(ŞERMİN ÇOLAK) ADÜ Turizm Fakültesinde gerçekleşecek söyleşilerde duayen rehberlerin katılımcıları bilgilendireceğini kaydeden ATRO Başkanı Ozan Sayın, vatandaşları kokartsız rehberlere karşı da uyardı.
Dünyada ve Türkiye’de 21 Şubat Dünya Rehberler Günü olarak kutlanıyor. Her sene olduğu gibi bu yıl da Aydın Turist Rehberleri Odası (ATRO) Rehberler Günü kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm Fakültesinde gerçekleşecek etkinlikler 18 Şubat’ta başlayacak.
Tüm Aydınlıları söyleşilere davet ATRO Başkanı Ozan Sayın, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü biz turist rehberleri için çok önemli ve biz de bunu sadece gün olarak değil bir haftaya yayarak kutlamayı hedefledik. Rehberlerin eğitiminin ve öngörüsünün artması için sunumlar seminerler yapıyoruz, önemli turizm hareketi olması için çaba sarf ediyoruz” dedi.
Bilginin önemli olduğunu, bilgi vermek için var olduklarını kaydeden Başkan Sayın, “İnsanların kokartsız veya çalışma kartı olmayan rehberle tura çıkmasını istemiyoruz. İnsanların gittiği rotada düzgün bir bilgi almasını istiyoruz. Kılavuzunuz karga olmasın diyoruz” ifadelerini kullandı.
Aydın Turist Rehberleri Odası’nın organize ettiği etkinli takvimi şu şekilde, 18 Şubat: Türkçe Konularda Anlatılacak 1001 Konu-Duayen Turist Rehberi Celal Küçük, Bilinmeyenleri ile St. Paul- Profesyonel Turist Rehberi Mert Taner, 19 Şubat: Ünlü İsimlerle Efes Tarihi- Duayen Turist Rehberi İsa Levent Gürçavdı, Türk Hamam Mimarisi- Doç. Dr. Şakir Çakmak, 20 Şubat: Turizme Dijital Dönüşüm- Profesyonel Turist Rehberi Özge Ersu. 21 Şubat’ta ise programlar Kuşadası Atatürk Meydanı’nda çelenk koyma töreninin ardından devam edecek. Şiddetin Arkeolojisi-Prof. Dr. İsmail Gezgin, Dijital Dünyada Rehberlerin Geleceği-Profesyonel Turist Rehberi Özge Ersu, Dicle ile Fırat Arasında Tarihi Değiştiren Neolitik Kazılar ve Göbekli Tepe-Arkeolog Nezih Başgelen. Etkinliklerin hepsi ADÜ Turizm Fakültesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek.

kokartsiz-rehberlere-karsi-uyardi-91371-861d37953708a2e29cb3363becba9bf3.jpgKaynak: ŞERMİN ÇOLAK