Kız Dedesi Türbesi çiftlere mutluluk dağıtıyor

Kız Dedesi Türbesi çiftlere mutluluk dağıtıyor

​​​​​​​Karacasu’da bir rivayete göre Kız Dedesi Türbesi’nin çevresinde yaşayan çiftler, uzun yıllar süren evliliklerini saadetle geçiriyor.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN'İN ÖZEL HABERİ- Türbenin çevresinde yaşayan çiftlerin çoğu yarım asrı aşan evlilikleriyle göze çarpıyor.

Yaylalı Mahallesi Tavas Caddesi’nde bulunan Kız Dedesi Türbesi’nin çevresinde yaşayan yaşlı çiftlerin çoğu evliliklerinde 50-60 yılı geride bırakmış, birbirlerine olan sevgi, saygı ve muhabbetleri ile adlarından söz ettiriyor. Bunda yaşadığı tarih net olarak bilinmemekle birlikte değişik rivayetler dilden dile dolaşıyor.

ÖRNEK AİLELER
Evi türbeye yakın olan 85 yaşındaki Selahattin Taktakoğlu, ömrünün dörtte üçünü birlikte geçirdiği 60 yıllık eşi ve 3 çocuğunun annesi 80 yaşındaki Müzeyyen Taktakoğlu ile komşusu Mustafa Kök ve Hayriye Kök çiftinin de 60 yıllık evlilikleri ile mahallede mutlu mesut bir yaşam sürerek örnek bir çift oluşturmaları dikkat çekiyor.

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-c75f0625a41d751d370379f098ff214b.jpg

GIPTA İLE BAKILIYORLAR 
Taktakoğlu ve Kök çifti, 30 yıldır da oğlu ve gelinleriyle bir evde yaşayarak günümüzde ender bulunan geniş aile yapısını hala koruyor olmaları çevresinde gıpta ile bakılmalarına neden oluyor. 

KAVGASIZ EV OLMAZ
Selahattin Taktakoğlu, Sevgiler Günü nedeniyle uzun süre evli kalmanın sırrını anlattı. Ömrü boyunca Sevgililer Günü kutlamadığını ancak arada sürprizler yaptığını söyleyen Taktakoğlu, “Mutlu olmanın sırrı öncelikle eşlerin birbirine olan saygıda kusur etmemeleri, hoşgörü ve anlayışla mümkün. Kavgasız ev olmaz. Kavgamız 5-10 dakika sürer. Her şeyin başı uyup geçinmek” dedi.

EVDEN SIR ÇIKMAZ
Evde 30 yıllık evli oğlu Süleyman, gelini Melek ve torunlarıyla birlikte yaşayan 3 çocuk babası 12 torun sahibi Selahattin Taktakoğlu, “Gelinime laf yok, şu Karacasu’da bir tanedir” diyerek gelinini kızından ayırmadıklarını söyledi. Eşi Müzeyyen Taktakoğlu ise “O evin sırrı dışarıya çıkmayacak. Evin içinde her şey olur. Ana-kız bile geçinemiyor. Ben görüyorum kayınvalideler oturup gelinlerine acizleniyor. Bu çok yanlış. Benim iki kızım bir gelinim var. Gelinimi de kızlarımdan ayırmıyorum. Görümceleriyle bile öz kardeş gibi geçinirler. Bizim aramızda ayrı gayrımız olmaz. Kilitli bir yerimiz de yoktur. Mutluluğun sırrı eşlerin birbirine saygı, sevgi, güven, anlayış hoşgörülü yaklaşımıdır” dedi.

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-9ac03e3044254996fd68cf53779a99e3.jpg

ANNE KIZ GİBİ GEÇİNİP GİDİYORLAR
Evin gelini Melek Taktakoğlu da “Anne kız gibiyiz. 32 senelik evliyim bizim gibi geçinen, kayınvalidesi kayınbabası ile oturan kalmamıştır. Mahallemizde yaşayanlar hep mutlu yaşıyor” diye konuştu. 

