"Kültürün yaşatılması en büyük temennimizdir"

"Kültürün yaşatılması en büyük temennimizdir"

AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, Ahilik Haftası’nı kutlayarak; “Yıllardır benimsemiş olduğumuz ahilik anlayışı birbirimize karşı yaşatmış olduğumuz sevgi ve saygının temelidir” dedi.

A+A-

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, Ahilik Haftasını kutladı. Ahilik geleneğinin sevgi ve saygının temelini oluşturduğunu kaydeden Başkan Çetindoğan, Aydın Ahi’si olarak seçilen Himmet Ünal hakkında bilgi verdi. Çetindoğan; “Yılın ahisi olarak seçilen Himmet Ünal mesleğine 10 yaşındayken çırak olarak başlamış ve 45 yıldır usta olarak devam etmektedir.1976 yılında Aydın’da başladığı mesleğine Tavas’ta devam etmiş, 2003 yılından bu yana Didim’de mesleğini icra etmektedir. Meslek hayatı boyunca yanında birçok kişi çalışmış ancak işin zorluğundan dolayı sadece 2 kişiyi tam olarak yetiştirebilmiştir. Didim esnafları tarafından çok sevilen ve saygı duyulan bir esnafımız olan Himmet Ünal 45 yıldır ahilik geleneğini devam ettirmektedir” dedi.
"HOŞGÖRÜ ÜZERİNE KURULMUŞ BİR TEŞKİLATTIR"
Ahilik teşkilatının temel amacının toplumda huzur ve barışı temin etmek olduğunu belirten Çetindoğan; “Bu amaç doğrultusunda dürüstlük, güvenilirlik, kul hakkı, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlaki erdemleri aşılamayı hedef almıştır. “Kardeş” anlamına gelen “Ahi” kelimesi temelleri 13. Yüzyılda Ahi Evran Veli tarafından atılan saygı, sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuş bir teşkilattır. Bizlerse bu mirası günümüze kadar hakkıyla taşımaya çalıştık. Zanaatkârlığımızı gelecek nesillere aktarmaya çalışırken onlara sadece meslek değil ahiliğin kurallarını da öğretmek en büyük önceliğimiz oldu. Yıllar sonra da ülkemizde tüm esnaflarımızın ahilik kültürü doğrultusunda çalışmaya devam etmesi ve ahilik kültürünü yaşatması en büyük temennimizdir” ifadelerini kullandı.

“KUTLU OLSUN”
Başkan Çetindoğan; “Bu vesileyle bu büyük teşkilatı kuran Ahi Evran Veli’yi ve yüzyıllardır bu topraklar üzerinde esnaflık yapmış olan herkesi rahmet ve minnetle anıyor, ata mirasımızı gelecek nesillere aktaran tüm Esnaf ve Sanatkarlarımıza saygı ve şükranlarımı iletiyorum. 34. Ahilik Haftamız kutlu olsun” dedi.
    


 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.