Koçarlı Belediyesi STK’larla toplandı

Koçarlı Belediyesi STK’larla toplandı

Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan, ilçedeki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle istişare toplantısı düzenledi.

A+A-

MURAT TAN - Toplantıda 5 aylık süreç dâhilindeki çalışmalarından bahseden Kaplan, Kasım itibariyle başlatacak oldukları projelere ilişkin STK’lardan destek istedi. 

Cihanoğlu Parkı'nda Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Koçarlı Belediyesi başkan yardımcıları, Koçarlı Esnaf Odası, Koçarlı Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi, Koçarlı Şoförler Odası, Koçarlı ve Bıyıklı esnaf odası temsilcileri, Koçarlı-Bağarası Ovası Sulama Birliği, TARİŞ Zeytin ve Pamuk Kooperatifi temsilcileri katıldı. 

Toplantıdaki konuşmasında, “Seçim dönemi bitmiştir, artık önümüzdeki dönem, 4.5 yıllık süreçte milletimizin ekonomik anlamda, kentsel ve kırsal yaşamdaki ihtiyaçlarını giderme dönemidir” diyen Kaplan, 20, 21, 22 Eylül’de Ege Bölgesi Belediye Başkanları Toplantısı’na katılacağını belirterek, STK temsilcilerinin talep, sorun ve çözüm önerilerini dinledi. 

“KOÇARLI’DA YETİŞEN ÜRÜNLERİ TANITMALIYIZ”

Ege Bölgesi Belediye Başkanları Toplantısında STK’larının sorun ve taleplerini gündeme taşıyacağını söyleyen Kaplan, “Ben de bu toplantıdan çıkan sonuçlara göre, sizlerden gelen taleplerle ilgili dosya hazırlayacağım ve gündeme taşıyacağım. Bizim görmediğimiz saha içerisindeki eksiklikler, size ulaşan türlü sorunlar ve sizlerin tespitlerinizi bizlere aktarmanızı istiyoruz. Sahadan gelen veriler ve talepleri toplayarak belediyemizin kıt ve sınırlı imkanlarıyla hükümetimizin ve devletimizin imkanlarıyla birleştirerek daha yaşanabilir bir Koçarlı’yı ortaya çıkarma adına bu toplantılar yapacağız. Bu toplantılarda çıkan kararlar Koçarlı’ya 52 mahallesiyle birlikte yön verecektir. Merhum Demokrasi Şehidi Adnan Menderes’in ilçesi olan Koçarlımız küçük, önemli ve anlamlı bir ilçedir. Aydın’ın genelinde yetişen tüm ürün portföyünü yetiştiriyoruz. Bunları ulusal ve uluslararası arenada tanıtmalıyız” dedi. 

“6 AY İÇİNDE ÇOK CİDDİ BORÇ ÖDEDİK” 

Koçarlı’yı basit görevlerden ziyade daha üst segmente taşıyacak, altyapı ve üstyapı meseleleriyle ticari ve ekonomik yönünü iki tık daha ileri götürecek metotları ortaya çıkarmalarının gerektiğini söyleyen Kaplan, “Bunu 24 bin vatandaşımıza sunmak en büyük, en anlamlı vazifemiz olsa gerek. Çöp, taş, vatandaşların günlük şikayetler meselesi, sistem içerisinde bir kısım bürokrat arkadaşlar marifetiyle çözülebilir. Bunları iş ya da hizmet olarak da kabul etmiyoruz. Bunlar zaten olması gereken rutin, kendi mecrasında yürüyen işlerdir. Büyük projeler bir iki günde olmaz. Bir mahallenin taş döşeme işi, ışıklandırma ve kanalizasyon meselesi değil, mesele TARİŞ’in daha iyi gitmesi, ilçe halkına ışık tutması, esnafın daha iyi kazanması ve yeni yatırımların bölgeye kazandırılmasıdır. Belediyenin imkanları çok fazla değil ama biz kaynakları artırma yönünde ciddi bir mücadele verdik. Gelirlerimizde önem miktarda artış oldu. 6 ay içinde çok ciddi borç ödedik. Belediyemizin kısa vadeli borçlar noktasında sıkıntı ama aşılmaz değil. Her türlü tedbiri aldık” diye konuştu. 

