Kovid-19 genç-yaşlı dinlemiyor

Kovid-19 genç-yaşlı dinlemiyor

Aydın'da koronavirüsle mücadele ederken hastalığa yakalanan ve zorlu tedavi sürecinin ardından iyileşen Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ufuk Özgül, “Maalesef bu hastalık genç-yaşlı ayrımı yapmadan, herkeste kötü sonuçlar doğurabiliyor” ifadelerini kullandı.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Efeler ilçesinde yaşayan Aydın Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ufuk Özgül (36), eşi Fizik Tedavi doktoru Elif Güler Özgül (29) ile 11 aylık kızları Eylül Özgül ve kayınbabasına geçen ay Kovid-19 tanısı konuldu.

Doktor Özgül, semptomların önce eşinde, ardından kayınbabasında, sonra da kızlarında görüldüğünü bildirdi. Yakınlarından 2 gün sonra kendisinde de benzer semptomlar görüldüğünü anlatan Özgül, eşinin ve babasında akciğer tutumu olduğunu söyledi.

“TAT VE KOKU DUYUM KAYBOLDU”
Özgül, eşinin ve babasının hastalığı ağır şekilde atlattığını ifade ederek, şöyle dedi:
“Yakınlarınızın o anlarına şahit olmak zor bir süreç. Ben semptom olarak çok hafif seyrettim ama onlardaki semptomları endişeyle izledim. Akciğerdeki bulgular kötüleşebilir ya da düzelebilirdi. Bende de ateşlenme oldu, benim ateşim 2-3 gün sürdü. 4 gün boyunca tat ve koku duyum kayboldu. Yemekten tat alamıyordum, bu süreçte 4 kilo verdim. Parfüm sıkıyorsunuz, koku alamıyorsunuz. Değişik bir süreçti, ilk kez böyle bir şeyle karşı karşıya kaldık.”

Eşinin ve babasının ateşlerinin sürekli çıktığını, tedavi süreçleriyle ilgilendiğini vurgulayan Özgül, koronavirüs hastalığının genç-yaşlı ayırt etmeden, kötü sonuçlara neden olabildiğini anlattı. Özgül, “Ailecek hekimiz, işin içindeyiz. Birçok hastayla bu durumu görüyoruz, karşılaşıyoruz. Gözümüzün önünde kaybettiğimiz hastalarımız oluyor. Maalesef bu hastalığın genç-yaşlı ayrımı olmadan herkeste kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bundan dolayı ölüm endişesi yüksek seviyelerde oluyordu. Hastalığın kimsenin başına gelmesini istemeyiz. Kendi hekim arkadaşlarımızdan da bu süreci kötü şekilde atlatanlar olduğunu biliyoruz. Dikkat etmek ve korunmak gerekiyor.” dedi.

“ÇOCUĞUMA DOKUNAMIYORDUM”
Ailesinde Kovid-19 testinin negatif olan tek kişinin, kayınvalidesi olduğunu belirten Özgül, “Bizim testlerimiz pozitif çıkınca eşimin annesi, evin içinde maskesini çıkarmadı. Bir ay aynı evde kalmamıza rağmen yeniden yaptırdığımız testi de negatif olarak sonuçlandı. Hastanede kardiyoloji ekibi olarak zor çalışıyoruz. Hastalarımızın çoğu nefes darlığıyla geliyor. Belki içlerinde koronavirüslü hastalar da oluyor. Bu hastaların temaslı olabileceği için eve çok tedirgin gidiyoruz. Çocuğumuz, eşimiz, anne ve babamız oluyor. Çocuğuma dokunamıyordum. İcap nöbetlerine gidiyoruz. Sonrasında duş alarak ve dezenfeksiyon kullanıyorduk. Sürekli endişeyle bu süreci yaşıyoruz. Bunun olabilme ihtimali bile çok kötü, tedirgin verici bir durum. Ama maalesef işimizi yapmak zorundayız, bu bizim mesleğimiz.” diye konuştu.

“DUYARSIZ İNSANLARI GÖRÜNCE ÜZÜLÜYORUM”
Özgül, kurallara uymayanları görünce üzüldüğünü ifade ederek, “Duyarsız insanları görünce üzülüyorum. Yazın tatile giden arkadaşlarımızı görünce üzülüyorum. Hastaneye sebepsiz yere meşgul edip hem hastalık riskini artıran hem de kendilerinin hastalık bulaşma riskini artıran insanları görünce üzülüyorum. Bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Toplum olarak gerekli özeni göstermediğimizi düşünüyorum. Maske takmayan, sosyal mesafeyi korumayanları uyarıyoruz. Kamuoyunda da gördüğümüz gibi bazen olumsuz sonuçlarla da karşılaşabiliyoruz. Kesinlikle maske çok önemli ben bunu bizzat yaşadım. En önemli koruyucu önlem, kesinlikle maske.” dedi.
 
“KURALLARA UYMAYANLARI GÖRÜNCE DAHA ÇOK YORULUYORUM”
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Doktoru Burcu Atasever de Kovid-19 sürecinde 36 saatlik bir mesai sonrasında dışarıda kurallara uymayan vatandaşları gördüğünde yaşadığı fiziksel yorgunluktan daha fazla bir yorgunluk hissettiğini söyledi.

Doktor Atasever, Kovid-19’un her zamankinden daha çok çalışmalarına yol açtığını belirterek, ilk zamanlar insanların panik içerisinde olduğunu ve zamanın büyük bölümünü onları sakinleştirmek için harcadığını söyledi.

İlk defa böyle bir hastalıkla mücadele içerisinde yer aldığı için mesleki tecrübe de edindiğini aktaran Atasever, “Daha çok çalıştık, ‘of’ bile demedik. Bu durumda fiziksel olarak yorulduğumuz gibi psikolojik olarak da yorulduk. Hayatımız boyunca bu hastalıkla ilk defa karşılaştık. Kimin ne şekilde etkileneceğini bilmiyoruz. Olabildiğince insanı hayatına kavuşmalarına sağlıyoruz. Bu bir hastalık, bunu kabul etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“EMPATİ YAPARAK, KURALLARA UYULMALI”
“Herkesin empati yaparak kurallara uyması gerekiyor” diyen Atasever, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kuralların basit olması, uygulamaya engel değildir. Çok basit şeyler hayat kurtarır, bu süreçte bunu görüyoruz. Televizyonda ya da dışarıda kurallara uymayanları gördüğümde umutsuzluğa kapılıyorum. Verdiğimiz o kadar emek, tuttuğumuz o kadar nöbetlerin boşa geçtiğini düşünüyorum. Sağlık çalışanları fedakarca çalışıp canlarını bile veriyorlar. Ama insanlara bakıyoruz halen düğünlerde kurallara uymadan eğlenip, gezebiliyorlar. Üzülerek izliyorum. Sağlık çalışanları bunu hak etmiyor. İnsanlar, kendi yakınlarının başına geldiğinde buna inanıyorlar. Maalesef iş işten geçmiş oluyor. Umarım bu noktaya gelinmez.”

“KURALLARA UYMAYANLARI GÖRÜNCE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM”
Sürekli maskeyle çalışmanın da zor olduğunu belirten Atasever, sözlerini şöyle tamamladı:
“Maskeye alıştım. Bu biraz baş ağrısı, depresyona da yol açtığını düşünüyorum. İletişimi de etkiliyor. 36 saatlik bir mesai sonrasında dışarıda kurallara uymayan vatandaşları gördüğümüzde yaşadığımız hayal kırıklığı ve yorgunluk fiziksel yorgunluğun yanında daha fazla oluyor. Bu süreçte onları uyarmaktan da yorulduk. Herkesin biraz empati kurup bu hastalığı bir başkasına bulaştırmayı düşünerek daha uygun şekilde davranmalarına davet ediyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.