Köy Okulu Bilim Merkezi Oldu
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Köy Okulu Bilim Merkezi Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelinde 2 bin Köy Yaşam Merkezi açtı. Bunlardan bir tanesi de Aydın’ın Yenipazar ilçesinde bulunuyor. 25 yıl sonra yeniden açılan okulda çocuk sesleri yükselirken minikler eğitim almaya başladı.

-ABDURRAHMAN FIRAT Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Bin Köy Yaşam Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Bunlardan bir tanesi de Aydın’da bulunuyor. Yenipazar ilçesine bağlı Çulhan Mahallesi'nde 25 yıl önce kapatılan Çulhan İlkokulu'nun dönüşümü yapıldı. İlkokul binasının tadilatının tamamlanmasının ardından çocukların bilim, mühendislik, matematik, sıfır atık kütüphanesi, tasarım atölyesi, doğa oyunları, uygulama bahçeleri ve el becerilerini geliştirme amaçlı etkinlikler düzenlenebileceği hale getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans yolu ile hizmete açılan yaşam merkezine 'Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi' ismi verilirken, köy yaşam merkezinde can dostlar için yaşam kulübeleri, hobi bahçesi, gözlemevi, kamp alanı ve bocce sahası yapıldı. Çulhan Mahallesi'ndeki Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi anasınıfı, halk eğitim kursiyerlerinin yanı sıra ildeki tüm öğrencilere hizmet vermeye başladı. Randevu alarak yaşam merkezini ziyarete giden öğrencilere, Matematik Öğretmeni Bendegül Uyaroğlu 'Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi'ni tanıtıyor. Her adım attığınızda matematiğin farklı alanlarını görebildiğiniz okulda öğrencilere çeşitli oyunlarla matematik ve diğer dersler sevdiriliyor.

YAŞAM MERKEZİNE İLGİ YOĞUN

Köy yaşam merkezinin 25 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı tarafından açıldığını ifade eden Uyaroğlu, “Türkiye’deki 2 bin Köy Yaşam Merkezi’nin içerisinde bizim okulumuz da açıldı. Burası Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi. Buraya farklı okullardan öğrenciler randevulu sistemle geliyorlar. Geldikleri zamanda öncelikle biz köyün tanıtımını yapıyoruz ve köydeki her şeyi matematikle ilişkilendiriyoruz. Sonrasında matematik ve spor, matematik ve felsefe, matematik ve doğa, sanat etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Çocuklar günlük yaşamla matematiği ilişkilendirdiği için burada inanılmaz eğleniyorlar.” dedi.

ÖĞRENCİLER VE VATANDAŞ YARARLANIYOR

Öğrencilerin yaşam merkezinde sadece matematik hizmeti almadıklarını dile getiren Uyaroğlu, “Köylü de buradan yararlanıyor. Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı kurslar var. Kadınlar burada dikiş kursunda eğitimler alıyor. Ayrıca burada bir ana sınıfımız da var. Artık bu köydeki ana sınıfı çağındaki çocuklarımız başka yerlere gitmiyor. Burada eğitim alıyorlar.” diye konuştu.

KARA TAHTA İLE TANIŞTILAR

Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi’ni sınıf arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle birlikte ziyarete gelen 8. Sınıf öğrencisi Derya Gürler, “Kapıdan içeri girdiğimiz andan itibaren matematik bizi karşıladı. Görevliler bize yaşam merkezini gezdirip bilgiler verdi. Ölçümler yaptık. Köpek, tavuk gördük. Sebze ekilmiş bahçe gördük. Hiç görmediğim kara tahta gördüm. Çok güzel bir yer. Herkesin burayı görmesini tavsiye ediyorum.” dedi.

Anasınıfında eğitim alan öğrencilerden Kadir Çimen ise okulunu çok sevdiğini, öğretmeniyle ders yaptıklarını, oyunlar oynadıklarını ve bahçedeki hayvanlara bakıp eğlendiklerini söyledi.

koy-okulu-bilim-merkezi-oldu-325114-0b4893f26b5b241cae202d2d82d04205.jpg

a.jpgb.jpgc.jpgd.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Resmi İlanlar
Aydın Haberleri