TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Kış öncesi duyarlı olalım   

Türkiye genelinde birçok ile göre iklim olarak sanırım soğuklardan en az etkilenen iller arasında olan Aydın’da yaşıyoruz. Yazın sıcağını yaşasak kışı da kısa süre bile olsa hissediyoruz. Dondurucu soğuklar yaşanıyor demesek de ısınma ihtiyacı her şehirde olabileceği gibi Aydın’da da önemli. Yaz günlerini geçirip sonbahara girdiğimizde beklentimiz belki daha soğuk bir mevsimdi. Ama bu yazıyı kaleme aldığım anlarda bile balkon kapısı açık ve hava cidden sıcak. Mevsimlerde yaşanan değişimin ortaya çıkardığı bu durum devam etse bile kışın geldiğini göz ardı etmeyelim.
Gelelim asıl konuya. Kış aylarında barınma ihtiyacı biraz daha artıyor ancak ısınma ihtiyacı da önemli boyuta ulaşıyor. Başınızı sokacak bir eviniz olsa da ısınmak kolay değil. Doğal gazla, elektrikle yada kömürle, bunlardan hangisiyle ısınırsanız ısının bunun bir maliyeti var. Bu, kış aylarının şiddetine göre ciddi şekilde artabiliyor. Burada ihtiyaç sahiplerine el uzatmanın önemi ortaya çıkıyor. Bu konuda birçok dernek harekete geçti bile. Haberlere taşıdığımız yardımlardan ziyade daha bizim bile haberimiz olmayan çok hayırsever var. Ancak yeterli mi? Bence değil. 
Yardımların sayısını ve miktarını artırmak lazım. Bu da daha çok hayırseverin devreye girmesini sağlamaktan geçiyor. Elbette gönüllü bir hareket olsa da teşvik edebiliriz. Yada ihtiyaç sahipleriyle aralarında köprü olabiliriz. Yaptığımız haberlerle çok sayıda kişinin sorununu hallettiğimiz oldu. Bu hem meslek olarak bizleri mutlu ediyor hem de kamuya karşı sorumluluğu olan basının gücünü ortaya çıkarıyor. 
Kış ayları yaklaşmışken bence çevremize bir bakalım. En yakınımızda bile bazen ihtiyaç sahibi olan ancak bizim bilmediğimiz insanlar olabiliyor. Bu kişilere kömür yardımı yapabilir ya da faturalarını ödeyebiliriz. Bu sayede soğuk kış günlerinde ısınmalarını sağlayabiliriz.    


 

Önceki ve Sonraki Yazılar