"Kontroller düzenli olarak yapılıyor"

"Kontroller düzenli olarak yapılıyor"

Umreden Aydın'a dönen 260 kişi sağlık kontrolünden geçirilip 14 gün dışarı çıkmaları konusunda yazılı teminatları alındıktan sonra evlerine gönderildi.

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ- Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar uygulamaya tepki gösterirken İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, “Her türlü olasılığa karşı çalışmamızı şekillendirdik” diyerek konuyla ilgili açıklama yaptı. Cumartesi günü umreden dönen ve İzmir Adnan Menderes Havalimanında sağlık kontrolünden geçen Aydınlı kafile, evlerinden 14 gün çıkmama şartı bulunan yazılı teminatı imzaladıktan sonra evlerine gönderildi. Koronavirüs salgını nedeniyle umreden dönenlerin takiplerini düzenli olarak yapacaklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği uygulamayı yerine getirdiklerini söyledi. Sağlık Bakanlığı ve Aydın İl Sağlık Müdürlüğü’nün süreci çok iyi yönettiğini söyleyen Açıkgöz, Aydın’da tespit edilmiş bir vakanın bulunmadığını ifade etti. Dr. Açıkgöz vatandaşların da virüse karşı hassasiyet göstermesini, hijyen kurallarına uymasını ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları gerektiğini belirtti.

HER TÜRLÜ OLASILIĞA KARŞI ÇALIŞMAMIZI ŞEKİLLENDİRDİK

Vatandaşlardan koronavirüsün yayılmasını önleyici tedbirleri yerine getirme noktasında destek beklediklerini söyleyen İl Bağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz, “Umreden gelen tüm vatandaşlar Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu Bilim Kurulu’nun belirlediği şekilde önce termal kameralarla gümrükten alınıyor, ardından ekiplerimiz tarafından listelerine ulaşılıyor. Onları 184’ten arıyoruz. Bakanlıktan muayene için geleceğimizi iletiyoruz. Bazılarına iletişimde sıkıntı çekebiliyoruz. Onlara da kimlikli ekipler oluşturuldu sağlık müdürlüklerinde. Sağlık Bakanlığı’nın kimlikleriyle geliyorlar, muayenelerini yapıyorlar. Risk taşıyanlar tespit edilirse onları hastanelerimizde izole ediyoruz. Genel anlamda şu an çok riskli gördüğümüz kimse yok. Takip etmeye de devam ediliyor. Günde 2 defa ateş ölçümleri yapılacak. Konuyla ilgili hassasiyetimizi vatandaşlarımıza söylüyoruz. Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları, yakınları ile ziyaret noktalarını iyice izole etmeleri şu anda çok önemli bir durum. Biz de sağlık müdürlüğü olarak takipteyiz. Sayılarla ilgili değişmeler oluyor. En son Cumartesi gecesi itibariyle 76 kişilik bir ekip geldi. Şu anda bine yakın takip etiğimiz kişi sayısı var. Şu anda dünyanın her yerinde aynı uygulamalar yapılıyor. Bu uygulamalar Bilim Kurulu’nun tavsiye ettiği uygulamalar. Burada izolasyon çok çok önemli. Sağlık Bakanlığımız da Aydın İl Sağlık Müdürlüğümüz de süreci çok iyi yönetiyor. Aydın için de şuan hiçbir vakamız yok. Sakin bir şekilde, bütün riskleri göğüsleyecek şekilde çalışıyor ekiplerimiz. Ateş ve öksürük gibi durumlarda ekiplerimiz kontrollerini sıklaştırıyor. Her türlü olasılığa karşı çalışmamızı şekillendirdi ama vatandaşlar da alınan tedbirler konusunda kamu kurum ve kuruşlarına destek olmalı” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORTAK ÇALIŞMA YAPIYOR”

Diyanet İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın koordineli bir çalışma yürüttükleri söyleyen Aydın İl Müftüsü Ercan Aksu da, “Önlemi biz almıyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ortak çalışma yapıyor. Dolayısıyla ayın 14’üne kadar gelenleri bir form imzalatmak suretiyle evlerinde gözlem altına aldılar. 15 Mart itibari ile gelenler de belli yerlerdeki yurtlarda karantina altına alındı. Ama bunun kararını biz vermiyoruz. Evlerinde gözlem altına alınanlar da bugüne kadar Sağlık Bakanlığı koordinesinde evlerinde takip altındalar. Cumartesi gecesi gece 260 kişi geldi. Tüm umrecilerimiz geldi. Hepsi havalimanında kontrollerden geçirildi. Şu anda da evlerinde kontroller devam ediliyor. Havalimanında imzalatılan belgede 14 gün dışarı çıkmayacağı, kimseyle görüşmeyeceği ifadeleri yer alıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.