KOCA “HERKES FAYDALANABİLİR”

KOCA “HERKES FAYDALANABİLİR”

​​​​​​​Gıda Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret Koca, KKYDP projelerinde evrak ve dosyaların uygun hazırlanması halinde herhangi bir siyasal ya da bürokratik ayrım gözetmeksizin hibelerden herkesin faydalanabileceği söyledi.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı ve Truva Danışmanlık Firma Sahibi Tevfik Fikret Koca, destekleme programları ile ilgili önemli bilgiler verdi. Firma olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın KKYDP projeleri, TKDK projeleri, KOSGEB projeleri, GEKA projeleri, YATIRIM TEŞVİK Belgesi, ÇED Başvuruları ve Belgelendirme  (İSO-HELAL -CE) hizmetleri verdiklerini belirten Koca, bölgenin tarım bölgesi olmasının ve ürün çeşitliliği bakımında avantajlı bir konuda yer almasının uygulanan proje sayısını da aynı oranda artırdığına dikkat çekti. Koca, “Aydın’da 100’ün üzerinde projemizin farklı kurumlardan onaylanarak hayata geçmiş olması işimizi her geçen gün daha iyi bir şekilde yapmamıza olanak sağlamaktadır. Yatırımcılarımızın projelerini başvuru aşamasından tamamlanıncaya kadar her aşamada dikkat ve titizlikle takip etmekteyiz” dedi. 

TARİHLER UZATILDI 
21 Kasım 2020 Tarihli resmi gazetede yayınlanan tebliğ ile yürürlüğe giren Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (KKYDP) 14. Etap kapsamındaki yüzde 50 hibe projelerinin son başvuru tarihinin uzatıldığını belirten Koca, kırsal ekonomik alt yapı yatırımları proje başvurularının 23 Mart, ekonomik yatırım proje başvurularının ise 09 Nisan’a kadar uzatıldığını dile getirdi. Koca, yatırımcıların başvurularını son günlere bırakmamaları ve başvuru dosyalarının titizlikle hazırlanmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi. 

ÜST VE ALT LİMİTLER 
Kırsal Alt Yapı Yatırımları proje kapsamında alt limitin 20, üst limitin 500 bin lira olduğunu belirten Koca, Ekonomik Yatırım Proje kapsamında ise Yeni Tesis Başvurularında üst limitinin 3 milyon lira,Tamamlama Projeleri Başvurularında üst limitinin 2 milyon lira olduğunu söyledi. Koca, Kapasite Artırım / Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon başvurularımda ise üst limitinin 1 milyon 500 bin lira olduğunu kaydetti. Koca, proje limitlerinin üzerinde yapılan yatırımlarda, limitlerin aşan kısmının yatırımcının kendi öz kaynakları tarafından karşılanacağını ifade etti. 

“DAHA FAZLA TALEP GÖRECEĞİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR”
Kırsal kalkınma yatırımlarının destekleme programı (KKYDP) projelerinin yüzde yüz yerli ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin öz kaynakları ile sağlandığını belirten Koca, “2019 yılında yayınlanan 13. Etap projeleri kapsamında Aydın ilinde tam 49 proje onaylanarak hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanmıştır. 21 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan 14. Etap proje başvurularının geçtiğimiz yıla göre çok daha fazla talep göreceği düşünülmektedir. Birçok farklı konuda yatırım imkanı sunan KKYDP projeleri dünyayı etkisi altına alan pandeminin de etkisiyle bölge ekonomisinin canlanmasında ve hareketlenmesinde önemli rol oynayacaktır” dedi. 

HERKESE HİTAP EDİYOR 
Başvurularda her hangi bir ayrımın söz konusu olmadığını vurgulayan Koca, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gerçek ve tüzel kişilerin, kooperatiflerin ve birliklerin başvuruda bulunmalarına imkan sağlayan KKYDP projelerinin 7’den 77 ‘ye herkese hitap ettiğini belirtti. Koca, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Tebliğ kapsamında talep edilen başvuru evraklarının ve proje başvuru dosyasının uygun hazırlanması halinde herhangi bir siyasal ya da bürokratik ayrım gözetmeksizin yapılan puan sıralamasına göre herkesin bu hibelerden faydalanmasına imkan sağlanmaktadır. İl proje yürüte birimleri ve Bakanlık tarafından kontrolleri sağlanan projelerin uygun görülmesi halinde Tarım ve Orman Bakanlığı ile yatırımcılar arasında hibe sözleşmesi imzalanarak projelerin uygulama aşamasına geçilecektir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.