ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ

ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ

KÜLTÜR CENNETİ HİNDİSTAN'IN İLGİNÇ GELENEKLERİ

Hindistan, gerek gelenek ve kültürüyle gerek mimari yapısıyla seyahat seven herkesin ilgisini çekmiştir. Dünyada bilinen en eski ve en büyük uygarlıklara ev sahipliği yapan, 22'den fazla dilin konuşulduğu ülke, muhteşem mimarisinin yanı sıra ilginç geleneklere de ev sahipliği yapıyor. Eğer bir gün Hindistan'a gitmeyi düşünüyorsanız gitmeden önce geleneklerine göz atmalısınız.

***

Ganj Nehrinin günahlardan arındırdığına inanılır. Bu nehre girmek oldukça kutsal kabul edilir. Hinduların inancında Ganj Nehri, arınmanın temsilidir. Ölen birini Ganj Nehri kıyısında yakıp küllerini o nehre atmak ölülerin ruhlarının özgürleştiğine inanılan bir ritüel.

***

İneklerin dokunulmazlığı vardır çünkü Hindular için inekler kutsaldır. Krişna adını verdikleri tanrılarının ineğin vücudunda beden bulduğunu düşünürler. İnek etini yemezler ve onlara zarar vermezler.

***

Hindistan'ın en ilginç özelliklerinden bir diğeri de intihar etmek takdir edilir. İntihar edecek kişi önce 3 gün oruç tutuyor daha sonra nasıl öleceğini seçiyor.

***

Hindistan'da bir kız çocuğunun köpekle evlendirildiğini görürseniz şaşırmayın. Yedi yaşını dolduran kızlar köpekle evlendiriliyor. Bunun sebebi ise kız çocuğunun evlenene kadar korunması.

***

Akıllara durgunluk veren bir başka gelenekse Sati geleneğidir. Bu geleneğe göre kocası ölmüş dul kalmış kadınlar ya başkası tarafından ya da kendilerini yakarak yaşamlarına son verirler. Günahlarından arınıp kocasının yanına gittiğine inanılır.

***

Başlık parası anlamındaki Drohama, Hindistan'daki en yaygın geleneklerden birisidir. Başlık parasını erkekler değil kadınlar veriyor. Bu nedenle de aileler kız çocuklarına sahip olmak istemiyor.

***

Hindistan'daki en renkli ve en meşhur geleneklerden biri de Holi Festivalidir. Bu festivalde herkes birbirlerine boya atıyor ve eğleniyorlar. Bu festivalle baharın gelişini kutluyorlar. Özellikle yaşlıları eğlendiriyorlar çünkü hissetmelerini engellemek istiyorlar.

***

Duyunca inanamayacağınız geleneklerden biri de kurbağaların evlendirilmesidir. Bunu yapmalarının nedeni ise Yağmur Tanrısının öyle istediğine inanmaları.

***

Hindistan geleneklerinde yine şaşırtıcı bir uygulama olan erkek çocuklarını yüksekten atmanın amacı çocukların daha sağlıklı olacaklarına inanmaları.

***

DİĞER YAZILARI

Önceki ve Sonraki Yazılar
ŞEVVAL BAHAR ADIBELLİ Arşivi
SON YAZILAR