AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim derdi ki bayramda çocuklar şeker toplayamayacak

A+A-

Geçen sene Ramazan bayramında bu sene evlerde geçireceğimizi bilseydik gitmediğimiz, görmediğimiz sevdiklerimizi daha çok ziyaret ederdik diye geçti aklımdan. Kim derdi ki bir bayram gelecek ve kimse kimseyi görmeyecek.
Belki büyük bir zorluktu. Bizler, ziyaretlere belki de boş vermişliğimiz oldu zaman zaman. Bir daha ki bayramlara diye ertelediğimiz ziyaretlerimiz oldu. Eski bayramlar yok diye hayıflandık belki de ama bu bayram o nerede o eski bayramlar dediğimiz günleri bile arattı. Pandemi sürecinde her şeyin kıymetini anladık. Dostlukların, sarılmanın, beraber yapılan iftarların, camilerde kılınan namazların, çocukların kapı kapı dolaşıp el öpmelerinin yeni bayramlık kıyafetlerin bile sevinci bu bayram boğazımıza dizildi resmen. Kimin aklına gelirdi çocuklar bayram şekeri toplayamayacağı.
Çok fazla buruk bayram geçirdik ancak böylesine burukluğu hiç yaşamadık. İnşallah bir daha da yaşamayız. Bayramlarda büyüklerimizi unutup gittiğimiz tatil köylerine koşuyorduk. Kendi ellerimizle ördüğümüz modern dünyamızda koşuştururken ailemizi, sevdiklerimizi, evlatlarımızı, dostlarımızı hatta kendimizi unutmuştuk. Kendimizden koptuğumuzun bile farkında değildik. Birbirimize nasılda sımsıkı bağlandığımızı aslında en çokta birlik ve beraberliğin bizleri bir arada tuttuğunu gördük bu bayramı evde geçirerek. El öpmeye bile gitmek yerine sadece telefonla bayramlaşır olmuştuk. Bu bayram telefon hatları kitlendi kimse kimseyi göremedi. Salgın herkesi eşit duruma getirdi belki de.
Herksin merak ettiği en büyük sorulardan biri ise şimdi nasıl bir hayat bizi bekliyordu? Tadı tuzu nasıl olacak, bir dahaki bayramda eminim ilk önce sevdiklerimizi kucaklayacağız. Gözden kaçırdığımız ne varsa gözümün önünde olmasını isteyeceğiz. Ümit ediyorum ki yine Barış Manço’nun bugün bayram şarkısıyla uyanan çocuklar yeniden bayramlıklarıyla sokaklarda olsun, yeniden bayram kahvaltıları kurulsun her şeye yeniden başlayalım. İlk kez ziyaretine gidemediğimiz, sevdiklerimize sarılamadığımız bir bayram yaşadık. Sağlıkla geçireceğimiz bayramlar için tedbirleri elden bırakmadan bir arada olduğumuz nice bayramlara.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar