Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ekonomide dengeleme sürecine girdiğinin altını çizen Şimşek, “Programa olan güven güçlü, sürekli pekişiyor. Enflasyonda düşüş öngörülüyor. Programı güçlendirecek adımlar atacağız” dedi.

whatsapp-image-2024-05-20-at-11-23-56.jpeg

YÜZDE 25 SINIRI KALKACAK MI?

Katıldığı programda ev kiralarına ilişkin de açıklama yapan Şimşek, “Kirada yüzde 25 sınırının devam etmesi için bir sebep görmüyorum, çok büyük ihtimalle devam etmez.
Kredi fiyatlamasına da müdahale edilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2024-05-20-at-11-23-54.jpeg

Trafik kazalarında 68 kişi hayatını kaybetti! Trafik kazalarında 68 kişi hayatını kaybetti!

LİRADA DEĞER KAYBI YOK

Bakan Şimşek, şunları kaydetti: “Bu nedenlerle aldığımız tedbirlerin bir kısmı enflasyonistti. KDV'yi artırdık, akaryakıtta ÖTV'yi artırdık. Kuru serbest bırakınca enflasyonist etki oluştu. Deprem, kur etkisi, vergi etkisi, beklentileri bir arada düşününce enflasyon yükselişe geçti. Bu sene bu faktörlerin hiçbiri yok. Piyasadan döviz almasak dolar 30'un altına düşebilirdi. Lirada değer kaybı için bir sebep yok. KDV'de herhangi bir artış öngörmüyoruz. Deprem yaralarını önemli ölçüde sarıyoruz. İnşaat maliyetler, sektöründe denge oluştu. Beklenti kanalı iyileşiyor.”

Kaynak: Haber Merkezi