AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KORONA VİRÜSE TAKILDIK GİDİYORUZ

A+A-

Televizyonlar, gazeteler, internet siteleri, hangi mecraya bakarsanız bakın bir korona virüstür aldı başını gidiyor. Şimdi böyle dediğim için korona virüs salgınını önemsemediğim gibi sonuç çıkaranlar olabilir, ama öyle değil. Evet kovid-19 denilen bu virüs adeta dünyayı dize getiriyor. Dünyadaki nerede ise bütün ülkelerde etkisini sürdürmekte ve insanlar yaşamlarını yitirmekte, insanlar hastanelerde, insanlar yoğun bakımda.
Bunun böyle olması demek gündemimizin sadece kovid-19 olacağı anlamına gelmez ki. Yaşam devam ediyor, bugünün yarını var, öbür günü var. Bir yandan korona ile savaşımımızı verirken, diğer yandan da salgın dışında olup bitenlere de bir göz atmak, o konulara da hakim olmak gerekmez mi?
Örneğin, salgının Türkiye’deki ilk haftasında Kanal İstanbul ile ilgili bir ihale sessiz sedasız yapıldı. Oysa bir genelge ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki ihaleler ötelenmiş iken, Kanal İstanbul herhangi bir sınır tanımaksızın gerçekleşti ihalesi.
Televizyonlara, gazetelere baktığınızda bununla ilgili tek kelime yok. Bir iki kanal dışında hemen hepsi kafasını korona virüse gömmüş varsa yoksa korona virüs konuşuluyor. Üstelik her gün çıkan bilim insanlarının farklı farklı söylemleri de halkın kafasını iyice karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor. 
Yine geçtiğimiz hafta içerisinde bir ihaleye daha çıkıldı. Son model lüks makam araçlarının kiralanması ihalesine çıkıldı. Bir yanda vatandaşa verilecek ekonomik destek için kaynak yok denilirken, bir yandan da lüks makam aracı kiralama ihalesine çıkılıyor. Bu para ya vardır, ya da yoktur. Ama makam aracına gelince var, küçük esnafa gelince bankaya krediye gönder, güzel iş…
Yazının başlığında takıldık gidiyoruz diye yazınca bir şarkının sözleri aklıma geldi. Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına. Ama isterseniz sözlerini değiştirerek şöyle yapalım; Söz yazarı, Ömer Bedrettin Uşaklı’nın affına sığınarak.
“Kapıldım gidiyorum
Korona rüzgârına
Ey ufuklar diyorum
Yolculuk var yarına
Ayrılık görünmüşken
Yar tutmuyor elimden
Misafirim bugün ben ahh
Korona günlerine

Ayrılık görünmüşken
Yar tutmuyor elimden
Misafirim bugün ben ahh
Korona günlerine”

Önceki ve Sonraki Yazılar