Kuraklık et ve süt fiyatlarını artıracak 

Kuraklık et ve süt fiyatlarını artıracak 

​​​​​​​Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, kuraklık nedeniyle üretimi az yapılan hayvan yem bitkileri nedeniyle hayvansal ürünlerin fiyatlarının artacağını söyledi. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Aydın’da yaşanan kuraklık ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kuraklığın etkilerinin serin geçen havalar nedeniyle henüz hissedilmediğini ifade eden Kendirlioğlu,  Eylül ayından itibaren etkilerinin görüleceğini belirtti. Kuraklık nedeni ile hem verim hem de gelir kaybı yaşanacağını vurgulayan Kendirlioğlu, vahşi sulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bildirdi. Modern sulama konusunda devletin üreticiye destek sağlaması gerektiğini ifade eden Kendirliğioğlu, modern sulama sisteminin maliyeti çok fazla olduğunu kaydetti. 

YEM BİTKİLERİNDE VERİM KAYBI YAŞANACAK
Yaşanan kuraklık nedeni ile ekilen ürünlerde verim azlığı olacağını vurgulayan Kendirlioğlu, yem bitkileri konusunda ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşanabileceğini söyledi. Kendirlioğlu, yem bitkilerinin az olmasının hayvandan elde edilen ürünlerin fiyatını arttıracağını belirtti. İlerleyen dönemde Aydın tarımının yem bitkileri konusunda yetersiz kalabileceği açıklamasında bulunan Kendirlioğlu, kuraklığın hem tarım hem hayvancılık sektörünü olumsuz etkileyeceğini bildirdi. 

Yaptığı açıklamada Kendirlioğlu, “Buğday hasadı bitmek üzere. İkinci ürün ekimleri yapılacak. Bu ikinci ürün ekimleri yapılırken mısır ya da silajlık mısır ekimi yapılamıyor. Çünkü yeterli suyumuz yok. Yem bitkileri diye adlandırdığımız silajlık mısır ve yoncada yetersiz sulama nedeniyle verim kaybı yaşanacak. O yüzden ekimi daha az yapılacak.  Ekimin az yapılması nedeni ile Aydın için söylüyorum hayvanlardan elde ettiğimiz ürünler olumsuz etkilenecek. Fiyatlar daha da yukarıya çıkacak. Süt ve et fiyatları bu şekilde seyrederse hayvancılıkta olumsuz etkilenecek. Girdi maliyetleri yükselecek. Ön göremediğimiz kuraklık nedeniyle hayvanlara verdiğimiz yem bitkileri az olacak.  Yem bitkilerinin az olması nedeni ile de fiyatlar yukarı çıkacak.  Sonuç olarak hayvancılık yapan üreticilerimiz sıkıntıya düşecek.  Daha önce dekarda 5 ile 7 ton arasında silajlık mısır elde ederken su yetersizliği nedeniyle bu rakamlar belki sıfıra ya da yüzde 50-60 verim kaybına neden olacak. Sonuç olarak hayvanların yem ihtiyacı Aydın tarımı anlamında yeterli olmayabilir” ifadelerini kullandı. 

kuraklik-et-ve-sut-fiyatlarini-artiracak-221904-d37103763e7b738bd879beec3dcfe0a2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.