AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar barınıyor?

A+A-

Korona virüs tehlikesi tüm dünyayı ve yurdumuzu sarmış durumda. Bir yandan Çin’de kontrol altına alındığına dair gelen haberler ile umutlanırken, diğer taraftan virüsün ABD, İran, İtalya, Fransa ve Türkiye’deki seyri umutsuzluğa itiyor. Alınan onca tedbir ve fırsatçıların kol gezdiğini gördükçe karamsarlık daha da artıyor.
Evde kal uyarıları ısrarla yapılırken ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yasağa rağmen dışarı çıkmalarına engel olamadığımız Türkiye’de her zaman olduğu gibi sıkıntının dibimizde bitmesini bekliyor gibiyiz. Öyleyse yapacaklarımız listesine bireysel olarak almaktan başka çaremiz yok. Korona virüsün eşyalar üzerindeki barınma süreleri hakkında bilgileri topladık ve sizler için bugünkü yazımızda konu edindik.
Bu tür bilgileri araştıran dünya çapında bilimci, mikrobiyolog ve viroloğun yaptığı araştırmalar oldukça ilginç. Her anlamda insanlık ve çevre için tehlikeli olan plastik malzemeler, korona virüslerin yayılmasında da önemli ajan görevi görüyor. Virüsün plastik üzerinde durma süresi 9 gün. Yani kullandığımız ya da temas ettiğimiz bir plastik yüzey etkili bir dezenfektan ile temizlenmemişse ve dokuz gün önce Covid-19 ile enfekte biri o yüzeye dokunmuşsa virüsün size bulaşma ihtimali oldukça yüksek.
Korona virüsün diğer yüzeylerde kalma süresi ise şöyle;
Çelik yüzeyde 20-21 derecelerde 2-5 gün, 30 derecede 8-24 saat arası
Alüminyum yüzeyde 21 derecede 2-8 saat
Metal yüzeylerde oda sıcaklığında 5 gün
Ahşap yüzeylerde oda sıcaklığında 4 gün
Kağıt yüzeylerde oda sıcaklığında, 5 dakika ile 5 gün arasında virüsün tipine ve yoğunluğuna göre değişiyor
Cam yüzeylerde oda sıcaklığında 4 gün, 21 derecede 5 gün
Plastik yüzeylerde 2-25 derecede 2-5 gün, oda sıcaklığında 2- 9 gün
PVC yüzeylerde 21 derecede 5 gün
Seramik yüzeyde 21 derecede 5 gün
Teflon yüzeylerde 21 derecede 5 gün
Gün içinde hemen hemen her gün yukarıdaki belirtilen yüzeylere temas ediyoruz .Para, asansör tuşu, kapı kolu, pencere ve banyoya kadar. Korona virüsü nedeniyle evlere kapandığımız bu günlerde işinizi şansa hayatımızı kadere teslim etmeyelim. Önlemlerimizi alalım.65 yaş üstü diyoruz ancak gençlerde dikkatli olmalı. Nitekim dikkate almadığımız her an geleceğimizi belirleyecek. Evde kalın, sağlıkla kalın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar