Manisa'nın Selendi ilçesine bağlı kırsal Avlaşa Mahallesi ile Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde geleneksel yağmur duası etkinliklerine imza atıldı. Kaymakamlar ile protokol üyelerinin de eşlik ettiği etkinliklerde ikramlarda da bulunuldu. 

A W236242 01

PROTOKOL EŞLİK ETTİ
Manisa'nın Selendi ilçesinde havaların sıcak ve kurak geçmesi nedeniyle kırsal Avlaşa Mahallesi'nde geniş katılımla yağmur duası yapıldı. Mahalle sakinleri önce tekbirler getirdi, ardından ellerini semaya açarak mahalle imamı öncülüğünde yağmur duası yaptı. Okunan dualara hep birlikte amin diyen çiftçiler yağmur yağması için dua etti.  

A W236242 02

İKRAMLARDA BULUNULDU
Yağmur duasının ardından misafirlere ikramlarda bulunuldu. Yağmur duasına İlçe Kaymakamı Mustafa İlker Kara, daire müdürleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Avşala Mahallesi Muhtarı Yasin Yaman, ekili tarım alanlarının yanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, "Bağ ve bahçelerimiz, meyvelerimiz, ürünlerimiz yanmak üzere, bizler de mahalle halkı olarak toplandık ve Rabbimize yağmur için dua ediyoruz. Allah korusun yağış olmazsa bütün emeklerimiz, ürünlerimiz yok olacak. İnşallah Rabbim de yağmur verir" ifadelerini kullandı. 

A W236295 01
 
ELLER SEMAYA AÇILDI
Kütahya'nın Emet ilçesine bağlı Günlüce köyünde de vatandaşlar yağmur duası yaptı. Emet Kaymakamı Furkan Seyman, bazı protokol üyeleri ve köy halkının katıldığı etkinlikte, Cami İmamı Bahattin Vural tarafından yağmur duası yapıldı.  

A W236295 02
  Etkinlikte konuşan Günlüce Köyü Muhtarı Adem İnan, bahar aylarında havaların çok kurak geçtiğini ve bölgede uzun süredir yağmur yağmadığını aktardı. Muhtar İnan, “Köy halkımızın talepleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz yağmur duasına köy halkımız yağ, un ve yakacak odun desteğinde bulundu. Kurulan sacların başında köylü kadınlarımızın büyük bir özveriyle pişirdiği gözlemeler yağmur duasına katılanlara da dağıtıldı" sözlerini kaydetti.

Baba oğul ve yeğen yangında can verdi Baba oğul ve yeğen yangında can verdi

A W236295 03

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI