Kirazlı RES için ÇED olumlu kararı çıktı 

Kirazlı RES için ÇED olumlu kararı çıktı 

Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Kirazlı Rüzgar Enerji Santrali (RES) Projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı verildi. 

A+A-

MURAT TAN - Geçtiğimiz süreçte 500 ağaç kesileceği için Nazilli’deki bazı vatandaşların türlü tepkilerine neden olan ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kirazlı RES Projesi için ÇED olumlu kararı çıktı. 

AYDIN’DA 5 TÜRBİN KURULACAK

ÇED raporuna göre, 5'i Aydın, 9'u İzmir'de olmak üzere toplam 14 RES türbininin kurulmak istendiği Kirazlı RES Projesi için ÇED olumlu kararıyla ilgili Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “154 kV Kirazlı RES TM - Nazilli TM Enerji İletim Hattı projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması gerekmektedir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” ifadelerine yer verildi. 

KARŞILIKLI ANLAŞMA YOLUNA GİDİLECEK

Öte yandan Nazilli’de kurulacak olan 5 türbinin Pınarbaşı Mahallesi’ne bin 700 metrelik mesafede bulunacağı öğrenilirken, orman sahası içerisinde hayata geçmesi planlanan proje çerçevesinde, şahıs arazileriyle ilgili olarak kamulaştırma çalışmaları sırasında özel mülkiyet sahipleriyle öncelikli olarak karşılıklı anlaşma yoluna gidilecek. ÇED olumlu kararının ardından 2020’nin ilk iki ayında kamulaştırma çalışmalarına ağırlık verileceği öğrenilirken, en geç Mart ayı sonuna doğru arazi hazırlığı ve türbin montajının tamamlanması bekleniyor. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.