OĞLU VE GELİNİYLE YAŞIYOR
Taktakoğlu ile komşu olan Karacasu’nun eski esnaflarından 85 yaşındaki 5 çocuk babası Mustafa Kök, 60 yıllık eşi Hayriye Kök ile mutlu mesut yaşayan çiftlerden olup mutluluklarına birbirlerine olan sevgi, saygı ve hoşgörüye borçlu olduklarını söyledi. Kemik erimesine bağlı 15 yıldır yatağa mahkum olan Hayriye Kök’ü hayat arkadaşı Mustafa Kök ve 30 yıllık gelini Aliye Kök bakıyor.

ÖMÜR BOYU BİRLİKTE YAŞAMAK İÇİN EVLENDİK
Çocuklarıyla birlikte yaşayan büyük ailelerden bir olduklarını ifade eden Hayriye Kök, “Biz nikah masasına otururken ömür boyu birlikte yaşamak için evlendik. Acısı var, hüznü var, sevinci var. Elbette zorlukları ve sıkıntıları vardır. Zaten aile olmak o sıkıntıları birlikte göğüslemekten geçiyor. Birbirimize sevgi ve saygıyı esirgemezsek bir ömür birlikte yaşayabiliyorsun. Sevgi, saygı ve güven uzun yıllar mutlu kalmanın sırrı” dedi.

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-2b53252f5ee604ad2baff5206d0ade68.jpg

KARŞILIKLI SEVGİ SAYGI HOŞGÖRÜ ŞART
Sevgililer Günü’nü hiç kutlamadıklarını söyleyen Mustafa Kök, “Öyle bir kültürümüz yoktur ama bu kültürü çok gören insanlarda değiliz. Çok güzel bir şey. Eskiden Sevgililer Günü diye bir şey yoktu. Kutlayanları görünce de mutlu oluyoruz. Mutlu olmanın sırrı ise tabi ki eşler birbirine saygılı olacak. Yaşamın her alanında saygıyı eksik etmeyeceksin. Tabi bunlarda bir yere kadar. Eşlerden birisi o evlilik çatısı altında yaşarken bir yerde kalkıp o havanın aleyhine hareket etmek evliliği yıpratır. Hoş görülemeyen durumlar ortaya çıkar. Her iki eş bunun bilincinde olacak. Haddini aşmamak önemli. Zaman zaman öfkelendiğim olur ama ikimizde Birbirini fazla kırmamak ağır konuşmaktan kaçınmak gerek. Dargınlık sürmemeli. Bir anda öfkeyle bir iki kelime konuştun bunu büyütmeden hemen arkasından o değil olmak” diyerek gençlere tavsiyede bulundu. 

İMAMIN BİLGE KIZI 
Etrafında yaşayanlara mutluluk dağıtan kız dedesinin bir rivayete göre 1800’lü yıllarda görev yapan bir müftünün ilim irfan sahibi, yaşam tarzı, ahlakı, yardım severliği ve bilge kişiliği ile her zaman topluma örnek olmuş evliya kızı olduğu rivayet ediliyor. 

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-6e7fdfd1cea4897a9822e8d88182d4ed.jpg

SALINCAKTA SALLANIRKEN EFSANE OLMUŞ
Bir başka rivayete göre ise bir zamanlar Kız Dedesinin Türbesinin olduğu yerde kalın gövdesi olan meşe ağacı etrafından düğün dernek kurulur gençler eğlenirmiş. Kız dedesi olarak anılan genç bir kız düğününde arkadaşları ile gelip meşe ağacına kurulan salıncakta sallanırken bir anda ortadan kaybolup efsane olmuş. O günden sonra evliya olarak anılmaya başlanmış. Yakın bir tarihte yaşlı bir kadın hayvanlarını burada otlatır evliya kızı o salıncakta sallanırken görürmüş ve öldüğünde cenazesinin evliyanın yanına gömülmesini vasiyet etmiş. Yaşlı kadının vasiyeti üzerine cenazesinin kız dedesinin yanında olduğu rivayet ediliyor.

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-d578927a78209a5102d47615119f1cce.jpg

kiz-dedesi-evli-ciftlere-mutluluk-dagitiyor-149275-34d03c0c16858e2b29293e1284609359.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.