Kılıçdaroğlu Aydın’da konuştu: Asgari ücretten vergiyi kaldıracağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kadın Kolları Genel Başkanlığınca Kuşadası ilçesinde düzenlenen "Kotalar bize dar hedefimiz iktidar" isimli toplantıya katılarak bir konuşma yaptı.

Burada konuşan Kılıçdaroğlu, “Asgari ücretten vergiyi kaldıracağız.” dedi. Düzenlenen toplantıda Aydın’a ilişkin belediyelerin kazandırdığı projeler, sinevizyon eşliğinde konuklara izletildi. Daha sonra kürsüye çıkan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, farklı belediyecilik anlayışı ile hizmet verdiklerini söyledi. Hedeflerinin iktidar olduğunu kaydeden Günel, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile uyum içinde çalışmaktan dolayı gurur duyduğunu ifade etti.
“PANDEMİ, DEPREM DEMEDEN HİZMET ÜRETTİK”
 Günel, “Aydın Büyükşehir Belediye Başkanım ile şu yetki alanı benim, şu yetki alanı senin demeden büyük bir hizmet atağı başlattık. 2,5 yılda pandemi, deprem, sel demeden hizmet ürettik. Demek ki isteyince oluyormuş. Bütün hizmetlerimizi anketlerle ölçerken anketlerdeki seçmenlerin tercihlerinde veya söylemlerinde, bir Çorum’daki vatandaşın beklentisi neyse Kuşadası’nda onu gördük. Nedir o? Yol, kaldırım, altyapı. Kalıplarla ilgili sorular sorduğumuzda ise daha farklı noktalar gördük. İnsanlar gelecekten ağır ağır vazgeçiyorlar. Bugün gösterilmesi gereken hedefimizi insanları yeniden hedef kurduran bir yürüyüş olmasıdır. Biz Özlem başkanımla gençlerin, kadınların daha fazla hayal kurması için projelerimiz var. Bunlardan bir tanesi İstasyon Kafe projemiz. Genç dostu kent ödülü almamıza neden olan, Kampinova projemiz var. Gençlerin ekonomik yapılarının yanında yoksulluk yanından dünyanın geleceğine dönük, dijital dünyaya dönük hedefleri tazeliğini koruyor. Özlem başkanın bir sözü var. ‘Her belediye yol kaldırım yapar. Biz farklı ne yapıyoruz. Biz üretirken proje yaparken Aydın’ı Türkiye’de nasıl konuşulur hale getiririz’ diyor. Elon Musk bu proje ile destek veriyor ve bu bizi onurlandırıyor.” dedi.
“AYDIN’DA KİMSE YATAĞA AÇ GİRMEZ"
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu yaptığı konuşmada, “Tüm CHP’li ilçe başkanlarımızla projelerimizi tıkır tıkır yerine getiriyoruz. Özellikle Kuşadası ve Didim bizi dünyaya açılan pencerelerimiz olduğu için olağanüstü çalışmalar yürütüyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak en büyük çılgın projemiz kadın kooperatiflerimizdir. 26 kadın kooperatifi ile çalışıyor ve kooperatif kuracak kadınlara destek oluyoruz, ekipman desteği hediye ediyoruz. Ürünlerin pazarlanması önemli. Aydın’da 13, İzmir’de 1 olmak üzere Halk Ege Şubeleri kurduk ve kadınlardan gelen ürünleri satıyoruz. Kadınlarımızı hem ev ekonomisin hem de kazanılan para ile kız çocuklarını okutuyorlar. Bu yıl üç milyon ata tohumundan fide üretip dağıttık ve kurduğumuz köy pazarında vatandaşlarla buluşturduk. Hayvancılıkta girdi maliyetleri sebebiyle gübre ve yem desteği sağladık. Sakız koyunu en iyi cinstir ve 3’er koyun verdik. Sütlerini satın aldık ve Ege Et Şubelerinde halkla buluşturduk. Eğer Aydın’da yaşıyorsanız asla yatağa aç girmezsiniz, soğukta üşümezsiniz. Çünkü CHP’li belediyeler sizin yanınızda. Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin. Çünkü her şey çok güzel olacak” diye konuştu.
“MÜLAKAT TÜMÜYLE KALDIRILACAK”
Kadınlar için zor bir şeyin olmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, kadının kafasına koyduğu takdirde bütün zorlukları aşabileceğini, gençlerin hayallerini gerçekleştirmek için de ellerinden gelen bütün çabayı göstereceklerini söyledi.  CHP iktidar olduğunda mülakat sınavının tümüyle kaldırılacağını, herkesin KPSS'den aldığı puanla yerleşeceğini ve KPSS'nin tek sınav olacağını söyledi. Torpili olmayan birinin hak ettiği halde "sen bizden değilsin" denilerek elenmeyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu mevsimlik çalışan işçiler ve kadınların çalışacakları ve kalacakları yerin insani koşullar içinde olması için çalışacaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, devleti "sosyal devlet" yapacak olan partinin CHP olduğunu savunarak Suriyelilerin de emeklerinin sömürülmesine izin vermeyeceklerini, iktidar olduklarında en geç 2 yıl içinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceklerini ifade etti.
“ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA”
Her ailenin asgari bir gelir güvencesi olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Hiçbir aileyi birisine muhtaç etmeyeceğiz. Sosyal devlet dediğiniz zaten budur. Fakirin fukaranın yanında duran devlete sosyal devlet denir. Sosyal devleti sosyal devlet olmaktan çıkardılar, soyulması gereken bir organ haline getirdiler. 128 milyar doların hesabını vermediler. Bu 128 milyar dolar nereye gitti hesabını tutacağız. Asgari gelir güvencesi vereceğiz. Asgari ücret vergi alınan ve net ele geçen 2 bin 825 lira. Açlık sınırı 3 bin 49 lira. Asgari ücret açlık sınırının altında. Bütün kadınlar ve anneler adına hükümete açık bir çağrı yapıyorum. Asgari ücreti suratla açlık sınırı seviyesine getiriniz. Elin oğluna dünyanın parasını verdin. Söylediğim öyle büyük bir para da değil. Açlık seviyesi sınırına çıkar bari. 2 bin 825 lirayı alıyor kira, su, doğalgaz, elektrik, okul masrafı ödeyecek. Yiyecek ve içeceği saymadım daha. Tam bir sefalet ekonomisi yaşıyor. Bundan Türkiye'yi kurtaracağız."
Konuşmanın ardından Kılıçdaroğlu, partisine yeni katılan gençlere rozet taktı.

İzlenme: 388

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar