Köse, “Kadınlara yüzde 50 temsil yetkisi verilmeli”

Köse, “Kadınlara yüzde 50 temsil yetkisi verilmeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlamaları kapsamında geldiği Aydın’da ülke yönetiminde kadınlara yüzde 50 temsil yetkisinin verilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, Aydın’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Aydın’da üç dönemdir belediye başkanlığı yapan Özlem Çerçioğlu’nu CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 7 bölgeden gelen CHP’nin kadın temsilcileri, CHP İl Başkanı Ali Çankır, CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir ziyaret etti. 

Türkiye’deki nüfusun yüzde 50’sini kadınların oluşturmasına rağmen yönetim kademesinde kadınların yeterince yer almadığını dile getiren Fatma Köse, “5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği günün yıl dönümünde Aydın’da olmak bizleri mutlu etti.  Aydın’da olmamızın nedeni halkın takdiri ve teveccühü ile seçilen güçlü kadınlara rol model olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu ile bugünü kutlamak istedik. Özlem Çerçioğlu gibi rol modellerin artmasını istiyoruz. Biz istiyoruz ki kadınlar bu ülkede hak ettikleri şekilde temsil edilsin. Eşit temsiliyetin olmadığı ülkelerde o toplumlar gericileşmiştir.  Kadınların hak ettiği yüzde 50 temsiliyetle ülkeyi yönetmesini arzu ediyoruz” dedi. 

TAKDİRİ İNDİRİM SEBEPLERİ UYGULANMASIN
Kadın cinayetlerini işleyenler hakkında mahkemelerin ceza indirimine gitmemesi gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “İşlenen her türlü şiddet, cinayet, istismar suçlarında sırf kadın oldukları için takdiri indirim sebepleri uygulanmasın. Ağırlaştırılmış cezaların hayata geçirilmesini istiyoruz. Parlamentoya vermiş olduğumuz kanun teklifinin yasallaşması için bütün siyasilere buradan çağrıda bulunuyoruz” diye konuştu. 

ŞİDDETTİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ
Türkiye’de bugün en büyük sorunlardan bir tanesinin kadın cinayetleri olduğunu ifade eden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Batı bölgelerinde kadına şiddet rakamsal olarak daha yüksek. Çünkü batıda şiddete maruz kalan kadınlar şikayette bulunuyorlar ama doğuda yaşayan kadınlarımız maalesef erkek korkusundan dolayı şikayette bulunamadığı için bu bölgelerde sayı daha düşük görünüyor. Ama normalde sayı buradan daha yüksek.  Biz her türlü şiddetin karşısındayız. Bu şiddet illa ki fiziki olması gerekmiyor. Sözlü şiddet fark etmez bütün şiddetin karşısındayız” şeklinde konuştu.

kose-kadinlara-yuzde-50-temsil-yetkisi-verilmeli-139244-9c2d96887e13615840a35f16a13bf07f.jpgkose-kadinlara-yuzde-50-temsil-yetkisi-verilmeli-139244-ebfa8039ae2f0e6d1ea340337ab3f4df.jpgkose-kadinlara-yuzde-50-temsil-yetkisi-verilmeli-139244-3ccb7cc8c5903ae0b08237b9513c9268.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.