AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KOMEDİ SORU

A+A-

Bankacılık işlemlerinde en önemli 'kimlik doğrulama' bilgisi olarak istenen anne kızlık soyadını başkalarının öğrenmesi o kadar zor mu, hem de bu ülkede ve bu çağda. Geçen gün internet ve telefon üzerinden bankacılık işlemi yaparken karşımdaki banka görevlisinin en kritik kimlik doğrulama bilgisi olarak annemin soyadının bazı harflerini istemesi, bu soruyu bana soracağına Google’a girip baksa, cevabını herhalde daha çabuk alırdı dememe neden oldu...
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg de, diğer 2 kurucu ortağı henüz 20 yaşındaydılar. Facebook gibi bir sosyal ağ kurma fikri henüz akıllarının ucundan bile geçmiyordu. Şimdi ise, üye sayısı milyarları aşan Facebook sayesinde dünya milyarderler listesinde zirvelerde dolaşıyorlar.
Tabi ki yazımızın teması Mark Zuckerberg’in servetinin nereden nereye geldiğini aktarmak değil.
Teknoloji sadece sosyal alışkanlıklarımızı değiştirmedi. Artık insanlar kendileriyle ilgili en özel bilgileri, en paylaşılmaz sanılan şeyleri kendi elleri ile sanal ağlara giriyorlar.
Dünyanın değiştiğinin hala farkında değiller... Cevabını çocukların bile bildiği soruları yetişkin insanlara sanki bir devlet sırrıymış gibi yöneltmeye devam ediyorlar.
Ne zaman ki telefon veya internet yoluyla bir bankacılık işlemi gerçekleştirmeye kalksanız, karşınıza o komedi türü soru çıkıyor; Annenizin kızlık soyadı neydi? Ya da annenizin kızlık soyadının 2 ve 5. harflerini söyler misiniz?”
Ülkemizde bırakın köyleri ve beldeleri, ilçelerde bile büyük ölçüde aileler bellidir. Kim, kimlerdendir bilinir. Yani bir kişinin anne kızlık soyadını öğrenmek için hafiye gibi davranmaya ve meşakkatli yollarla bilgi edinmeye gerek yoktur.
Bankacılık işlemlerindeki kritik soru olan Annenizin kızlık soyadı neydi? konusu ile Facebook arasındaki bağlantıya gelince...
Facebook’un dünyadaki birçok üyesi olan sanal ağ. Sanal ortama yüklediğiniz her resim, girdiğiniz her bilgi, kimliğinizi açık ediyor. Yıllar evvel henüz sosyal ağlar yokken, Annenizin kızlık soyadı neydi?” sorusundaki tuhaflığa dikkat çekmiştik. Şimdi ise, artık her şey ortada...
Bankaların, kişilerin sadece kendilerinin bildiği, hatta soruyu da kendilerinin üretmesine izin verecekleri yeni kimlik doğrulama bilgisi yöntemlerine ihtiyacı var.
Bırakın artık şu Annenizin kızlık soyadı neydi? meselesini... Hakikaten komik oluyor…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar