Koronavirüsten en az kasaplar etkilendi

Koronavirüsten en az kasaplar etkilendi

Karacasu’da koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle birçok sektör etkilenirken kasaplar ise bundan en az zararla çıktı.

A+A-

Karacasu'da 40 yıldır kasaplık yapan 51 yaşındaki Erkan Taktakoğlu, “Et tüketiminde koronavirüsten dolayı değil ama yıldan yıla bir düşüş var” dedi. 

Ülke genelinde olduğu gibi Karacasu’da da koronavirüs salgın hastalığı nedeniyle çeşitli sektörlere bağlı bir çok işletme geçici süreliğine kapandı. Kapanmayıp çeşitli sınırlama getirilenler de etkilenirken bundan en az zararla çıkan kasaplar oldu. 

DÜĞÜNLERİ ETKİLEDİ
Karacasu’da babadan devraldığı kasaplık mesleğini sürdüren ilçenin en eski kasabı Erkan Taktakoğlu, haftada 3 büyükbaş, 6 küçükbaş hayvan kestiğini belirterek, “Yüzde 20 civarında bir ticari kaybımız olabilir o da düğün dernek gibi cemiyetlerin yasaklanmasından kaynaklandı. Koronavirüs nedeniyle zarar gördük dersem yalan olur. Belki Aydın Nazilli’deki kasaplar etkilenmiş olabilir. Çünkü oralarda çok kasap var. Ama Karacasu geneline hizmet veren benimle birlikte sadece iki kasap var. Bu nedenle bizim işimizde ciddi kayıplar yok. Bizi sadece düğün dernek gibi cemiyetlerin yasaklanmış olması etkiledi. Onu da getirilen sınırlamalar nedeniyle evine kapanan vatandaş sağlığını korumak bağışıklık sistemini güçlendirmek bünyeyi sağlam tutmak için daha çok et alıp tüketti” dedi. 

GEÇEN YILDAN BU YILA YARI YARIYA DÜŞTÜ
Geçen yıl haftada 6 büyükbaş hayvan 10 küçükbaş hayvan keserken bu yıl 3 büyükbaş 5 küçükbaş hayvan kestiğini söyleyen Taktakoğlu, geçen yılla kıyasladığında et tüketiminde bir hayli düşüş olduğunu ancak geçmiş 10 yıl 20 yılla kıyaslandığında ise çok ciddi bir düşüş olduğunu kaydetti. 

YILDAN YILA DÜŞÜŞ VAR
Her geçen yılın bir önceki yıldan daha kötü gittiğini dile getiren Taktakoğlu, insanların alım güçlerinin yıldan yıla azaldığına dikkat çekti.  Taktakoğlu, “Eskiden Karacasu’da  3 kasap vardı. Haftada 120 küçükbaş, 4 büyükbaş hayvan kesilirdi. Günde ortalama 15-20 hayvan kesimi olurdu. Şimdi iki kasap haftada anca 5-6 küçükbaş hayvan kesiyoruz. Kaç tane kebap yapan lokanta meyhaneler vardı. Şimdi onların hiç bir kalmadı. Kesilen hayvanlar aynı gün tükenirdi. Her eve et girerdi. Et alan öyle yarım kilo bir kilo et almaz, hayvanın bacağını ya da yarısını alır evine götürürdü. Şimdi ise 250 gram, yarım kilo veyahut anca bir kilo et, kıyma alabiliyor. Kilo kilo alan sayısı çok azaldı. Bu da insanların enflasyon karşısında gelirlerinin çok eridiğini gösteriyor. Et tüketiminde koronavirüsten değil ama yıldan yıla düşüş var” diye konuştu. 

koronavirusten-en-az-kasaplar-etkilendi-164084-3b908ed83e045969b92034e1ebbf77c0.jpgkoronavirusten-en-az-kasaplar-etkilendi-164084-74c92bed0bab0e5e218ec372cbdb764f.jpgkoronavirusten-en-az-kasaplar-etkilendi-164084-b58ce92add0e47559a04b7d104502615.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.