AV. SERHAN DERİCİ

AV. SERHAN DERİCİ

KİRA BORCUNU ÖDEMEYEN KİRACININ TAHLİYESİ  

KİRA BORCUNU ÖDEMEYEN KİRACININ TAHLİYESİ  

Kira sözleşmesi her iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme türü olup taraflar arasında yazılı ya da sözlü olarak düzenlenebilir. Kiraya verenin kiralanan şeyi gereğine uygun olarak teslim etme borcu olduğu gibi kiracı ise kira bedelini ödemekle borçludur. 
Kiracı, kira sözleşmesinde yer alan hükümlere riayet etmeyerek kira bedelini ödemekten kaçınması uygulamada sıklıkla görülmektedir. Bu durum karşısında mal sahibinin ilgili kanunlar kapsamında kiracının tahliyesini ve kira bedellerin ödenmesini isteme hakkı mevcuttur. Başvurulacak hukuki yollar ise:
Kiracı, kiralananın (konut ya da çatılı işyeri) tesliminden sonra vadesi gelmiş olan kira bedelini ödemez ise mal sahibi, kiracıya ihtarname ile kira bedelinin ödenmesi için süre vermeli ve ödenmemesi halinde ise kira sözleşmesinin feshedileceğini bildirmelidir. Öngörülen sürenin ilgili kanun gereğince; en az otuz gün olmalıdır. Malik tarafından belirtilen süre içerisinde kiracı, kira bedelini ödemez ise temerrüt nedeniyle tahliye davası açabilir.
Zamanında ödenmeyen kira bedelleri için ilamsız icra yolu ile kira bedellerinin ödenmesini ve ödenmemesi halinde ise tahliye talep edilebilecektir. Bu talep doğrultusunda ilgili icra müdürlüğü aracılığı ile kiracıya ihtarlı ödeme emri (otuz gün içerisinde kira bedellerinin ödenmesi, belirtilen süre içerisinde ödeme yapılmaması halinde taşınmazın tahliye edileceği) gönderilir. Ödeme emrini teslim alan kiracının ise yedi günlük itiraz hakkı mevcuttur. Kiracı yedi günlük itiraz süresi içerisinde ödeme yaptığını ya da kira sözleşmesi ile ilgili itirazlarda bulunabilir. Aksi takdirde, icra takibi kesinleşir ve otuz gün içerisinde kira bedellerini ödemek zorunda kalır. Eğer kiracı öngörülen sürede ödeme yapmaması durumunda mal sahibi, otuz günlük sürenin bitmesine müteakip altı ay içerisinde İcra Mahkemesi’nden tahliye için talepte bulunması gerekir. 
Kiracı tarafından bir kira yılı içerisinde iki farklı aya ait kira bedeli ödenmemesi durumunda mal sahibi, kiracıya iki haklı ihtarda bulunması gerekmektedir. Kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi’nde tahliye davası açılmalıdır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AV. SERHAN DERİCİ Arşivi
SON YAZILAR