Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Mayıs 2023-Mayıs 2024 dönemi için Avrupa Birliği ülkeleri ve aday üye ülkeler arasında yıllık konut kira artışı verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye, konut kirası artışında yüzde 125,10 ile Avrupa'da birinci sırada yer aldı. Verilere göre Türkiye'yi yüzde 12,80'lik artışla Macaristan izledi. 

Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar Tren Biletlerine Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar

GEÇİCİ MADDE OLARAK EKLENMİŞTİ

Yüzde 25 tavan uygulaması, 8 Haziran 2022’de Türk Borçlar Kanunu’na kiralardaki artışı baskılayıp kontrol etmek amacıyla geçici madde olarak eklenmişti. Maddenin yer aldığı 7409 sayılı Kanun 11 Haziran 2022’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulurken, bir yıllık dönemde ye­nilenecek kira sözleşmelerindeki artışların bu oranı geçemeyeceği ifade edilmişti. 

BAKAN ŞİMŞEK SICAK BAKMIYOR!

1 Temmuz 2023’te dolan uygulamanın süresi, 1 yıl daha uzatılmıştı. Buna göre uygulamanın süresi 1 Temmuz 2024’te sona erecek. Uygulamanın yeniden uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, değerlendirmeler yapmıştı. Bakan Şimşek, uygulamanın devam etmemesi gerektiğini söyleyerek, bunun için bir sebep görmediğini aktarmıştı. "Dolayısıyla bu yönde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı" diyen Şimşek, uygulamanın bir daha uzatılmayacağının sinyalini vermişti. 

DİĞER ÜLKELERLE BÜYÜK FARK OLUŞTU!

Kira artışlarındaki yüzde 25'lik tavan uygulamasına rağmen Avrupa İstatistik Ofisi verilerinde Türkiye'nin zirvede yer alması şaşırttı. Konut kirası artışında yüzde 125,10 ile Avrupa'da birinci sırada yer alan Türkiye'nin ardından Macaristan'ın yüzde 12,80'lik oranla ikinci sırada kalması, aradaki büyük farkı gözler önüne serdi. Ortaya çıkan bu tablo, Türkiye'de kira artışını engellemek için uygulanan formülün işe yaramadığı eleştirilerini beraberinde getirdi.

Muhabir: Seval Selvi