"Koçarlı kozasından çıkacak"

"Koçarlı kozasından çıkacak"

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde muhtarlık yapan 56 yaşındaki Yahya Sarıöz, Koçarlı’nın cazibe merkezi olabilecek bir potansiyel barındırdığını belirterek, ilerleyen zamanlarda mahallede yapılacak kentsel dönüşüm ile ilk adımın atılacağını dile getirdi.

A+A-

   (Tuğba AYDIN) - ÖZEL RÖPORTAJ -

Sarıöz, mahallesine ve muhtarlığına ilişkin soruları yanıtladı. 
Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben Yahya Sarıöz, Koçarlı Merkez Yenimahalle muhtarıyım. Muhtarlık görevinde 3’üncü dönemim. 56 yaşındayım. Evliyim.  Daha önce Bodrum’da kuaförlük yapıyordum. Oradaki dükkanı devredip ilçeme geldim. Engelli bir kız kardeşim var ona bakıyorum aynı zamanda.

Mahalleniz hakkında bilgi verir misiniz?
Mahallem 1400 seçmene sahip. 2200 küsur nüfusu var aynı zamanda özellik olarak Koçarlı’nın 52 mahallesi içinde en büyük mahalleyiz. Daha önce belde olan Bıyıklı gibi mahallelerden daha çok nüfusa sahibiz. Aynı zamanda gelişmekte olan bir mahalleyiz. Kamu binalarının yoğunlukta olduğu ve göç alan bir mahalle. 

Muhtar olunca ilk hizmetiniz ne oldu?
Ben seçildikten sonra ilk trafik ışıklarından başladık. Birkaç yere koyduk. Çünkü beş tane yol vardı ve araçlar geçerken bazen korkuyorlardı. Onların ve yayaların rahat olması için ışık koyduk. Dere ıslahı ile ilgi yoğun bir çalışmam oldu. İlhanlı deresinde bu kapsamda ıslah çalışmaları yapıldı. Kocababa Deresi için de dilekçe verdim o da bu aralar yapılıyor. 

Mahallenizde ne gibi çalışmalar yaptınız?
Öncelikle altyapı çalışmalarından oldukça memnunum. Çünkü çok önceden altyapıyla ilgili gerek valimiz gerekse diğer amirlerimize, müdürlerimize, bürokratlara çok gittim. Çünkü bir yerde olmazsa olmaz altyapıdır. Ne kadar bina yapsanız da altyapısız bunların bir anlamı yok. Altyapı için Büyükşehir Belediye Başkanımızla konuşmuştum. Çalışmalar başladı. Arıtma tesislerini hallettikten sonra başlayacaklarını söylemişlerdi sanırım ayarladılar. Altyapı çalışmaları da bitmek üzere. Yapılan yerlerin düzenlenmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Şimdi ise TEDAŞ ile ilgili birçok dilekçe verdim. Bu elektrik tellerinin yer altına alınmasını istedim. Çünkü hem tehlike arz ediyor hem çirkin bir görüntüye neden oluyor. Artık kaçıncı yüzyıla geldik. Koçarlı ötelenmiş bir ilçe birçok şeyde geri kalmış. Bir altyapı dahi yoktu.
Muhtar seçildiğinizde nasıl bir mahalle ile karşılaştınız?
 Ben daha önceki yıllar Muğla’nın Bodrum ilçesinde kuaförlük yapıyordum. Kırk yıl orda yaşadım ata toprağı buraya geri döndüğümde 20 yıl geriye geldim. Benim için çok farklı oldu. Baktım çok eksik var. Gelir gelmez eş dost beni muhtar olarak seçtiler. Yapalım dedik. Ben herkese karşı mütevaziyimdir. Kimseyi asla geri çevirmem. Yaşlı birini hastaysa doktora götürürüm ya da ilaçlarını alamıyorsa ilaçlarını alır gelirim. Vatandaş beni seçtiyse ben de bir şeyler yapmak istiyorum. Kahvenin birine git akşama kadar otur para almak bence doğru değil. Hak edilmeyen bir durum. Çünkü vatandaş sana inanıyor, güveniyor, oy veriyor. Bunun karşılığında senden bir beklentisi oluyor. Dediğim gibi geldiğimde ilk olarak altyapı sorununu çözmeye çalıştım ki bence en önemli konu da budur. Onu da hallediyoruz çok şükür. 
“BURALAR YENİDEN DÜZENLENECEK”
Mahallede başlayacak dönüşüm için hangi aşamaya gelindi?
Bulunduğumuz muhtarlık binası dahil cadde boyunca buralar yıkılacak kulenin etrafında çok güzel bir dönüşüm başlayacak. Kulenin müze olmasıyla ilgili çok çalışmalarım oldu. Hem buraların yeniden düzenlenmesi hem de kulenin konakla birlikte turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalar sunduk. Hatta mühendislerle konuştuk. Projelerimi mantıklı buldular. Daha önceki belediye başkanıyla bunları görüşmüştük. Başkan değişti ama yeni Başkanımız Nedim Bey de çok duyarlı davrandı. Sen söylesen de söylemesen de biz gerçekten bunu düşünüyorduk ve yapılması gereken bir şeydi dedi. Şimdi Cihanoğlu Müzesi olacak ve aynı zamanda da kulenin restorasyonu yapılacak. Koçarlı Belediyesi kule ile ilgili adımı attı ihaleleri yaptı. Kısa zaman içinde yapılacak. 
“MÜZE OLMASI İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK”
Müze çalışmaları için ne gibi katkılar sundunuz?
Kulenin yakınında Vesile teyzemizin yaşadığı evin müze olması için görüşmeler yaptık. Onun hikayesi ise şöyle; Vesile teyze Cihanoğullarının gelini olarak bilinir. Ben sağlığında da kendisiyle görüştüm. O özellikle beni çağırmıştı ve bu yerin belediyeye bağışlanmasını istediğini söylemişti. Tamam dedik çok mantıklı geldi bana. Ben Bodrumda Kale müdürü ile çok çalıştım ve birkaç dernekte başkanlık yaptım. O yüzden bu tarihi yapıların önemini bir kat daha öğrendim. İnsan bu konuları araştırdıkça öğrendikçe birçok şeyin farkında oluyor. Bizim toplumda da bir yerde Koçarlı çok ötelenmiş bir yer. Yıllardan beri Koçarlı’nın yöneticileri ilçeye bir şeyler katalım diye uğraşmamışlar. Bir yerin yaşanılmışlığını canlandırırsan bir şeyler katarsan vatandaş da gelir onu merak eder ya da bir kahve içer o şeyi yad eder. Güzelköy’de böyle yapılmış. Ben de Koçarlı’ya neden böyle bir şey yapmayalım dedim.
“YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
 Yıllardan beri bir bedesten olsun istiyorum. Girişten çıkışa kadar bir şeyleri görsün istiyorum. Kuleyi, konağı gördük Koçarlı’nın lezzetlerini tattırmamız gerekiyor. Bir yere gidiyorsunuz oranın nesi meşhur diyorsunuz. Bizim de birçok lezzetimiz var. Dışarıdan gelen biri Kule’yi ve konağı ziyaret ettikten sonra bedestende bir pideci, çam fıstığından ürünlerin satıldığı bir yer, keşkek satan veyahut zeytinyağımızdan yapılan ürünler, kulenin imajının bulunduğu logolar yani bize özgü ürünlerin satılacağı yerler olmalı. Bunların yapılmasını istedim. Hatta bu dükkanların engellilere verilip onların işletmelerini istiyorum. Artık otoban da yapılıyor insanların rotalarını Koçarlı’ya çevirecek bir cazibe olmalı. 
Muhtarlığa tekrar aday olmayı düşünüyor musunuz?
Vatandaş takdir ederse oluruz. Muhtar olursam bundan sonrası için yapacağım şey estetik çalışmalar üzerine olacak. Koçarlı’da altyapı sorunu bitsin otoparklardan tutun yeşil alanlara kadar her şeyin daha modern olacağı bir düzen inşa edeceğiz. Üniversiteli öğrencilerimiz, polis, öğretmen gibi dışarıdan gelen çalışan insanlar için müteahhitlerle görüştüm bir artı bir evler inşa edilecek. Çünkü bu da bir ihtiyaç. Otel ve hamam tarzı yerlerin yapılması için çalışacağız. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz. 

kocarli-kozasindan-cikacak-241188-7a8828b1cd3aaf26d0c52b53048ba68f.jpgkocarli-kozasindan-cikacak-241188-17dfb795a7a848c1003a37c7d6ab1999.jpegkocarli-kozasindan-cikacak-241188-25db79a0eac5af0bd1c81b1a5a0585f5.jpegkocarli-kozasindan-cikacak-241188-39af30322b323bc67335e86fbac7cb94.jpegkocarli-kozasindan-cikacak-241188-669d17840e9893e2ca82741450bf1222.jpegkocarli-kozasindan-cikacak-241188-5540334c203eb9cd68936d8996f43960.jpegkocarli-kozasindan-cikacak-241188-a3f8d7503aa3a52bd57fec42a24b88c7.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.