AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kokunun kaynağı çöplükteki yangın mışşş  

A+A-

Akşamları Aydın’ın Efeler ilçesinde nefes almak olanaksız. Zira kendin üzerine çöken çürük yumurta kokusu insanları hem rahatsız ediyor, hem de tedirgin olmalarına neden oluyor.
Kokunun kaynağı bir türlü bulunamıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Hava Ölçüm İstasyonları olmasına karşın vatandaşın Jeotermal kaynaklı olduğunu öne sürdüğü Çürük Yumurta kokusunun nereden kaynaklandığını bir türlü ortaya kanıtları ile koyamıyorlar.
Önceki akşam da yine Aydın Efeler’de Çürük Yumurta kokusu hakimdi havaya. Efeler Belediye Başkana Fatih Atay sosyal medya yolu ile vatandaşları evlerinden dışarı çıkmamayı sağlık verdi. 
Efeler Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin telefon santralleri kilitlendi. Ve bir zaman sonra yine sosyal medya üzerinde valilik kısa bir açıklama yaptı, kokunun kaynağının araştırıldığı ile ilgili olarak
Sonuç açıklanacaktı ancak birkaç saat sonra yapılan açıklamada kokunun Zindan Deresi’ndeki eski çöplükte çıkan yangından kaynaklandığı açıklaması geldi. Hemen ardından Büyükşehir Belediye Başkanı da bir açıklama yaptı, kokunun açıklandığı gibi çöplükte çıkan yangında yanan plastiklerden değil, jeotermal kaynaklı olduğuna dair.
Vatandaş iki arada bir derede kaldı. Valiliğini açıklaması ile Büyükşehir’in açıklaması birbiri ile uyuşmuyordu. Kaldı ki, Efeler’de yaşayan insanlar yanık plastik kokusu ile jeotermal kaynaklı kokuyu birbirinde ayırt edebilecek kapasitede idi.
Gelelim gecenin sabahına. Gün boyu bir açıklama yapılıp yapılmayacağı beklendi ve akşam saatlerinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı ve kokunun çöplükteki yangında yanan plastiklerden kaynaklandığını ifade edildi.
Gelin açıklamadan bir bölümü birlikte okuyalım.
“08 Ekim 2019 tarihinde saat 21.00 sıralarında Valiliğimize, Efeler ilçesi Adnan Menderes Mahallesi, Ata Mahallesi, Kocagür Mahallesi, Güzelhisar Mahallesi, Fatih Mahallesi, Ilıcabaşı Mahallesi ve Zeybek Mahallesi sakinlerinden yanık lastik kokusu, kablo yanığı kokusu vb. konular ile ilgili ihbarlarda bulunulmuştur. İhbarlara istinaden Sayın Valimizin talimatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce ivedilikle 5 ayrı ekip oluşturularak koku kaynağının tespitine yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Ekipler tarafından, Zindan Deresi, Kalfaköy, Ata Mahallesi, ASTİS, Hurdacılar Demirciler Sitesi, ASTİM OSB, Aydın Otogar Civarı, Baltaköy, Tepecik, Kocagür, 1.2.3. Sanayi Siteleri Mevkilerinde inceleme yapılmıştır. Kokuya sebep olabileceği düşünülen ASTİM OSB ve Sanayi Siteleri içerisindeki tesisler ve işletmeler ile Kocagür ve İmamköy Mahallelerinde Kurulu bulunan KÇS Kahramanmaraş Çimento Beton Mad. İşl. A.Ş’ne ait jeotermal enerji üretim santralleri ve santrale bağlı üretim kuyuları çevresinde denetim gerçekleştirilmiştir. İncelemeler sırasında ilk olarak çok eski dönemlerde vahşi çöp döküm alanı olarak kullanılmış olan Zindan Deresi mevkiinde bulunan atıkların (atık membran, izolasyon, pvc malzemeleri, moloz, park bahçe atıkları, kömür cürufları vb.) yanma halinde olduğu tespit edilmiştir. İlgili idaresine haber verilerek alandaki yangını söndürmeye yönelik çalışma yapılmıştır. Söz konusu alanda kontrolsüz giriş çıkışları önlemeye yönelik herhangi bir tedbirin alınmamış olduğu, yasak olduğu halde hala kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu alandaki mevcut atıkların mevzuata uygun olarak bertarafının sağlanması, alanın bu amaçla kullanılmasının önlenmesi, gerekli tedbirlerin alınarak kontrolsüz giriş çıkışların önlenmesine yönelik Aydın Büyükşehir ve Efeler Belediye Başkanlıklarına gerekli bildirim yapılmış olup çalışmalar takip edilecektir. Diğer inceleme alanlarında vatandaşların ‘yanık lastik kokusu, kablo yanığı kokusuna benzer’ olarak nitelendirdiği herhangi bir koku kaynağı tespit edilmemiştir”
Açıklama tam anlamı ile bir fiyasko. Zira öncelikli olarak vatandaşların şikayetleri, açıklamada ifade edildiği gibi yanık lastik, kablo kokusu değil, Çürük Yumurta kokusu idi. Daha başka bir yanlışlık var. Yola çıkış zaten saptırılmış bir yol. Sonra yine açıklamada gerekli inceleme ve ölçümlerin yapıldığı yerler. Jeotermal kaynaklarından, tesislerinden uzak noktalarda yapılan bir araştırma ve ölçüm. Bu da gösteriyor ki, sorunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak çıkıp sorun budur diyemiyoruz. 
Ne diyelim, vahşi kapitalizmin oyunlarına kurban ediliyor Efeler ilçesi ve çevresinde yaşayanlar. Kapitalizm Jeotermalden para kazanacak diye binlerce insanın sağlığı ile oynanıyor ki, bunların içinde araştırma ve ölçümleri yapanlar da var… Ama kral çıplak diyebilecek biri yok!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar