Koçarlı’da şoförler 10 gün çalışabiliyor

Koçarlı’da şoförler 10 gün çalışabiliyor

Koçarlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şenol Şahin, pandemi döneminden ilçedeki şoför esnafının önemli ölçüde etkilendiğini belirterek, “Dönüşümlü olarak yapılan çalışmayla şoförler ayda sadece 10 gün çalışabiliyor” dedi. 

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA - Koronavirüs pandemisi Aydın’ın Koçarlı ilçesinde şoför esnafını etkilemeye devam ediyor. İlçeler arası ulaşım sağlayan minibüsler ve taksilerde ciddi bir gelir kaybı yaşanırken okul servisleri ise kontak kapattıkları için her hangi bir gelir elde edemiyor. İlçede 1968 yılında kurulan ve o günden bu yana şoför esnafını bir çatı altında toplayan Koçarlı Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın Başkanı Şenol Şahin, yaşanan durumu paylaştı.  Koçarlı – Efeler arasında 51 aracın olduğunu belirten Başkan Şahin, bu araçlardan 25’inin aktif olduğunu söyledi. 25 aracın da dönüşümlü işlediğini belirten Şahin, “12-13 araç haftanın 5 günü çalışıyor. Bir hafta boşa çıkıyor. Yani ayda 10 gün çalışabiliyor. Genel olarak işlerimiz yüzde 25’lere kadar düştü diyebiliriz” dedi. 

“MASRAFIMIZI ÇIKARTAMAZ DURUMA GELDİK”
Pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamalara dikkat çeken Şahin, “Elbette hastalık döneminde kısıtlamalar olacaktı. Yoksa hastalığı yenemeyiz. Ancak kısıtlamalar sirkülasyonu bitirdi. Dolmuşlarımız yolcu taşıyamaz oldu. Bir dönem de kapasite yüzde 50’ye düştü. Neredeyse masrafımızı çıkartamaz duruma geldik. Araçlar boş gidip geldiler. Zararına çalıştılar. Tabi taksi esnafının da aynı şekilde yolcu sayısı düştü” dedi. Şahin, üniversitede de yüz yüze eğitimin durması nedeniyle öğrencilerin memleketlerine dönmesi sonrasında işlerin daha da düştüğünü belirtti. 

ŞOFÖR ESNAFINDA ZAM BEKLENTİSİ 
Aydın ile Efeler arasında yolcu taşıma ücretinin 7 lira olduğunu kaydeden Şahin, “Sürekli kullananlar için bu rakam 6 lira. En son 2019 yılında bir zam yapıldı. Bu süreçte bir çok kalemde zam geldi. Beklentimiz yüzde 15 civarında bir zam. Şoförler de kendi arasında konuşmalarında bu sene zam gelecek mi diye düşünüyorlar. Biz zam taraftarı değiliz ancak zam verilirse en azından zararımızı bir nebze olsun karşılarız” dedi. Şoför esnafının çöküntüye girdiğini kaydeden Şahin, “Pandemi döneminde çekilen kredilerin ödeme süreci geldi. Buna bir öteleme yada farklı bir şekilde çözüm bulunabilir. Esnaf bu süreçte bir şey kazanamadı. Ayakta nasıl duracak? Teker dönmeye başlarsa bir şeyler olur. Ancak şoför esnafında hayatın durmaması için tekerin dönmesi lazım” diye konuştu.

OKUL SERVİSLERİ DE ZOR DURUMDA
İlçede 82 araçla da okul servisi yapıldığını belirten Şahin, “ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere  son eğitim öğretim sezonuna bin 190 öğrenci ile başlamıştık. Ancak Mart ayından sonra kontak kapattılar. Bir ara okullar açıldı ancak sonrasında gene kapandı. Servis sahibi üyelerimiz de çok zor durumdalar” dedi. İlçede faaliyet gösteren köy minibüslerinin de işlerinin ciddi oranda düştüğünü belirten Şahin, Pazartesi günleri kurulan ilçe pazarına bile yolcu bulmakta zorlanıldığını dile getirdi. 

kocarlida-soforler-10-gun-calisabiliyor-198633-dfdeac9fb783f425bc4654393da8f25b.jpg
    
 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.