Kirazlı’dan Dünya’ya şeftali gönderiyor

Kirazlı’dan Dünya’ya şeftali gönderiyor

Aydın Kuşadası’na bağlı kirazıyla ünlü Kirazlı Mahallesi’nde, sadece 12 dönümlük arazideki 600 ağaçtan üretilen ‘Elegant Lady’ cinsi şeftalinin hasadı ve ihracatı başladı.

A+A-

(MURAT TAN) Kuşadası’na bağlı Davutlar’da yaklaşık 25 bin dönüm arazide üretilen 20 bin tona yakın şeftalinin hasadı tamamlanırken, Kirazlı Mahallesi’ndeki tek şeftali üreticisi olan İsmet Tunç da ‘Elegant Lady’ cinsi şeftalinin hasadına başladı. 8 Temmuz’da 12 dönümlük arazisindeki 600 şeftali ağacının hasadının sona ereceğini söyleyen üretici İsmet Tunç, devam eden hasat dâhilinde 8 ton şeftali ihracatında bulunduğunu belirtti. 

“SEZONDA 15 TON İHRACAT YAPIYORUZ”

Kirazlı’da 30 yıldır şeftali üretiminde bulunduğunu ve son 3 yıldır da ‘Elegant Lady’ cinsi şeftalinin üretimine başladığını söyleyen üretici Tunç, “Bu sene kış yağışları iyi geçtiği için rekoltemiz gayet iyi. Aile tarımı yapan çiftçilerin belini en çok ilaç, gübre ve mazot gibi girdi maliyetleri büküyor ancak bir nebze ihracat sayesinde yüzümüz gülüyor diyebilirim. Halihazırda bu seneki üretimden Hollanda, Almanya, Rusya ve Arap ülkelerine ihracata başladık. İhracat satışlarında fiyatlar ürünün kalitesine göre kilogramda 3 lira – 5 lira arasında değişiyor. İhracatlar dengeyi sağlıyor. Sezonda yaklaşık 25 ton şeftali üretiyoruz. Ürettiğimiz şeftalinin 10 tonunu iç piyasaya, 15 tonunuysa yurtdışına satıyoruz. Bu sezonda halihazırda hasadımız devam ediyor, 8 tonunu yurtdışına sattık” dedi. 

“KİRAZLI’DAKİ TEK ŞEFTALİ ÜRETİCİSİYİM”

Davutlar Mahallesi’nde ‘Elegant Lady’ cinsi şeftalinin hasadının tamamlandığını söyleyen Tunç, “Bu cins şeftali hasadı şu anda yalnızca Kirazlı’da bizim 3 ayrı parçadaki toplam 12 dönümlük arazimizde yapılıyor. Kirazlı’da aynı zamanda tek şeftali üreticisi de benim. Hasat 8 Temmuz’da sona erecek. Şeftali üretiminde özellikle ağaç sayısının çok olması lazım. Ziraat mühendislerinden teknik destek alarak yapılırsa daha doğru olur. Yine öncelikle pazarını da belirlemek lazım. Elegant Lady cinsi ürettiğimiz şeftali serttir ve raf ömrü fazladır. Bu nedenle üreticiyi de raf ömrünün fazla olması nedeniyle üzmez. Organik tarımdan ziyade biz aynı zamanda iyi tarım uygulamalarıyla ürün yetiştiriyoruz. Önerilen dozda ilaç ve gübrelemeyle ağacımızın bakımını yapıyoruz. Toprak ve yaprak tahlillerimizi yaptırtarak, bitkinin ihtiyaç duyduğu dozda yapılan gübreleme de rekolteye doğrudan doğruya faydalar sağlamaktadır” diye konuştu. 

“ÜRETİCİLER BİRLİK OLMALIDIR”

Kuşadası’nda Davutlar ve Kirazlı bölgesinde ağırlık olarak aile tarımının yapıldığını söyleyen Tunç, “Aile tarımında çok tonajlı üretim olmadığı için birçok çiftçi arkadaşımız yeterli düzeyde kazanmıyor. İhracatın artırılması için girdi maliyetlerin düşürülmesi ve üretime teşvik edilmesi gerekiyor. Üreticiler de aynı zamanda yumruğu bir yere vurmalı. Kooperatif ya da bir şirket çatısı altında bir araya gelinmesi gerekiyor.  Kooperatif olunamıyorsa ben üreticilerin bir araya gelerek şirket kurmalarından yanayım. Bunun nedeni de satışların artık halk pazarlarından ziyade zincir mağazaların elinde olmasıdır. Çiftçiyle zincir mağazanın muhatap olma şansı yok çünkü çiftçi fatura kesemeyecek. Bunun için bir şirket olursa, şirketin temsilcisi ya da satış sorumlusu gerekli sözleşmeyi yapar malı daha üretmeden bile pazarı bulunmuş olur. Bu aynı zamanda ürün üretirken ya da satarken de türlü avantajlar sağlar” dedi.

kirazlidan-dunyaya-seftali-gonderiyor-114325-c6ff9e0962f7406a61d50542cd34a91c.jpegkirazlidan-dunyaya-seftali-gonderiyor-114325-287afb01b0905e86de974f389d4c18ab.jpegkirazlidan-dunyaya-seftali-gonderiyor-114325-4dced1916bec2819c9b5d56d711d4d00.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.