Kırsal Kalkınma destekleri devam ediyor

Kırsal Kalkınma destekleri devam ediyor

Aydın’da Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında 2006 yılında Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan destek programları,12. etaptan sonra 13. Etabında yeni projeleri hayata geçirmek için çalışmalara başladı. 

A+A-

TUĞBA AYDIN- Aydın’da Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi programı, Tarıma dayalı Ekonomik Yatırımlar kapsamında 2006-2020 arasında toplamda 12 etap uygulanmıştı. 12 etapta toplam 763 proje başvurusu alınmış; bu başvuruların 380 adedi Bakanlık tarafından onaylanarak yatırıma değer bulunmuştu. Onaylanan 380 projenin 294’ü hayata geçirilmiş olup, bu projelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 173 milyon TL olarak açıklandı. Gerçekleştirilen toplam 294 proje için 87 milyon TL hibe destekleme ödemesi yapılan ve uygulanan projelerde çoğunluğu kadın olmak üzere 3 bin 500 kişiye istihdam sağlandı. 

13. ETAP ÇERÇEVESİNDE YENİ PROJELER DESTEKLEME KAPSAMINA GİRDİ

Kırsal Kalkına Yatırımlarının Desteklenmesi Programının 13. Etabında Ekonomik Yatırımlar çerçevesinde; Yeni Tesis, Kapasite Artırımı ve Teknoloji Yenileme ile Tamamlama projeleri destekleme kapsamına alındı. 

Proje bütçeleri, 50 bin TL ile 2.5 milyon TL aralığında değişmek ve yatırımın % 50’si hibe olarak sağlandı ve 13. etap kapsamında, 72’si ekonomik yatırım, 46’sı kırsal ekonomik altyapı yatırımı olmak üzere yapılan toplamda 118 başvuru; İl Proje Değerlendirme Komisyonunca incelendi ve projelerden komisyonca uygun görülenler onaylanmak üzere Bakanlığa gönderildi. Bu kapsamda 49 proje yatırıma değer bulunarak Bakanlık tarafından onaylandı. 
Projelerin toplam yatırım tutarı 50 milyon 431 bin TL olup, hibe tutarı 24 milyon 600 bin TL olarak açıklandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum