Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Küçük canlara umut olun

A+A-

Türkiye’nin 81 ili soğuk havanın etkisine girdi. Kimi illerde kar yağışı etkisini gösteremeye başlarken kimi illerde yağışlar ve soğuk hava yaşımı olumsuz etkiliyor. 
Gündüzlerin kısa gecelerin uzun olduğu soğuk kış günlerinde insanlar genelde üşümeyecek alanları tercih ediyor. Ancak soğuk hava ile mücadele edenler sadece insanlar değil! Yaşamlarını sokaklarda sürdüren birçok hayvan her yerin karla kaplandığı, sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü bu soğuk günlerde adeta ölüm ve kalım mücadelesi veriyor.
Aydın’da her sokak başında gördüğümüz o canların hayatta kalmaları için belediyelerin, STK’ların, kurumların ve bütün vatandaşların küçük bir hamlesi bile onların hayatta kalmaları için yeterli olabilir. 
Sokakta yaşayan hayvanların soğuk günlerde ısınmaları için en uygun ortamlardan biri yeni park eden araçların motor bölümü oluyor. Sıcak motorun altına sığınan sokak kedileri ya da köpekleri, çoğu zaman dikkatsizlik nedeniyle ciddi şekilde yaralanabiliyor. Bu yüzden arabalarınızı çalıştırırken mutlaka motor bölümünü, alt kısmını, kaputunu, lastik üstlerini kontrol edip göz atmayı unutmayalım. 
Akşamları eve giderken muhtemelen benim gibi sizlerinde beşine bir sokak köpeği takılıp yiyecek vermeniz için dört gözle sizleri uzun süre takip etmiştir. Soğuk kış günlerinde sokakta titreyen, aç kalan bu canlar için evlerinizin önüne küçük bir baraka veya soğuktan korunacakları karton sığınaklar yapabilirsiniz. Ülkemizde her gün yüzlerce karton çöpe atılırken siz de bir kartonu alıp sokak hayvanlarının sıcak yuvasına dönüştürebilirsiniz. Yemeklerinizden arta kalanları toparlayıp birkaç kapa koyup parklara, kuytu köşelere veya evinizin girişinde bir kenara bırakıp sokak hayvanlarının karnını doyurabilirsiniz. 
Ayrıca kuşlar için ise balkonlarınıza, evinizin camlarının önüne veya bahçelerinize ekmek karıntıları serpebilirsiniz. 
İçimizi ürperten soğuk kış günlerinde, sizleri tanımamasına rağmen sempati kuran sokakta yaşayan küçük dostlarımızı korumak için basit birkaç adımla onların kışı atlatmalarını sağlayabiliriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar