Köhne bir köy okulunda mucizeler yarattı

Köhne bir köy okulunda mucizeler yarattı

Karacasu’ya 12 kilometre uzaklıktaki Karacaören Mahallesindeki Anaokulu ve birleştirilmiş sınıftan oluşan bir köy okulunda 4 yıldır okul müdürü ve Anaokulu öğretmeni Özge Akkın, köhne bir konumda devraldığı okulu örnek gösterilecek bir okul haline dönüştü

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Özge öğretmen, imkansızlıklara rağmen bir köy okulunda neler yapılabileceğinin en güzel örneğini sergiledi. 
Karacasu’da, anaokulunda 11, birleştirilmiş sınıfta 15 ilkokul öğrencisi olmak üzere toplam 26 öğrencisiyle eğitim veren Karacaören Şehit Mehmet Aykan ilkokuluna 4 yıl önce atanan okul müdürü Özge Akkın, 1970’li yıllarda yapılmış ve bakımsızlıktan virane olmuş köhne bir okul devraldı. İlk Mardin’de eğitim öğretime başlayan Karacasulu 12 yıllık eğitimci Özge Akkın, okula başlar başlamaz kolları sıvadı. Önceki yıl okula atanan ilkokul öğretmeni Berkan Dikili ile birlikte el ele vererek bomboş devraldığı köy okulunu kısa sürede parmakla gösterilecek örnek bir okul haline dönüştüren okul müdürü Akkın, okulu baştan sona yeniledi.

KENDİ ÇABALARIYLA KÖY OKULUNDA HARİKALAR YARATTI
Kendi çabalarıyla okula, şehidin adının verildiği 2 bin 500 kitaplı ilçe merkezinde dahi bulunmayan bir kütüphane kazandıran Akkın, anaokulunda 11, birleştirilmiş sınıfta okuyan 16 öğrencisine en iyi şartlarda eğitim vermek için canla başla çalışarak küçücük bir köy okulunda neler yapılabileceğini gösterdi. Materyal bakımından şehir merkezlerinde dahi olmayan pek çok okuldan daha iyi bir konuma getiren Akkın, hayırsever ve velilerin katkıları ile öğrencilerin cıvıl cıvıl ders gördüğü harika bir ortam oluşturdu. 

MUTLU ÖĞRENCİLER YETİŞTİRİYOR
 “Kaybedilecek hiçbir fert yoktur” sloganıyla “Benim öğrencilerim neden ilçedeki çocuklardan mahrum kalsın, onların neyi eksik” diyerek tüm imkansızlıklara rağmen okulu pek çok okulda olmayan imkanlara kavuşturup örnek bir okul yapan Özge Öğretmen, yarına umutla bakan mutlu öğrenciler yetiştiriyor. 

ŞEHİRDEKİ OKULLARLA YARIŞIYOR
İnternetten sürekli sivil toplum kuruluşlarına yazıp yardım talebinde bulunduğunu kaydeden Akkın, “Okula ilk atandığımda çok köhne bir okuldu. Camiden getirdiğimiz eski bir halı vardı. İlk sene onunla idare ettik. Oyuncak yönünden de çok fakirdi. Daha sonra ‘İhtiyaç listesi Derneği’ adında bir sivil toplum kuruluşuna yazdım. Onlar halı ve döşeme gönderdi. İnterneti çok yakından takip ederim. Cevap versinler vermesinler bütün yardım kuruluşlarına yazarım. Bu yıl da velilerimizin de katkıları ile imece usulü sınıfa parke döşettik. Bazı okullardan oyuncak ve ihtiyacımız olan materyaller geldi. Şu anda pek çok okulda olmayan materyaller bizde var. Bir eksiğimiz kalmadı. Küçük bir köy okulundan çok bir şehirde bulunan her şeye sahibiz. Tek dileğimiz okul mevcudiyetimizin 10’un altına düşmemesi. ” dedi.  

DOĞAYLA İÇ İÇE DERS İŞLİYOR
Anaokulunda okuyan minik öğrencileri ile doğayla iç içe ders işlediklerini dile getiren Akkın, “Burada her mevsim doğa gezintileri yapıyoruz. Kar yağdığında kartopu oynuyoruz. Çocuklarımıza doğa ve hayvan sevgisi, çevre bilinci aşılıyoruz. Okulumu da çocuklarımı da çok seviyorum” diye konuştu. 

koy-okulunu-ornek-gosterilecek-bir-okul-yapti-145602-4e35cde9ac35180623fd7d87a31ca5bd.jpgkoy-okulunu-ornek-gosterilecek-bir-okul-yapti-145602-920233b498525a5a52987f0b98f5f5d0.jpgkoy-okulunu-ornek-gosterilecek-bir-okul-yapti-145602-b5e1914dae53c3f1f0916645dc60832a.jpgkoy-okulunu-ornek-gosterilecek-bir-okul-yapti-145602-c51ed12fc1abba94f6823e56627015aa.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum