleri, gaziler ve muhtarlar katıldı. Kaymakam Ahmet Soley, şehitlik anıtının yapılmasına sağladığı katkılarından ötürü Vali Köşger’e plaket takdim etti. 

MADALYA VE BERATLAR TAKDİM EDİLDİ
İlçe Müftü Vekili Mustafa Karatuğ’un okuduğu duanın ardından açılışı yapılan şehitlik anıtının ardından Kıbrıs gazilerine madalya tevdi töreni düzenlendi. Madalya töreninde 4 yıl önce vefat eden Mustafa Tuna ile birlikte 13 Kıbrıs gazisine Vali Köşger tarafından madalya ve beraatları takdim edildi. Mustafa Tuna’nın madalyasını eşi Fatma Nur Tuna alırken Kıbrıs gazileri 46 yıl sonra Milli Mücadele Madalyalarına kavuşmuş olmanın gurur ve onurunu yaşadı.

BİNLERCE HOOLYWOOD FİLMİ ÇIKAR
Törende konuşan Yavuz Selim Köşger, bu topraklar üzerinde sürekli devam eden bir mücadele olduğunu belirterek, “Benim Aydın’da tanık olduğum son 100 yıllık hadiseler eğer Amerika’da yaşanmış olsa idi binlerce Hollywood filmi çıkarılmış olurdu diye düşünüyorum. Çünkü bu coğrafyanın her vadisinde bir şehitlik var. Bir kahramanlık, bir mezalim hikayesi var aynı zamanda. Dolayısıyla biz vatan için, millet için, istiklalimiz ve istikbalimiz için, çocuklarımızın istikbali için canlarını hiçe sayan şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Onları en kıymetlilerimiz olarak rahmetle, şükranla anmaya, yad etmeye devam edeceğiz. Onların kadir kıymetlerini bilmenin nişancısı olarak bugün bu madalya tevdi törenini gerçekleştiriyoruz” dedi.

KIBRIS GAZİLERİMİZİN ALINLARINDAN ÖPSEK YERİDİR
Kıbrıs Barış Harekatı’nın Türk milletinin yeniden ayağa kalkışı, şahlanışının bir sembolü olduğunu vurgulayan Vali Köşger, Kıbrıs savaşının diğer mücadelelerden bir farkı olduğunu ifade ederek, “Kıbrıs bizim kritik eşiklerden birisi. Bizim diğer mücadelelerimizden bir farkı var. Biz son 200-300 yıldır bu mücadelede toprak kaybederek geldik. Kurtuluş Savaşı vatan kılma noktasında büyük bir şahlanış. Onun dışında Misakı Milli sınırlarını gerçekleştirme noktasında Hatay barışla alınmış. Onu saymazsak toprak anlamında başkalarının istilasına uğradığımız ve onu kurtardığımız bir mücadelemiz. Dolayısıyla Kıbrıs, bizim tüm zorluklara, yokluklara, ambargoya, namüsait şartlara rağmen ayağa kalkışımızın şahlanışıdır. Kıbrıs, tarih sahnesinde tekrar masaya yumruğumuzu vurduğumuz anlardan birisi, insanlarımızın hukukunu her sahnede müdafaa ediyoruz, demenin bir adıdır. O anlamda Kıbrıs gazilerimizin hepsinin tek tek alınlarından öpülse yeridir. Kıbrıs şehitlerimizin hepsi tek tek milletin gönlünde taht kursa yeridir. Bu anlamda bugün tevdi edilen madalyalar geç kalmış olsa da çok anlamlıdır, manevi değeri yüksektir. Çünkü gazilerimizin yaptığı işin stratejik anlamı büyüktür. Çünkü gazilerimizin ve şehitlerimizin bize armağan ettiği başarının manevi yönü çok yüksektir” dedi.

“Allah onlardan razı olsun” diyerek ebediyete intikal etmiş gazi ve şehitleri bir kez daha anan Vali Köşger, “Temennimiz şu; Bu vatan üzerinde bu bayrak altında ebediyete kadar ülkemiz payidar olsun. Bir daha bu ülkede barışı, huzur bozan hadiseler yaşanmasın ve herkes işine gücüne baksın” diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÖNÜL BİRLİĞİ İLELEBET SÜRECEK
Kıbrıs gazilerinin, Kıbrıs Türkleri ile ülkemizin ezeli gönül birlikteliğinin canlı tanıkları ve kıymetli sembolleri olduğunu ifade eden Kaymakam Ahmet Soley de konuşmasında, “Kıbrıs gazilerimiz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi, huzuru, güvenliği ve esenliği için gözlerini kırpmadan cepheye koşup gazilik mertebesine ulaşmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında vatanımızın birliği ve bölünmez bütünlüğü için mücadele ederek kanlarını döken yüce şehitlerimizin aileleri ile kahraman gazilerimiz ve onların aileleri bizlere emanettir. Vatan toprakları uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ülkemiz arasındaki gönül birliğinin nişanesi ve bir vefa sembolü olarak nesilden nesile gururla, kıvançla aktarılmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
ŞEHİT BABASIYLA DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Şehitlik anıtının yapıldığı törenin ardından Karacaören Mahallesi’nde yaşayan Şehit Mehmet Aykan’ın babası Osman Aykan, iki yıl önce kedisini evinde ziyaret eden Vali Köşger’in yanına giderek ellerine sarıldı. Vali Köşger’in iki yıl öce evine ziyaret ederek kendisini çok duygulandırdığını söyleyen şehit babası Aykan’a sarılarak teselli etmesi objektiflerden kaçmadı. Şehit babası Osman Aykan, “Sayın Valimiz, 12 Mayıs 2018’de dönemin Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı ile birlikte kapımı çalmıştı. O zamanki ziyaretiyle beni çok duygulandırdı. Şimdi de aynı şekilde duygulandım. Yanına giderek halini, hatırını sormak, bir selam vermek istedim” ifadelerini kullandı.

kibris-gazileri-46-yil-sonra-madalyalarina-kavustu-149956-0c4bdb6f2df8a92471f3af5448f10bff.jpgkibris-gazileri-46-yil-sonra-madalyalarina-kavustu-149956-0da3242ea917401917f8c525faf6eaed.jpgkibris-gazileri-46-yil-sonra-madalyalarina-kavustu-149956-13f57ace03bc33f0e15a0e9541db27ea.jpg

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.