“GÜNDELİK YAŞAMA DA KATKI SAĞLAMAMIZ LAZIM” 

Koçarlı Belediyesi olarak 5 yıllık stratejilerinin çok önemli olduğunu kaydeden Kaplan, “Çiftçinin, halkın, çalışan işçilerin beklentilerine cevap vermek noktasında radikal kararlar aldık. Belediye şirketlerini güçlendirerek yolumuza devam ediyoruz. Bizden beklenen ekonomik çıtayı yükseltme ve işsizliği önlemektir. En güzel hastaneyi, en güzel okulu, en güzel yurdu yaparsınız ancak eğer işsizliği çözemiyor ve gündelik yaşamlarına katkı sağlayamıyorsanız, hepsi anlamsız ve boştur. Belediyemizin en hızlı çalışan birimi fen işleridir. Bir süre projemiz var. Bunların hepsi belediye imkanlarıyla yapılabilir projeler değil. Aydın Büyükşehir Belediyesi için de bu geçerli. Belediyeler devasa yatırımları yapmazlar ama devletin güçlü eli dokunursa bir sürü yatırımın önümüzdeki dönemde gerçekleşeceğini göreceğiz. Birinci hamleyi yıl sonuna doğru gerçekleştirmek istiyoruz. Rafımız, dolaplarımız ve bilgisayarlarımız dolu ama bunları olgunlaştırıp millete sunmak için zamana ihtiyaç var. Gerek büyükşehirin gerek bizim yapması gereken işler var. Bu noktada geriye dönük borçlarımızı ödeyip esnafımızı rahatlatmamız lazım. Bundan sonra yapacağımız hamlelerde insanlar, ‘Eğer Koçarlı Belediyesi ile iş yaparsam emeğimin karşılığını alabilir miyim?’ sorusu hiçbir zaman akıllarında olmayacak” dedi. 

“PROJE UYGULAMALARI KASIM’DA BAŞLIYOR”

Aşevini Koçarlı Belediyesi’ne aldıklarını ve Kredi Yurtlar Kurumuna ait kantin işletmesini de Koçarlı Menderes A.Ş. şirketi bünyesine geçirdiklerini söyleyen Kaplan, “Çakırbeyli’deki parkta da çok güzel bir noktaya geldik. Kıl çadırla bölgeyi tanıştırdık. Koçarlı merkezde de buna benzer bir çalışma yapacağız. Her geçen gün gelirlerimiz artıyor. Geçmişe dönük kontrolsüz, kimin ne yaptığı belli olmayan çamlık ve zeytinlik gibi sınırlı imkanları da en iyi şekilde değerlendirmek için mücadele ediyoruz. 6 aylık sürece baktığımızda belediye bütçesinde ciddi şekilde iyiye gidişi görüyorum. 2 günde bir raporları alıyorum, iyiye gidiyor. Bu iş yeterli mi yetmez. Toplumdaki tüm lider vasıflı herkesi sisteme dahil ederek hızlı bir şekilde kaybettiğimiz 20 yılı kurtararak daha yaşanabilir, güvenli, huzurlu ve altyapı, geçim meselesini çözmüş civar ilçelerinde ilçemizden söz ettiği marka işleri yapmamız lazım. Projelerimizi Kasım ayı itibariyle uygulamaya başlayacağız. Mücadelemiz tek başına yetmez. O yüzden sizlerden katkı istiyoruz” dedi. 

Konuşmasının bitiminin ardından STK temsilcilerinin talep, sorun ve görüşlerini dinleyerek not alan Kaplan, zaman zaman istişare toplantıları vesilesiyle yine bir araya geleceklerini belirtti. 

Cihanoğlu Parkında gerçekleşen toplantıya, Koçarlı Belediye başkan yardımcıları, Koçarlı Esnaf Odası, Koçarlı Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi, Koçarlı Şoförler Odası, Koçarlı ve Bıyıklı esnaf odası temsilcileri, Koçarlı-Bağarası Ovası Sulama Birliği, TARİŞ Zeytin ve Pamuk Kooperatifi temsilcileriyle , bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

kocarli-belediyesi-stklarla-guc-birligi-yapacak-126589-0d4520dafd3bbb3d7e2ed1c863e3c0ab.jpgkocarli-belediyesi-stklarla-guc-birligi-yapacak-126589-3c1b38cdc261ec7225e737866c8df609.jpgkocarli-belediyesi-stklarla-guc-birligi-yapacak-126589-794c2e1840e3f2ca0cc1c347f9effd80.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.