TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kupa maçları ve gençler  

A+A-

Türkiye’de birçok takım genç oyunculara şans vermek için kupa maçlarını fırsat olarak görüyor. Aslında bu konu bana hep garip gelmiştir. Yani genç oyuncuya şans vermek. Ona güvendiğimizi mi gösterir yoksa ‘sen burada bir oyna bakalım’ diyerek oyalamak mıdır. Avrupa’nın birçok büyük takımında genç yaştaki oyuncuların Şampiyonlar Ligi maçlarında oynadıklarını görüyoruz. Seviye öyle yüksek ki sadece oyuncunuza güvenmek yetmiyor onu o maça hazırlamanız gerekiyor. Ama bir şekilde bu risk (!) alınıyor ve oyuncu sahaya çıkıyor. Biz de hayranlıkla izliyoruz. İki gün sonra kendi liglerimizde maç izlerken genç bir oyuncuyu ilk 11’de görünce ise ‘ya puan kaybedersek’ düşüncesine girenler oluyor. Anlayacağınız işimize gelmiyor o riski (!) almak. 

Bu mantıkla bakan teknik direktörlerin de en çok kullandığı yol kupa maçları oluyor. Senaryo da şu. Altyapıdan bir oyuncu çıkar, 1-2 sene A takımla antrenmanlara katılır ama yedek kalır. Sonrasında sezon içinde kupa maçları henüz başlamışken ilk 11’de şans bulur. Bu tüm takımları yada teknik adamları kapsamıyor elbette. Lig maçlarında hatta Şampiyonlar Ligi yada UEFA Avrupa Ligi seviyesinde oynayan genç oyuncularımız var. 

Burada gelişim sürecini eleştirmiyorum bu arada. Tabi ki bir oyuncu bir anda A takımda oynayacak seviyeye gelemez. Ancak bir oyuncu yedek kulübesinde otuyorsa potansiyel olarak maça girecek seviyededir bence. Tüm bunlar futbolumuz içinde yaşanan durumlar. Benim gözlemim. Birçok antrenör kendini garantiye almak adına genç oyunculara şans vermek istemiyor. Umarım bir gün bu düşünce değişir. Bizim de Avrupa hatta dünya çapında tanınan oyuncularımız hem takımlarımızda oynar hem de Milli Takımımızda gurur yaşatır.  

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar