BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KİMLİK ÜZERİNE

A+A-

Bir insanın hangi ırktan, hangi renkten ve cinsten olacağına kendisi karar veremez. Hatta din ve mezhebine de… Çünkü; insanlar dini inançlarını öğrenerek, araştırarak seçmiyor.
Dolayısıyla nerede doğduğumuz, bizim kimliklerimizin belirlenmesine neden oluyor. Biz bunlara yaradılışlardan gelen özellikler diyoruz.
Yani; Türk olmamız, Kürt olmamız, Ermeni olmamız, siyah olmamız, beyaz olmamız, kadın ya da erkek olmamız bizim seçimimiz değildir.
Bu yüzden yukarıdaki kimlik özellikleri tek başına ne gurur duyulacak ne de utanılacak özelliklerdir.
Ancak şöyle gurur duyarsınız, etnik ya da dini kimliğimizin tarihte yaptıkları ya da bugün yaptıkları ile bilime, sanata, insanlığa ve adalete yaptığı katkılar ve hizmetlerle gurur duyarsınız.
Bir de edinilen özellikler vardır ki, bunun etnik ve dini ya da cinsi kimlikle doğrudan ilgisi olmaz; bunlar iyi insan olmak , çalışkan olmak, dürüst olmak, meslek sahibi olmak, başarılı olmak gibi özellikleri kendimiz elde ederiz.
Tabiî ki burada da aldığınız eğitim, iyi bir aileye sahip olmak ve ekonomik koşullarınızda etkilidir. Hatta genetik etkenler de rol oynar.
Peygamberimizin (S.A.V) Veda Hutbesi gerçekten okunması ve özümsenmesi gereken bir konuşmadır. Ne diyor?
Arabın Aceme, Acemin Araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvadadır. Yani Allah’a olan bağlılıktadır.
Peygamberimizin (S.A.V) bu düsturunu O’nun ölümünden kısa bir süre sonra Ermeniler yıkmıştır.
Emeviler, Arapları üstün tutmuş, Arap olmayanlara Mevali (köle) demiştir. Bu bal gibi ırkçılıktır.
Yıllar önce Kanada’ya gitmiştim, orada bir Türk Ermenisi ile tanışmıştım. Bu tanım o kişiye aittir, bana değil. Türkiye’ye ‘’Vatanım’’ diyor ve hiçbir yere değişmeyeceğini belirtiyordu.
Bana göre dünya’da yaşam tarzı ve kültürü birbirine en çok benzeyen Türkler ile Kürtlerdir. Ama birbirine düşürülüyor, düşman ediliyor.
Şunu herkes bilir ki; PKK-HDP, ABD ve İsrail kontrolünde ve bu devletlerin emperyalist amaçlarına hizmet eden taşeron bir çetedir. 
Siz Apo’nun 10-15 bin kişiyi silahlandırıp, besleyip, giydirecek ve yönlendirecek güce sahip olduğuna inanıyor musunuz?
Suriye, Irak adeta parçalanmış, İran çökertilmeye çalışılırken PKK, PYD ve HDP maşa olarak kullanılıyor.
Kürt kimliği ile siyaset yapmak yerine, Türkiye için çalışmak her vatandaşın asli görevidir. Birbirimize düşersek en çok biz zarar görürüz.
Türk ile Kürt, et ile tırnak gibidir. Birbirinden ayırırsak hepimizin canı yanar.
Bu yüzden önce vatan, önce Türkiye diyelim. Düşmanlarımızı sevindirmeyelim.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar